Kniha Česká škola neexistuje přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života. Goran Marković (*1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie.
V monografii Česká problémová dramatika šedesátých let 20. století se literární vědec a pedagog Masarykovy univerzity David Kroča (1973) zabývá obdobím, jež je pro poetiku původní české divadelní hry v mnoha ohledech přelomové.
Větší, hlasitější a lepší. To je klasická trojčlenka hollywoodských trháků. Obzvlášť v akčním žánru ale ne vždy platí, že hity s novějším datem výroby trumfnou ty staré.
Drtivá většina filmové literatury se zabývá díly klasického filmového kánonu, přelomovými snímky mainstreamové (žánrové) produkce či tzv. artovými filmy. Tato kniha je pokusem vykročit mimo toto tradiční pole, mezi díla považovaná za braková, ...
Příspěvek k pochopení skutečnosti, proč v listopadu 1989 byli nejpřipravenější a nejodvážnější profesní skupinou divadelníci, kteří okamžitě dali k dispozici nejen sebe (a osud svých blízkých), ale i svá pracoviště: divadla, včetně divadelní školy.
U příležitosti 60. výročí vznikla ročenka Divadla Na zábradlí mapující nejvýznamnější éry v historii divadla i jeho současnost. Divadlo Na zábradlí vzniklo podobně jako jiné malé scény na přelomu 50. a 60. let minulého století.