Předmětem zkoumání předkládané monografie jsou československo-sovětské vztahy od roku 1917/1918 do února 1948 v širších mezinárodních politických, společenských a hospodářských souvislostech.
Vítězství a osvobození: pro Československo dvě nerozlučně související podstaty roku 1945. Na jedné straně vítězství spojeneckých mocností nad nacistickým Německem, jejichž nedílnou součástí bylo i Československo, a to nikoliv jako pasivní účastník.
Pozornost autorského týmu je zaměřena na méně známé či opomíjené aspekty španělské občanské války a mezinárodních brigád, a zejména pak na životní osudy československých dobrovolníků.
Více než třicet vědeckých pracovníků z oboru sociálních a humanitních věd se podílelo na výzkumném projektu „Teorie a praxe sociálního státu ve 20. století“, který byl součástí výzkumného programu Historického ústavu AV České republiky.
Předkládaný sborník je výsledkem několikaleté práce Česko-ruské komise historiků a archivářů, jejíž vědecký zájem se soustřeďuje především na neprozkoumané či zkreslené a falzifikované otázky novodobých a soudobých dějin.