Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945: Politika a nálady obyvatel říšské župy sudetské

Nakladatelé:  Argo, Prostor 2001
Rozebráno
-10%
599 Kč
539 Kč
pohlídat

Anotace

Nedávno dopsaná kniha mladého německého historika, žáka profesora Detlefa Brandese představuje první komplexní zpracování dějin sudetských území od září 1938 do května 1945, tedy v období, kdy byla odtržena od československého státu a přičleněna k velkoněmecké říši. Volker Zimmermann s využitím veškeré dostupné literatury, především díky důkladnému...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Jak přemýšleli a jak jednali Němci ze Sudet

(...) Zimmermannova práce je výborným souhrnem odpovědí na dosud opomíjené otázky česko-německého soužití. Může posloužit jako východisko pro monografie také z per českých odborníků. Podobné práce svým věcným pohledem mohou přispět ke zklidnění napětí, které diskuse o česko-německé minulosti provázejí.

Pěkně poděkovat vůdci

(...) České vydání knihy Volkera Zimmermanna je záslužný ediční počin, jde o vůbec první publikaci, v níž lze získat ucelenou představu o životě v "říšské župě Sudety". Nadto jde o práci neobyčejně zdařilou, zdobí ji přesný jazyk, precizně vyvážené charakteristiky postav a situací, promyšlené soudy a také dar nacházet dobové citáty a svědectví, které celé dění a atmosféru výmluvně ilustrují.

Akvárium plné nenávisti

(...) Autor se krok za krokem prodírá archivním materiálem, třídí doložená fakta, vybírá ilustrativní citace a snaží se proniknout do vykolejené psychologie doby, aby co nejpřesněji zformuloval její chorobopis. V českém prostředí působí až nepřirozeně, jak úzkostlivě zdrženlivý je v mravních úsudcích. (...) Oba hlavní hlasy v předehře k osudové tragédii znějí falešně: s podivem sledujeme, jak krátkozrace a zbytečně okázale triumfovali Češi nad menšinou, jež se díky spojenecké protekci náhle a neočekávaně ocitla v jejich područí, ale ještě divněji vyznívá zuřivost příslušníků "panského národa" bouřících se proti celkem tolerantní nadvládě podřadných Slovanů.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Sudetští Němci v nacistickém státě 1938–1945
Autor:
Zimmermann, Volker
Nakladatel:
Argo Prostor
EAN:
9788072600557
ISBN:
80-7260-055-9
Originál:
Die Sudetendeutschen in NS-Staat
Překlad:
Dvořáček, Petr
Popis:
1× kniha, vázaná, 568 stran, česky
Rozměry:
15 × 23 cm
Rok vydání:
2001