Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Přepište dějiny: 75 let od komunistického Února

Podcast Přepište dějiny patří k tomu nejlepšímu, co na české podcastové scéně vzniklo. Setkání pro historii zapáleného publicisty a pro popularizaci zapáleného historika přináší už od listopadu 2020 nové pohledy do historie nebo také historii v nových souvislostech. Z výchozího materiálu už také vznikly dvě knihy. První únorový díl roku 2023 nemůže patřit ničemu jinému než 75. výročí komunistického puče v Československu.

| Michal Stehlík, Martin Groman

Tisková konference k edičnímu plánu Argo leden - červen 2023

Spisovatelka Petra Hůlová promluví o svém novém románu Nejvyšší karta, který je tentokrát určen dospělým čtenářům. Televizní reportér a spisovatel Jakub Szántó představí Putinovu válku s podtitulem Ukrajinská kronika zpravodajů ČT, kteří dokumentují ruskou invazi na Ukrajinu. Překladatelka Anežka Charvátová přiblíží...

| nakl. Argo, ČTK

David Matásek utíká s audioknihou do divočiny

Ihned poté, co Christopher McCandless dostudoval vysokou školu, věnoval všechny své peníze na dobročinné účely, sbalil si věci a začal se toulat po Americe. Když v dubnu 1992 dorazil na Aljašku, opustil své auto, spálil hotovost, která mu ještě zbývala, a bez mapy a dalších pomůcek se vydal do divočiny – žít po vzoru Londona, Tolstého nebo Thoreaua. O čtyři měsíce později našli v rozbitém odstaveném autobuse jeho vychrtlé mrtvé tělo. Audio načetl David Matásek.

| nakl. Tympanum

Petr Čornej uvádí život Jana Žižky na pravou míru

Jan Žižka se dnes i díky filmu Petra Jákla skloňuje ve všech pádech. S historikem Petrem Čornejem, jenž husitskému vojevůdci věnoval obsáhlou biografii, se bavíme o tom, kým tato historická osobnost skutečně byla.

| Akordy Václava Hnátka, nakl. Paseka

Ten, který umí napodobit Foglara

Dostal nabídku napsat pokračování jedné z Foglarových knih a ihned zvolil Chatu v jezerní kotlině: „Když si ji člověk přečte ve správném věku, ovlivní ho to na celý život. Proč foglarovky baví děti dodnes? Asi rády čtou, že přátelství má smysl, že je správné pomáhat druhým,” říká spisovatel Petr Hugo Šlik. „Nechci psát knihy pro děti, ze kterých se pomrkává na dospělé. Přijde mi to nefér,” dodává.

| dvtv

Legendární pokus oprostit se od všeho zbytečného a přežít v přírodě

Kultovní kniha Jona Krakauera, který líčí mladíkovu strastiplnou i osvobozující cestu a zároveň se snaží odhalit motivy jeho extrémního rozhodnutí, se stala předlohou stejnojmenného filmu v režii Seana Penna. Audiopodobu načetl David Matásek.

| nakl. Tympanum, nakl. Portál

Knihovna VH: rozhovor Jáchyma Topola s Petrem Onuferem o Pusté zemi

S Petrem Onuferem o jeho novém překladu Elliotovi Pusté země, peripetiích modernismu a také o nadšeném přijetí tohoto epochálního díla v českých zemích...

| Knihovna VH

Knižní Muž jménem Ove jde do kina s Tomem Hanksem jako Muž jménem Otto

Málokterému spisovateli se podaří, že se hned jeho debut stane mezinárodním fenoménem. Fredrik Backman to dokázal s humorným románem Muž jménem Ove, který si získal srdce milionů čtenářů. Nyní příběh nesnesitelného bručouna ožívá v dlouho očekávaném filmu Muž jménem Otto s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jeho česká premiéra se uskuteční 2. února 2023.

| nakl. Host, Totalfilm

Animák o tom, jak vznikaly Mikulášovy příhody

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého.

| Totalfilm

Osm hor v kinech

Pietro je chlapec z italského města, Bruno je kluk z alpské vesnice. Jeden se každé léto vrací do hor s rodiči, druhý kopce nikdy neopouští. Sdílí lásku k majestátním vrcholům, složitý vztah k vlastním otcům a časem i husté plnovousy. Ztráta v Pietrově životě ho po letech zavede zpět na venkov a opětovné setkání s Brunem změní jeho pohled na svět. Za adaptaci knihy Paola Cognettiho získali režiséři Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivalu v Cannes.

| nakl. Odeon, Totalfilm
Zobrazuji 1 - 10 z 791 příspěvků 123..80 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků