Pavel Himl - Zrození vagabunda

Zrození vagabunda: Neusedlí lidé v Čechách 17. a 18. století

Nakladatel: Argo 2007
Rozebráno
297 Kč
pohlídat

Anotace

Kniha přinášející pohled na tuláky, žebráky, bezdomovce a jiné okrajové skupiny je v podstatě pohledem státních institucí tak, jak byl utvářen právě od raného novověku – represí a spolu s tím i péčí měl chránit spořádané poddané, resp. občany, jejichž životní způsob představoval cíl, k němuž měli být „nepřizpůsobiví“ lidé dovedeni. Při prosazení...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení

Kniha je určitým obrazem dějin žebráctví, loupeží a jiných činností, které se v raném novověku trestaly ať už ranami bičem anebo oprátkou. Bohužel se to dotklo i malých dětí hlavně romského původu, kteří ač nemuseli podlehnout své krvi, tradici, vpluli snadno do svých vzorů u dospělých a páchaly stejné skutky ve zlém. Autor nám ukázal nejen...

Více
Kniha rozhodně stojí za to. Jediným, a VELMI rušivým elementem při čtení je použití přehnané genderové korektnosti. Celý text je protkán spojeními "historik a historička", "badatel a badatelka", "čtenář či čtenářka", "autor či autorka"..... a co tulačky a vagabundice?

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Vagabundi a moderní stát

(...) Na knížce je sympatické, že je psána hodně osobní formou. Autor začíná svými vlastními zkušenostmi s "neusedlým" obyvatelstvem v současném Česku a postupně přechází k širším metodologickým úvahám. Období 17. a 18. století považuje z hlediska svého tématu za klíčové, protože právě v této době vzrůstá postih neusedlosti a jeho systematičnost. Zároveň s tím také roste téměř geometrickou řadou počet dochovaných pramenů, které umožňují zachytit jednání historických aktérů. Právě tyto popisy konkrétních případů a výpovědí polapených tuláků zaujmou ty čtenáře, kteří po knize sáhnou především z důvodu inteligentního pobavení. Lidé z kruhů odborných v ní naopak ocení interpretační schopnosti autora při práci s prameny.

Možnosti a meze metody zpracování "dějin všednosti"

(...) Je zpracována velmi svědomitě a autor čerpal při její tvorbě z archivních materiálů domácích i cizích, přičemž jako člověk "jihočeský" velmi často se opíral o materiály z jihočeských archivů (především Třeboň aj.). Je snad až dojemné, jaký soucit autor knihy vyjadřuje v úvodu a v závěru své práce. Archivní dokumenty, z kterých čerpá, přes strohou úřední mluvu se dají také interpretovat - což on dělá - i jako jisté projevy "soucitu" , nikoli ovšem vyšetřujících úředníků nebo vykonavatelů státní moci, ale autora 20. a 21. století, který se, byť na dálku, setkává též s lidmi vyvržený mi na okraj společnosti.

Náš, nebo cizí

(...) Kniha s výstižným názvem Zrození vagabunda nás seznamuje se stále aktuálním tématem postoje vládních institucí i většinové společnosti k člověku, který se vymykal normám, narušoval řád, unikal povinnostem kladeným na poddané a kontrole vrchnosti i státu. Ve své práci se autor cíleně soustřeďuje na období pobělohorské, završené tereziánsko-josefinskými reformami, kdy se formoval byrokratický mechanismus, zdokonalovaly státní instituce a upevňovala centralizovaná moc. Po úvodní části, kde poukazuje na nadčasovost problematiky lidí neusedlých, tedy bezdomovců, jejich obtížnou definovatelnost, nebezpečí vytváření stereotypů při jejich identifikaci a přístupu k nim, demonstruje na konkrétních historicky doložených příbězích představy lidí doby baroka o tulácích, žebrácích, Cikánech, vagabundech, tedy existencích na okraji společnosti. Základním momentem práce je otázka, jak se obraz člověka jiného, " cizího", vytvářel, jakou měrou k němu přispěli tito lidé sami svým chováním a nerespektováním pravidel tehdejší společnosti a do jaké míry si vagabundy vytvářely samy instituce svou předpojatostí.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Zrození vagabunda
Autor:
Himl, Pavel
Nakladatel:
Argo
Edice:
Každodenní život
EAN:
9788072039173
ISBN:
978-80-7203-917-3
Doporučená prodejní cena:
349 Kč
Popis:
1× kniha, vázaná, 373 stran, česky
Rozměry:
15 × 21 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)