Dívka, která si hrála s ohněm: Milénium 2

Nakladatel:  Host 2009
Skladem
239 Kč
203 Kč
Rozebráno
389 Kč
350 Kč

Anotace

Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současnýživot Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy.
Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(8x)
Strhující čtení, ještě lepší než první díl - skvěle vystavěný příběh vám nedopřeje oddechu. Ale i když se autor dotýká vážných společenských témat, nic jiného než perfektní detektivku v této trilogii nehledejte.
První díl (Muži, kteří nenavidí ženy) jsem četla po kouskach asi týden. Dívka, která si hrála s ohněm mi zabrala 2 dny. Posledních 50 stranek jsem si 'šetřila', protože se mi s příběhem a hrdiny nechtělo rozloučit. Už dlouho mě knížka tak nevtáhla do děje. Člověk s postavami skutečně žije a naprosto nevnímá okolí. Můj byt na 48 hodin přestal existovat a já jsem 'žila' ve Švédsku. Nevím, jak...
Více
Larssonovu dvojku jsem přečetl ještě rychleji než Muže, kteří nenávidí ženy, tedy přesně za 18 hodin. Jednoznačně všem doporučuji.
Úchvatné, geniální, skvělé! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout!
Nelze jinak, nežli přečíst jedním dechem. Věnoval jsem těmto dvěma dílům celé dvě neděle a - nelituji ! Zřejmě doposud nejlepší kniha tohoto žánru v posledních letech.
Zobrazit další (2)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Zločiny v ráji rovnoprávnosti

(...) I ve své druhé knize tak Stieg Larsson uspěl v tom, co spatřuje současná švédská detektivka jako metu. Totiž do lákavého hnízda kriminálního případu nasadit kukačku v podobě kritické studie společenských poměrů. Uspěl výtečně, lépe než naprostá většina jeho méně obratných kolegů spisovatelů, a uspěl dokonce o něco více než ve své první knize. Jeho kritika vyplývá z podstaty věci, není nijak přibarvovaná, nepodsouvá emoce, a dává tak o to víc prostoru pro čtenáře a jeho vlastní pocity a názor. Larssonova reportážní sonda pod koberec slušné společnosti je děsivá, plná napětí a - jak už je zvykem zmínit prakticky v každé recenzi knih tohoto autora - je téměř nemožné se od ní odtrhnout před dočtením. Dlužno říci, že prostřední díl trilogie Milénium končí docela stroze. Jako by si Stieg Larsson kus akce ještě schovával jako trumf v rukávu. Taky že ano. Těšme se do knihkupectví i potřetí.

Další dávka skandinávského napětí

(...) Román lze označit jako klasickou detektivku, ale tyto "klasické" postupy skandinávské literatury Larsson v mnohém obohacuje. Přidává osobitý pohled na současnou společnost. Stieg Larsson (1954-2004) zpočátku působil jako levicově orientovaný politický aktivista. Coby spisovatel se proslavil teprve díky trilogii detektivních románů Milénium, publikované po jeho smrti. První díl dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý se stal nejlepším švédským kriminálním románem roku 2006 a poslední získal cenu Kniha roku. Polemizuje s moderním pojetím morálky a současně zvažuje, jakou míru zodpovědnosti by měl člověk mít vůči druhým i sobě samému. Na základě vyhroceného konfliktu rozebírá lidské vztahy a povahy. Kniha čtenáře chytí a až do konce nepustí.

Geniální hackerka, která si umí hrát s ohněm

(...) Závěr Dívky, která si hrála s ohněm je strhující. První díl zakončil Larsson vyřešením dvou případů a neodpustil si epilog, který vyznění knihy posunul a zároveň naladil čtenáře na druhý díl. Konec druhého dílu je ovšem také tak trochu autorskou zradou. Larsson nechal čtenáře stát na posledním schodě a nedovolil mu dokončit výstup - chybí opravdu jen zlomyslný nápis " pokračování příště". I když se čtenář může třást vzteky, neupře autorovi, že právě v tom je síla jeho detektivek. Netvoří uzavřený celek, ale teprve s přečtením poslední řádky poslední knihy se spojí, dají smysl. A i když je čtenář uspokojen řešením samostatné hádanky, která je v každé Larssonově knize palčivá, zbývají ještě ty menší záhady ze života Salanderové, které se přelévají do dalších dílů. I když ta, co zůstala na konci druhého dílu, je na hranici života a smrti.

Magazín OKO

Čtvrté „Milénium“ se bude odehrávat v Sillicon Valley
Aktuality

Čtvrté „Milénium“ se bude odehrávat v Sillicon Valley

Dívka s tetováním je zpátky. Po Stiegu Larssonovi, který zemřel před jedenácti lety se dopsání jeho trilogie ujal švédský spisovatel David Lagencrantz. První díl vychází již ...

 |  Tomáš Fojtík

Autor/Autorka

Stieg Larsson

Švédský novinář, spisovatel a významný odpůrce pravicového extremismu, který se ve světě proslavil především trilogií Milénium.

Když bylo v roce 1995 ve Švédsku zavražděno neonacisty osm lidí, tento novinář se stal jednou z nejvýraznějších osobností při zakládání organizace Expo a s ní i stejnojmenného časopisu, ve kterém později pracoval jako šéfredaktor. Čtvrtletník vychází dodnes, obsahuje převážně investigativní články na téma nacionalismu, rasismu, nedemokratického a antisemitistického smýšlení. Důrazně vystupuje proti extremistickým pravicovým hnutím. Kromě práce pro Expo byl Larsson ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Dívka, která si hrála s ohněm
Autor:
Larsson, Stieg
Nakladatel:
Host
EAN:
9788072943210
ISBN:
Popis:
1× kniha, vázaná, 680 stran, česky
Rok vydání:
2009