Per Olov Enquist - Kniha o Blanche a Marii

Kniha o Blanche a Marii

Nakladatel:  Host 2007
Rozebráno
-10%
219 Kč
197 Kč
pohlídat

Anotace

Marie Curie-Sklodowská, spoluobjevitelka radia a dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny, a Blanche Wittmanová, její asistentka, předtím oblíbené médium a milenka pařížského profesora Jeana Martina Charcota, který se v poslední čtvrtině 19. století proslavil experimenty s ženskou hysterií a mimo jiné byl učitel Sigmunda Freuda. Tyto dvě ženy jsou...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Enquist, Per Olov: Kniha o Blanche a Marii

Švédský prozaik a dramatik Per Olov Enquist (1934) pokračuje ve svém posledním románu Kniha o Blanche a Marii (Boken om Blanche och Marie, 2004) v linii, kterou známe i u nás např. z jeho knih Strindberg – život, Hamsun, Návštěva osobního lékaře nebo z některých divadelních her (např. Ze života žížal nebo Obrázkáři)...
Celá recenze

Enquist, Per Olov: Kniha o Blanche a Marii

Pod křestními jmény v názvu knihy se skrývá Blanche Wittmanová, nejoblíbenější pacientka profesora Charcota, který v poslední čtvrtině devatenáctého století v pařížské nemocnici Salpetriere - metodami z dnešního hlediska poněkud obskurními - léčil takzvanou ženskou hysterii, a Polka Marie Sklodowská Curieová, slavná objevitelka radia.
Celá recenze

Enquist, Per Olov: Kniha o Blanche a Marii

„Amor Omnia Vincit“ – láska vítězí nad vším - napsala na obal hnědých desek obsahujících tři poznámkové sešity; a nad tím – většími, tiskacími písmeny – byl uveden titul KNIHA OTÁZEK.
Celá recenze

O lásce spalující jak radium

(...) „Obávám se, že mě lidé považují za experta na lásku. Já se ji ale snažím jenom popsat a vysvětlit,“ říká Enquist v rozhovoru ke Knize o Blanche a Marii. Román je jeho dalším úspěšným pokusem dobrat se podstaty lásky, přestože na otázku položenou v úvodu nenabízí jasnou odpověď. Nebo právě proto. Amor vincit omnia.

Kniha je rodu ženského

Beletrizovaný dokument? Esej? Román? Taková otázka se čtenáři vtírá od prvních řádků knihy Pera Olova Enquista. A neplatí to jen pro čerstvě přeloženou Knihu o Blanche a Marii. Švédský spisovatel s oblibou vychází z reálných situací, v nichž se ocitly reálné osoby, často slavných jmen. (...) Za reálnými fakty se totiž skrývají věci, které strohá řeč dokumentů není schopna postihnout. Touha po lásce, ale také bolest, nenávist, nepochopení... Celá škála rozličných vášní a citů. Právě tento skrytý rozměr historie Enquist odhaluje v příběhu dvou žen, které patřily k populárním postavám doby, jež snila o objevování správných návodů ke smyslu života.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Kniha o Blanche a Marii
Autor:
Enquist, Per Olov
Nakladatel:
Host
EAN:
9788072942169
ISBN:
978-80-7294-216-9
Originál:
Boken om Blanche och Marie
Překlad:
Černík, Zbyněk
Popis:
1× kniha, vázaná, 224 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 20,5 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)