Michal Witkowski - Chlípnice

Chlípnice

Nakladatel:  Fra 2006
Rozebráno
-10%
99 Kč
89 Kč
pohlídat

Anotace

Román Chlípnice wrocławského prozaika, kritika a publicisty Michała Witkowského (1975) byl bezesporu jednou z hlavních literárních událostí loňského roku v Polsku. Okamžitě vzbudil vlnu zájmu, horečnatá diskuse se vedla na stranách všech velkých periodik, v televizi i na internetu. Proč? Především díky tématu, které Witkowski zvolil: zaniklý svět...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení
Autor má zvláštní styl psaní, některé pasáže jsem hned nepochopil. Kniha je skandální, vulgární, ale zároveň čtivá. Pro lidi s bohatou fantazií chvílemi až nechutná. Ještě nikdy jsem se u knihy (chápáno u určitých pasáží) tak nezasmál jako o této. Příběhy jsou psané výstižně, bez rozsáhlého rozepisování.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Polský Dekameron má název Chlípnice

(...) Stylistická vytříbenost textu a rozsáhlá výrazová škála sahají od "vykroucených" metafor až po suterénní slovník. Téma i jazyk přitom popichují religiózní konzervativce stejně jako příslušníky sexuálních minorit, kteří Witkowskému vyčítají, že pracuje se stereotypy a zjednodušuje problematiku sexuální orientace. Witkowski o sobě tvrdí, že společně s Maslowskou vyvolal revoluci v polské literatuře. Byť se toto tvrzení může zdát na první pohled nabubřelé, tak právě román Chlípnice dokládá, že se na barikádách polské literatury bojuje o poznání úporněji než českém bojišti.

Chlap nesmí mít maturitu

(...) Český čtenář v první části zachytí nádech "fuksovského" světa, navíc autor zůstává stále u prostých lidí, což je pro tradici české literatury typické. Michal Witkowski se taktéž nesnaží popis životů "na holandě", kam se chodí na číhanou, nijak uměle vyhrocovat. Homosexuál je člověk, a hotovo. "Buznovským" oknem zpátky Druhá část - s názvem Buznovská bíč - se pak odehrává na jedné z polských pláží, samozřejmě že také homosexuální. Vyprávění se zde drobí do krátkých kapitol, často nazvaných jmény jednotlivých postaviček. Nechybí ani oddíl Velký atlas polských buzen. Mimochodem se tak projevuje ženský svět těchto mužů, kteří se třesou na pořádné muže. Je zde spousta pomluv, pletich, závisti a sladkých řečí...

Witkowski, Michal: Chlípnice

Spisovatel Michał Witkowski (*1975) za posledních pár let posbíral už mnohá uznání a k tomu dvě nominace na hlavní polskou literární cenu NIKE. Poprvé se tak stalo díky próze Chlípnice (Lubiewo, 2005), která je v současné době překládána do několika světových jazyků a v těchto dnech se dostala i na pulty českých knihkupců.
Celá recenze

Witkowski, Michal: Chlípnice

Jéééééžiš, chytla mě Žoržeta, mluvou i gestama propadám manýře, buzním se, je po mně, je po mně!...
Celá recenze

Witkowski, Michal: Chlípnice

„První gayovskou skandální výpověď“ z Chlípnic utvořila média (přestože tuto vlnu, jak již bylo řečeno, pouze znovu rozproudila) a její autor přistoupil na pravidla hry rebela s tváří neviňátka.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Chlípnice
Autor:
Witkowski, Michal
Nakladatel:
Fra
EAN:
9788086603568
ISBN:
978-80-86603-56-8
Originál:
Lubiewo
Překlad:
Jeništa, Jan
Popis:
1× kniha, brožovaná, 272 stran, česky
Rozměry:
10 × 18 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)