Kniha je v současnosti považována za určitý standard vysokoškolské učebnice fyzikální chemie. O její kvalitě svědčí fakt, že se v originále dočkala již devátého vydání a je průběžně doplňována o současné poznatky z oboru.
Cílem této publikace je představit čtenáři základní pojmy a metody přenosových dějů, seznámit je s jejich vývojem a demonstrovat jejich praktické využití. Po prostudování textu by měl být čtenář schopen komplexní orientace v problematice.
Druhý díl učebnice kvantové mechaniky staví na obecných základech kvantové teorie vyložených v dílu prvním a je věnován pokročilejším partiím kvantové teorie, které jsou důležité při studiu atomárních systémů.
Kniha představuje sbírku stovky řešených problémů z kvantové teorie určených pro studenty kvantové mechaniky na úrovni magisterského, ale i doktorandského studia fyziky, popř. fyzikální chemie.