Benedict Anderson - Představy společenství

Představy společenství: Úvahy o původu a šíření nacionalismu

Nakladatel: Karolinum 2008
Rozebráno
216 Kč
pohlídat

Anotace

Kniha amerického politologa a historika, specialisty na kultury jihovýchodní Asie (Thajsko, Indonésie, Filipíny), si klade zásadní otázku, proč v dobách komunistického internacionalismu a následné globalizace přežívá a sílí nacionalismus. Nejde jen o politický nebo ideologický jev ani o návrat k slavné historii nebo tradicím. Právě v jižní a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Národ jako představa

(...) Tato kniha dnes patří ke klasice. Šestadvacet let stará práce amerického politologa a odborníka na kultury jihovýchodní Asie Benedicta Andersona Představy společenství. Úvahy o původu a šíření nacionalismu nabourala ve své době řadu mýtů, které obklopovaly formování moderních národů. Především, že národ je komunita "půdy a krve". Anderson totiž nechápe dějiny národů jako příběhy společenství, která po staletí bojovala za návrat ke svým pošlapaným hodnotám a tradicím. Národ je podle něj poměrně nedávný fenomén; společná představa, která se zrodila v hlavách učenců a rozšířila se ruku v ruce s rozvojem kapitalismu a komunikačních technologií.

Proč jsme raději Češi

(...) Anderson nabourává představy, které nám vštípili ve škole, o dávné existenci českého národa, který se na přelomu 18. a 19. století díky píli obrozenců probudil ze spánku. Naopak se snaží ukázat, že nacionální identita je moderní záležitostí a že souvisí s rozpadem předmoderních kulturních systémů, a to zvláště náboženských společenství. Podstatou národa není jazyk, krev ani půda. Není to žádný takto objektivně daný znak. Národní příslušnost a nacionalismus Anderson považuje za kulturní artefakty zvláštního druhu, které se zformovaly na konci 18. století "protínáním samostatných historických sil". (...) Základem národního vědomí je schopnost představit si národní společenství. Andersona zajímá, jakým způsobem se zformovala tato schopnost člověka cítit se bytostnou součástí národního společenství, z něhož za celý život může poznat jen zlomek počtu všech jeho příslušníků, a přesto nikdy nezapochybuje, že je jedním z nich.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Představy společenství
Autor:
Anderson, Benedict
Nakladatel:
Karolinum
EAN:
9788024614908
ISBN:
978-80-246-1490-8
Originál:
Imagined Communities. Reflections on the Origin and Spread of Nationalism
Překlad:
Fantys, Petr
Popis:
1× kniha, brožovaná, 276 stran, česky
Rozměry:
15 × 21 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)