Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Duo Kintěra-Vizina: Nad očekávání

Výtvarník a sochař Krištof Kintera patří mezi naše nejznámější a nejúspěšnější současné umělce. Jeho sochy, objekty a koláže zobrazují svět kolem nás naprosto originální a současně velmi přístupnou formou. Jak se v průběhu let vyvíjela Kinterova tvorba a co všechno ji ovlivnilo? Rozhovor vedený Petrem Vizinou mapuje nejen dílo a osudy nekonvenčního výtvarníka, ale také vývoj české umělecké scény od 90. let až po současnost.

| nakl. Vyšehrad

V roce 2024 je to 100 let od narození a 25 let od úmrtí Františka Vláčila

.Režiséra Františka Vláčila (19. 2. 1924 - 27. ledna 1999) není opravdu v českém kulturním prostředí třeba podrobně představovat. Hned zkraje letošního roku má jubilea, takže se připomíná nejrůznějšími způsoby. Pochopitelně filmy. My tady knihami. Nejpečlivěji pak archivář a cinefil Petr Gajdošík na svých stránkách Nostalghia.cz a ve vláčilovské monografii.

| Tomáš Weiss

Host Lucie Výborné: Lenka Kapsová a její Padesátka

Lenka Kapsová je překladatelka a pedagožka. V knize rozhovorů se ženami se zabývá menopauzou a změnami, které toto období nejen ženám přináší. „Ženy mají spoustu rolí, které se během menopauzy proměňují, čímž přináší šanci na vitální přeměnu,“ popisuje Kapsová. Co je pro ženy v menopauze nejnáročnější? A má termín druhá míza pozitivní konotace?

| Český rozhlas

Ji.hlava Talks: Jana Počtová o Šťastně až na věky

Velmi intimní rozhovory v časosběrném dokumentu Jany Počtové Šťastně až na věky dávají nahlédnout do radostí, strastí i nejistot, které nezvyklé podoby soužití přináší. Pět silných příběhů zaznamenávaných v horizontu čtyř let poodkrývá, jaké podoby může mít láska a vztahy ve 21. století. Knižní podoba unikátním způsobem rozšiřuje dokumentární film o materiál, který se na plátna kin nevešel.

| Ji.hlava festival

U kulatého stolu s Tomášem Etzlerem

Tomáš Etzler je spisovatel a bývalý novinář a zahraniční zpravodaj, který 7 let žil v Číně. S Tomášem jsme v rozhovoru probírali novinářskou práci v Číně, zatčení a zadržení kvůli natáčení, život v Hongkongu, demonstrace proti vládním opatřením, názor občanů na vládnoucí režim či kamerový systém.

| U kulatého stolu

Výpravy Jiřího Peňáse: Jáchym Topol o indiánech střední Ameriky a Mexiku

Jáchym Topol vypráví o Mexiku, o zemi, která ho učarovala: „Dostal jsem se na největší hispánský knižní festival, měl jsem i to štěstí, že mi španělsky vyšly tři romány", říká a pak zasvěceně mluví i o staré civilizaci Mayů a Aztéků. Jak se chovali Španělé, když přišli do říše Aztéků? Kdo byl Hernán Cortés a čím je fascinující?

| Echo Media

Severský literární salón online: Mumínci na palubě Arga

S překladatelkou ze švédštiny a editorkou Dagmar Hartlovou o nových vydáních knížek o mumíncích od finskošvédské autorky Tove Jansson, které aktuálně vycházejí v novém hávu a revidovaném překladu Libora Štukavce v nakladatelství Argo. V roce 2023 dosud vyšly: Čarodějův klobouk, Čarovná zima“ a Kometa.

| Skandinávský dům

Host Lucie Výborné: Kamila Hladká a její Lidi od kolotoče

Hostem je Kamila Hladká, literární dokumentaristka, knižní editorka. Napsala knížky o hornických vdovách nebo lidech od kolotočů. Kamila Hladká je knižní dokumentaristka a editorka. Kde končí dokumentaristika a začíná vztah s respondenty? Jak se autor takovému vztahu brání v zájmu své objektivity? A proč ji lidé od kolotočů už od dětství nejen bavili, ale taky rozesmutňovali?

| Český rozhlas

Karikova Smršť v kinech

Mohou mít vinu na smrti čtyř lidí neznámé síly? Mysteriózní thriller s Annou Geislerovou a Tomášem Maštalírem podle knižního bestselleru slovenského spisovatele Josefa Kariky. Na divokých a mlžných silnicích v pohraničních horách se začne odvíjí děsivý příběh o větrném démonovi a záhadné postavě v černých šatech. V kinech od 4. dubna.

| Bontonfilm

Voices of Meltingpot 2023: odborník na spánek Mathew Walker

Svůj dlouhodobý výzkum spánku na funkce lidského mozku Matthew Walker zúročil v knize Proč spíme, která se stala světovým bestsellerem. Momentálně působí jako profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, je také zakladatelem a ředitelem Center for Human Sleep Science. Na mezinárodní scéně patří mezi vyhledávané řečníky a je nadšeným popularizátorem vědy.

| Meltingppot
Zobrazuji 1 - 10 z 874 příspěvků 123..88 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků