Kosmas OKO Magazín OKO

Rádio Kosmas

Megafon - podcast Kosmasu o Historii Bible, hostem biblista Petr Sláma

Bible je v našem civilizačním kontextu nazývána Knihou knih, nejpřekládanější knihou světa atd. Skutečnost je ale taková, že biblická gramotnost je generace od generace menší. A to i mezi věřícími. Je ambicí autora Historie Bible nadchnout k jejímu čtení, nebo k jejímu novému čtení? A pokud ano, na jaké benefity Johna Barton případné dnešní čtenáře láká?

| Tomáš Weiss, Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Josef Pánek

Jako vědec, který důvtipně a s nadhledem dokáže popsat peripetie své práce, se mezi české beletristy zapsal šestapadesátiletý molekulární genetik Josef Pánek. Za novelu nazvanou Láska v době globálních klimatických změn z roku 2017 získal Magnesii Literu v prozaické kategorii. Také v novince Jsem jejich bůh, se drží reálií, jež jsou mu blízké.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Lucie Lomová

"Z mozku rovnou na papír přímou cestou,“ popisuje vznik svého komiksového deníku osmapadesátiletá výtvarnice Lucie Lomová. Kniha nazvaná Každý den je nový, již vydalo nakladatelství Labyrint, zachycuje, jak spoluautorka oblíbeného časopisu Čtyřlístek v průběhu jednoho roku vnímala sebe a své okolí.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - podcast Kosmasu s knižní grafičkou a typografkou Janou Vahalíkovou

Hostem Megafonu je grafická designerka a knižní typografka Jana Vahalíková. Přesto, že už si v životě vyzkoušela všelijaké nuance grafické práce, v posledních letech je jí nejbližší úprava knih. Knih všech možných druhů, formátů a účelů. Od učebnic po beletrii, od knižních rozhovorů po malířské monografie a bibliofilie. Mimo jiné se podílí na vzhledu Argo edice AAA nebo knih z nakladatelství Torst.

| Tomáš Weiss, Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Ondřej Štindl

„Už delší dobu jsem v hlavě nosil nápad. Týkal se chlapíka, který zjistí, že existuje náboženský spolek uctívající jeho dávno zemřelou sestru,“ přibližuje novinář, scenárista a spisovatel Ondřej Štindl svou novou prózu Tolik popela, kterou vydalo nakladatelství Argo.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - podcast Kosmasu s Marcelou Pecháčkovou o sestrách Válových

Hostem Megafonu je tentokrát novinářka a spisovatelka Marcela Pecháčková. Svoje zkušenosti, zvláště ty s vedením osobitých rozhovorů z magazínů MF Dnes a Lidových novin a z časopisu Instinkt, využila naplno ve svých zatím posledních knihách. Loni vyšla ta s viníky dopravních nehod, při kterých zemřeli lidé Zabíjím rychle, cena 13 minut - a teď v říjnu 2022 kniha věnovaná osobnosti legendární české malířky Jitky Válové.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Veronika Jonášová

"O odsunu Němců se v posledních letech už mluví, ale o specifické situaci v táboře v Hodolanech na Olomoucku jsem neměla tušení," vysvětluje autorka, proč se pustila do psaní své prozaické prvotiny. Ani z domova si nepamatuje, že by se rodinný příběh z poválečné historie připomínal. Veronika Jonášová na něj narazila až v dospělosti, když si s babičkou prohlížela rodinné album.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Jan Novák

"Po deseti letech práce na volné noze mi došly peníze. Nechtěl jsem jít učit nebo někam do kanceláře," vzpomíná Jan Novák na historku vzdálenou třiadvacet let, která ožívá v jeho nové knize Těžký prachy. V listě Chicago Tribune tehdy, v létě roku 1999, vyšel inzerát agentury hledající kurýry na rozvážení peněz. Spisovatel, jenž do té doby nedržel pistoli v ruce, už po třech dnech výcviku seděl ozbrojený v obrněném voze ve službách firmy United Armored Services.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - nejen o knihách v České televizi s Terezou Willoughby

Jako elév redakce kultury začínala Tereza Willoughby v České televizi zhruba před deseti lety. Kromě reportáží a rozhovorů se podílela také na moderování pořadu Kultura +. Krátce pracovala pro Seznam.cz, kde se kromě zpravodajského obsahu podílela na pořadu Šťastné pondělí. Příležitostně publikuje v řadě periodik a přednáší na Katedře multimédií Vysoké školy ekonomické v Praze. 13. října bude v Knihovně Václava Havla moderovat setkání autorů k zahájení Velkého knižního čtvrtku – podzim 2022.

| Tomáš Weiss, Soundguru

Zemřela Hilary Mantelová - Na dotek - podcast Aktualně.cz: hostem Petra Viziny Michala Marková

S překladatelkou Michalou Markovou o "pornu" na stanici Český rozhlas Vltava i znejistění čtenáře, zda stojí na správné straně dějin, když je popisuje Hilary Mantelová.

| Petr Vizina, Aktualne.cz
Zobrazuji 1 - 10 z 371 příspěvků 123..38 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků