Kosmas OKO Magazín OKO

Aktuality

Letnice: román o rozpomínání na konec...

Na začátku 20. století žijí obyvatelé městečka Svatý Jiří úplně odtrženě od světa, ale začínají pomalu tušit, že se přiblížila doba technických zázraků, které nahradí ty tradiční… Debutový román Miroslava Hlauča s nápaditě využitými prvky magického realismu odkazuje na velká vyprávění minulosti od Odyssea přes Dona Quijota po Tristrama Shandyho.

| Matěj Senft, nakl. Paseka

Komiksové ceny Muriel 2024: podle...

Ilustrátorka a autorka Štěpánka Jislová se stala vítězkou komiksových cen Muriel. Odnáší si tři - za scénář, nejlepší knihu a získala i hlavní cenu České akademie komiksu.

| Oko
Hergot: Zdeněk Jančařík o knize Český bůh

Hergot: Zdeněk Jančařík o knize Český bůh

Víra Čechů se často charakterizuje jako „něcismus“. Toto označení není podle Jančaříka úplně přesné. Typickým něcistou byl podle něj T. G. Masaryk, který nevěřil v církve a bůh byl pro něj spíše obecnou hodnotou humanity. „Absolutní důvěra v Masaryka byla až zbožštění. Když si vezmete tatíčka Masaryka na koni, který vládne z hradu mírumilovnou mocí, tak to je obraz, který nám nahrazuje pána boha. Dneska už je z Masaryka trochu svatý Václav."
| Český rozhlas Wave
Důkladná kniha o sebevraždách

Důkladná kniha o sebevraždách

Má název Ti, kteří se rozhodli a ruku v ruce ji zpracovali etnoložka Alena Lochmannová a soudní lékař Miroslav Šafr. Má 650 stran a také logicky ne úplně příjemnou fotografickou přílohu. Kniha je komplexní a a postupuje od historie sebevražednosti, přes kapitoly jako Typologie sebevražd nebo Sebevražda a víra až třeba ke kapitolám nazvaným lakonicky Proč? Jak? Kde? Kdy? Dojde i na informace o tom, jak se sebevraždy vyšetřují.
| nakl. Academia
Kverulanti - podcast časopisu Host o Dokumentech Kamila Boušky

Kverulanti - podcast časopisu Host o Dokumentech Kamila Boušky

Básnický projekt Kamila Boušky dostal název Dokumenty. Tvoří ho tři sešity, které jsou jakousi černou skříňkou, záznamem troskotání lidského druhu. Jeho odcizeného,, virtualizovaného, narcistního světa. A zároveň jsou apelem k probuzení a účasti. Diskutují Jitka Bret Srbová, Libor Staněk, Roman Polách. Moderuje Ondřej Nezbeda.
| časopis HOST
Unikátní nález: o čem byly Hrabalovy promluvy z evangelického kostela?

Unikátní nález: o čem byly Hrabalovy promluvy z evangelického kostela?

Od roku 1980, byl Bohumil Hrabal pravidelně zván do evangelického kostela v Liblicích nad Cidlinou. Nejen k přátelskému posezení - byl zván k duchovním promluvám, inspirovaným většinou svátky. A „nějakej chlápek z Aše“ na ta setkání jezdil s magnetofonem!
| nakl. CDK, Pavel Hošek
Před 40 lety zemřel Julio Cortázar

Před 40 lety zemřel Julio Cortázar

Když Julio Cortázar v únoru 1984 ve věku šedesáti devíti let zemřel na rakovinu, madridský deník El País ho označil za jednoho z největších latinskoamerických spisovatelů a během dvou dnů přinesl jedenáct celých stran poct, vzpomínek a rozloučení.
| Oko
Novinky Argo - leden 2024

Novinky Argo - leden 2024

Měsíc za měsícem plní Argo svoje nakladatelské plány. A protože jedinou specializací je kvalita, o pestrou nabídku není nouze. Však hned uvidíte, pokud budete číst dál.
| nakl. Argo
Cíl Hesseho psaní: stávat se víc a víc sebou samým

Cíl Hesseho psaní: stávat se víc a víc sebou samým

Žádný německý autor 20. století nenadchl více čtenářů než Hermann Hesse. Jeho dílo je součástí světové literatury. Renomovaný novinář Heimo Schwilk napsal skvělý životopis básníka, který žil stejně intenzivně a rozporuplně jako hrdinové jeho románů. Kniha o propastech rozervané osobnosti, o krizích a triumfech, o lásce a jejím selhání.
| nakl. CDK
George Steiner - stará škola uprostřed zmatené postkultury

George Steiner - stará škola uprostřed zmatené postkultury

"Mým záměrem je představovat čtenářům kvalitní díla vysoké literatury, a když ne přímo literatury, tak elitního myšlení. Steinerovy knihy nejenže tato kritéria splňují, ba co více, mohly by se stát jejich prototypem." Daniel Podhradský
| nakl. Dauphin
Zobrazuji 1 - 10 z 1242 příspěvků 123..125 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků