Francisco José Viegas - Muž bez minulosti
Doručení po ČR zdarma

Muž bez minulosti

Nakladatel:  Garamond 2009
Rozebráno
-10%
318 Kč
286 Kč
pohlídat

Anotace

V severoportugalském Portu, kde stále prší, zemře člověk. Asi padesátiletého muže někdo zastřelí v jeho bytě. Vyšetřování zpočátku naráží na hradbu mlčení. Zdá se, že mrtvý nemá minulost, žádný mobil, žádné pokuty za parkování, žádnou hypotéku ani předplatné do fitness centra, prostě žádné atributy včleňující člověka do systému moderního světa. Jen...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Viegas, Francisco José: Muž bez minulosti 2

Jaime Ramos, jedna z nejúspěšnějších postav současné portugalské detektivky, je jakýmsi alter egem básníka, novináře, romanopisce, neúnavného propagátora čtení a knih, gurmána a cestovatele Francisca Josého Viegase.
Celá recenze

JAK SKONCOVAT S MINULOSTÍ

Tahle otázka by se mohla stát nosným tématem pro detektivní román, kdyby Kdyby Francisco José Vie gas, narozený 1962, nebyl Portugalec prosycený melancholií, steskem a dálkami jako písně fado, a kdyby chtěl být detektivkářem. On je však daleko více básníkem, literárním žurnalistou a autorem cestopisných publikací. Stvořil sice komisaře Jaime Ramose, jemuž mrtví zabírali velkou část mozku, vět a denního programu, ale je to kriminalistateoretik. V celém čtyřsetstránkovém románu Muž bez minulosti (v edici Translantika vydal Garamond, přeložila Lada Weissová) jeho hrdina nikomu nedá pěstí, na nikoho nevystřelí a vlastně ani nikoho nepronásleduje. Ostatně ten román se v originále jmenuje Daleko od Manausu a autor hned zkraje varuje: Je známo, že detektivní romány se řídí určitými pravidly. Tento nikoli. Začíná však tradičně: mrtvolou.

Viegas, Francisco José: Muž bez minulosti 1

Dějiny malého Portugalska přesahující dva oceány a tři kontinenty se vešly do čtivého a napínavého románu, který je trochu detektivkou a trochu filozofickou úvahou a portugalské opuštěnosti.
Celá recenze

Mrtvolu máme, chybí příběh

(...) Muž bez minulosti je detektivka, kterou je i pro svižný styl a zajímavé historické souvislosti zajímavé si přečíst. I když detektivkou tedy tak úplně není. Je však dobrou kratochvílí. Ale také ne jen kratochvílí... Třeba pasáž, kdy se mladý muž schovává před odvedením do Afriky řadu měsíců na půdě otcova domu a odtud vidí, jak se jeho bývalá milá vdává, patří k obrazům, které v člověku během čtení Muže bez minulosti rozhodně uvíznou.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Muž bez minulosti
Autor:
Viegas, Francisco José
Nakladatel:
Garamond
EAN:
9788074070372
ISBN:
978-80-7407-037-2
Originál:
Longe de Manaus
Překlad:
Weissová, Lada
Popis:
1× kniha, vázaná, 444 stran, česky
Rozměry:
12 × 19 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)