Hawklinská nestvůra

Nakladatel:  Volvox Globator 2002
Rozebráno
249 Kč
224 Kč

Anotace

Podtitul knihy zní „gotický western“, což samo o sobě zní poněkud absurdně, ale u autora, jakým je Richard Brautigan, je všechno možné. Například bizarní, mistrně napsaný příběh z roku 1902, odehrávající se ve východní části Oregonu, který začíná ve...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)
perfektní kniha s trošku stupidním podtitulem. čtivá a úžasně brautiganovsky absurdně vtipná
Ackoliv by se to nemuselo zdat z vyse uvedene anotace, Brautiganuv u nas dosud nevydany roman je opravdu okouzlujici (ostatne jako vsechna jeho dila). Vyskytuji se zde opet prvky absurdity kombinovane s 'detskou naivitou', ktera je pro Brautigana priznacna. Pribeh Hawkline Monster ma svuj puvab, i presto, ze jeho podtitul by mohl ctenare odradit.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Western podle Brautigana

(...) V souladu s teoretickými východisky postmoderny dokázal Brautigan využít ve svém westernu žánru populární literatury, přičemž jej tvořivě "dekonstruoval" natolik, že se v jeho pojetí zcela stírají rozdíly mezi uměním "vysokým" a "nízkým". Hawklinské nestvůře to ale na čtenářské přitažlivosti rozhodně neubralo.

K přečtení

(...) Brautigan ve své knize využívá všech zaběhaných klišé westernu, ale i gotického románu (byť zřetelnější je tu spíše inspirace filmovými horrory z 30. let než epickou šíří děl Ann Radcliffové). Autor obě přísady, s nimiž pracuje, důvěrně zná. Proto s nimi může nakládat libovolně, aniž by porušil to hlavní: čtenář se výtečně baví a existenciální smutek, příznačný pro autorovo pozdější dílo, v knize téměř chybí.

Literatura

(...) Příběh je poměrně triviální, však také vychází z triviální literatury: dva stateční pistolníci jdou pomoci dámě v nesnázích a zničí tajemné monstrum. Brautigan si přitom užívá všech oblíbených klišé napínavé literatury: pod krkolomnými záminkami nesnesitelně dlouho odkládá finální akci, mrtví blízcí náhle oživnou, muži jsou stateční a důvtipní, zatímco ženy krásné a dychtivé, jen ten happy end nakonec trochu ušpiní. Vše psáno neodolatelně jednoduchým, dětsky strohým jazykem, jedním z Brautiganových charakteristických rysů. (...) Pro fanoušky vítaný přírůstek do knihovny, pro nezasvěcené ideální vstupní brána do Brautiganova vesmíru, jehož jiné planety jsou mnohem bizarnější a rafinovaněji zbudované.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Hawklinská nestvůra
Autor:
Brautigan, Richard
Nakladatel:
Volvox Globator
EAN:
9788072074754
ISBN:
80-7207-475-X
Originál:
The Hawkline Monster
Překlad:
Chalupský, Rudolf
Popis:
1× kniha, vázaná, 136 stran, česky
Rozměry:
14,5 × 20,5 cm
Rok vydání:
2002