Druhá básnická sbírka Dr. Krejzybera (básnický pseudonym Jiřího Studeného) se nese v duchu reflexivních, místy až deníkových záznamů vyjadřujících obraznou cestou všední zápasy dnešního člověka o vlastní autenticitu a myšlenkovou a citovou nezávislost.
Velký objev nové české poezie. Vážně i nevážně s odkazy k avantgardě i k vlastnímu zaměstnání (hlavní seřizovač na úseku ohýbaných trubek). Zaumnost, hra, imaginace v tradici poetismu.
Básnická prvotina Venduly Vartové-Eliášové má průřezový charakter. Ukázkou je v ní zastoupena nejranější tvorba, verše odrážející vytržení z krajiny dětství a stesk po domově při pobytu v zahraničí i básně po návratu domů.
Autorova poezie je typická snovostí, kdy autor promítá do veršů zlomky skutečnosti, a celkově zanechává v čtenáři pocit snového záznamu. Básně jsou také méně lyrické. Často se v jeho básních objevují neologismy.