Ve společenském vývoji západního světa došlo k závažnému negativnímu posunu. V minulých letech nás většinou zneklidňovala „jen“ jednotlivá, i když zásadní témata.
V kontroverzní autobiografii se bývalý rektor AMU a ředitel Národní galerie Milan Knížák zaměřuje především na čtvrtstoletí, které uplynulo od Listopadu 1989.
Hlavními tématy drobné knížky korejského myslitele AHAE jsou láska a pokora. Svými úvahami, které vznikly ve vězení, kam ho osud na čtyři roky zavál kvůli jeho hluboké víře, poukazuje na to, že současná společnost potřebuje nějaký motiv.
Milan Knížák náleží k tvůrcům, jejichž dílo i postoje fascinují a zároveň znepokojují a provokují svou nesmlouvavou přímočarostí, ojedinělou schopností působit snad ve všech sférách umělecké činnosti a niternou potřebou přesahovat hranice umění.
AHAE fotografuje jen z okna svého pokoje a z tohoto jediného otvoru vyfotografoval vlastně celý svět. Book on AHAE patří mezi nejvýznačnější publikace roku. Jde o poselství bez pathosu, ale s hlubokou, jemnou a pokornou opravdovostí.
Zorka Ságlová (1942‑2003), malířka, textilní výtvarnice, zpracovává ženské vidění světa odlišným způsobem – je známá svou dlouhodobou orientací ke geometrické tvorbě komponované z nejrůznějších elementů.
Knížákovy mnohdy provokativně působící názory, které však racionálně vyargumentovává, zasahují do problematiky vztahů výtvarného umění a matematiky, vědy, hudby i politiky a každodennosti.