Kosmas OKO Magazín OKO

Aktuality

Indie viděná Mexičanem

Nakladatelství Dauphin se rozhodlo od začátku roku 2023 vydávat své knihy vždy první čtvrtek v měsíci. Ne, fronty na ně stát nemusíte, stačí si je v knihkupectvích vzít do ruky nebo na internetu nechat trochu představit. Tou první je esej mexického držitele Nobelovy ceny za literaturu 1990 Octavia Paze Indické odlesky. V knize z roku 1995 autor rekapituluje hlavně šest let svého pobytu v Indii v roli mexického velvyslance (1962–1968).

| Drahomíra Cormier, nakl. Dauphin

Ex libris představí oceňovanou knihu...

Johanna Sebastiana Bacha mnozí uznávají za největšího skladatele vůbec, knih o něm ale vyšlo mnohem méně, než bychom očekávali. Každá nová je tedy událostí. Tím spíše, když je jejím autorem taková autorita, jako britský dirigent John Eliot Gardiner. „Z knihy se dozvíme o Bachově kompoziční genialitě i lidských slabostech, ale ještě více se dozvídáme osobnosti Gardinera, jednoho z nejuznávanějších žijících dirigentů,“ doporučuje autor Ex libris Lukáš Hurník.

| ČRo
Překladatel a jeho space opera

Překladatel a jeho space opera

Spisovatel a překladatel Vratislav Kadlec (1981) má v paletě svých prací za sebou už i překlad space opery Vzpomínka zvaná Říše. Podle jeho slov se nepřekládala úplně lehce. Přesto kývl na překlad jejího pokračování. To nyní vychází pod názvem Pustina zvaná mír. Jak se dočtete níže, i tato kniha byla překladatelským oříškem, který však Vratislav Kadlec rozlouskl. Tady je jeho popis jednoho zápasu.
| Vratislav Kadlec, nakl. Host
Duchovní a léčivá moudrost staré Číny

Duchovní a léčivá moudrost staré Číny

Čínská medicína existuje už více jak 4 tisíce let. To je dost dlouhá doba na to, aby prokázala své schopnosti léčit zdravotní problémy. Můžeme ji nazývat i celostní medicínou, protože se dívá na člověka jako na celek, kde vše souvisí se vším. Vidí souvislosti nejen v našem organismu, ale i ve spojení člověka s prostředím. Za tisíce let vývoje si čínská medicína vybudovala komplexní a ucelený systém diagnostiky a na ní navazující léčby.
| nakl. Alpha book
Vokno do druhé kultury

Vokno do druhé kultury

Za jeden z největších zločinů současného establishmentu považuji informační blokádu, kterou obklopuje mladé lidi - Magor. To stálo jako předznamení v prvním čísle undergroundového samizdatového časopisu Vokno, které vyšlo v roce 1979. Teď vychází první ze tří publikací, které přinesou všech patnáct v ilegalitě vyšlých čísel se současnými doprovodnými texty. Vokno je totiž legenda svobody, kterou si odvážní nedali vzít ani totalitou.
| nakl. Pulchra
Jak efektivně čelit nenávisti

Jak efektivně čelit nenávisti

Kniha americké profesorky ústavního práva Nadine Strossenové se věnuje problematice nenávistných projevů ve veřejném prostoru. Autorka ve své publikaci obsáhle argumentuje, proč se těmto projevům nemá čelit cenzurními zásahy a jak škodlivé pro demokracii toto zasahování je. Kniha obsahuje řadu konkrétních příkladů a citací z odborné literatury i z projevů významných politiků a soudců.
| ČRo Plus - Ex libris
Román Všechny řeky chválil Oz i Alexijevičová

Román Všechny řeky chválil Oz i Alexijevičová

Románem Všechny řeky se v češtině představuje oceňovaná izraelská autorka Dorit Rabinjanová. Předchází ho kontroverze, která vypukla krátce po jeho vydání, když jej izraelské ministerstvo školství odmítlo zařadit do povinné četby pro středoškoláky. Příběh překladatelky z Izraele a palestinského malíře zachycuje tíhu a bezmoc, kterou si milenci v důsledku nekončícího sporu obou zemí nesou. Svůj vztah musí tajit a lhát o něm, aby se jejich láska nestala další obětí nekonečného politického sporu.
| nakl. Paseka
O  monografii jednoho sešitu s literárním historikem Michalem Jarešem

O monografii jednoho sešitu s literárním historikem Michalem Jarešem

Michal Jareš dlouhá léta bádal, četl a psal. Výstup toho všeho je téměř šesti set stránkový, v knize Případ Clifton. Léon Clifton je fiktivní románový detektiv. Za autory Cliftonových příběhů jsou považováni Jaroslav Pulda a Alfons Bohumil Šťastný. Cliftonky vydával mezi roky 1906–1911 pražský nakladatel Rudolf Storch. Vyšlo 275 sešitů.
| ČRo Vltava
Dnes by jí bylo osmdesát, ale dožila se jen sedmadvaceti - Janis Joplin

Dnes by jí bylo osmdesát, ale dožila se jen sedmadvaceti - Janis Joplin

"Byla průkopnicí, naprosto strhujícím zjevením. Nebyla jen skvělou zpěvačkou, byla první velkou rockerkou. Její zásluhou se ženám naplno otevřely dveře do světa hudby," prohlásila o ní dcera Johnnyho Cashe. Janis Joplin se narodila 19. ledna 1943 - bohužel ale 4. října 1970 zemřela.
| Tomáš Weiss
Kverulanti: podcast časopisu Host - debata o knize Sally Rooney Kdepak jsi, krásný světe

Kverulanti: podcast časopisu Host - debata o knize Sally Rooney Kdepak jsi, krásný světe

Irská spisovatelka Sally Rooney (1991) mluví o své generaci jako o lidech, kteří se narodili až po konci světa, kdy už planeta nemá žádnou šanci a civilizace spěje k zániku. Otázka dětí tak pro ně už dávno není na místě. O světě, ve kterém žijí, mluví jako o „nechutné ošklivosti“, kvalita jejich života klesá a s ní i kvalita estetického prožitku, kterého lze dosáhnout. O knize diskutují Ondřej Nezbeda, Klára Fleyberková, Klára Vlasáková a Tereza Semotamová.
| časopis HOST
Zobrazuji 1 - 10 z 1092 příspěvků 123..110 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků