Chilský historik se ve své knize snaží vytvořit životopisný portrét generála Pinocheta bez apriorních ideologických východisek. Věnuje se represivní povaze režimu, ale také budování nové ekonomické struktury pod taktovkou mladých neoliberálních ekonomů.
Dějiny amerického národa v Johnsonově podání jsou o to dramatičtější, že se v nich anglický historik pokouší postihnout zápas o charakter a smysl americké kultury.
Mayové vytvořili nejkomplexnější a nejsofistikovanější kulturu Nového světa. Mayové dál čelí hospodářskému, politickému a kulturnímu tlaku. Boj o fyzické přežití Mayů není rozhodnut.
Komančové byli nejmocnějším indiánským kmenem v amerických dějinách. Proslavili se nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, dokázali zarazit rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany.
První publikace v češtině, která komplexně představuje ideu a architekturu brazilského hlavního města Brasília – odedávného snu Brazilců, který zrealizoval v rekordně krátkém čase (1957–1960) teprve prezident českého původu Juscelino Kubitschek.
Kniha sleduje cestu Aztéků k moci, představuje je v okamžiku vrcholného rozmachu, líčí jejich boj se španělskými “conquistadory”, ale také jejich osudy v následujících pěti stoletích pod nadvládou Španělska a nezávislého mexického státu.