Tento svazek Velkých dějin sleduje, jak se demokratizační proces z podstatné části vymyká stranické kontrole, vedení státu bojuje za reformu na dvou frontách – doma a v socialistickém táboře – a nakonec čelí invazi, únosu do Moskvy aj.
Kniha popisuje možné scénáře počátků života na Zemi – zda život vznikal na zemském povrchu, v hlubinách oceánů, či v zemské kůře. Je zmíněna i možnost mimozemského původu živých forem nebo alespoň stavebních kamenů života.
Kniha Martina C. Putny se odlišuje od většiny havlovských publikací – buď oslavných, nebo naopak motivovaných záští a závistí. Toto vydání Putnovy knihy je doplněno o několik reflexí patnácti let, které uplynuly od Havlova úmrtí.
Tví andělé jsou ti nablízku, pamatuj, stačí na ně jen pomyslet. Máš po svém boku anděly, kteří ti pomáhají a vedou tě, kdykoli je potřebuješ. Kniha a 36 karet.
Mnozí již minimálně zaslechli o probíhající genocidě křesťanů v Sýrii a Iráku a o pogromech na křesťany v Egyptě či Pákistánu. Málokdo však ví, že se v oblasti Blízkého východu odehrála podobná genocida již před sto lety.
Eseje a studie se zaobírají problémy, koncentrovanými do tří tematických celků: sociální dějiny, historická paměť a politika paměti a osobnosti středoevropské historiografie 50.-80. let 20. století.