Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2019: rozhovor s Markem Hilšerem -Tango pod Hradem

Objevil se jakoby z nuly - a hned kandidoval na prezidenta. Jenže dnešní senátor Marek Hilšer (1976) stačil mimo jiné i vystudovat medicínu a mezinárodní vztahy, emigrovat do Austrálie, pracovat pro humanitární ADRU a nedávno se stát otcem. Na tiskovku k Velkému knižnímu čtvrtku dorazil s kočárkem a člověk si uvědomil, že by nemuselo být špatné mít prezidenta, co má malé dítě a tak nějak třeba myslí ve své funkci i na jeho budoucnost.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Dávejte si pozor, jaké emoce a věci nosíte domů

Kniha Domov jako talíř je tak trochu jiná kniha o bydlení. Domov je jako talíř, záleží jen na vás, co si na něj dáte.

| Olga Bušková, Bára z Nikolajky

Velký knižní čtvrtek - jaro 2019: Vítězslav Kremlík - Obchodníci se strachem

Autor nepopírá změnu klimatu, ale vysvětluje, že klimatické změny provázely člověka odjakživa, stejně jako rozmary počasí. „Pro lidstvo vždy byl problém přežít chladná období. Teplým obdobím se naopak říkalo klimatické optimum. Tvrdit, že se máme bát oteplení, je popřením celé zkušenosti lidských dějin.“

| tomáš weiss, vojtěch polák

Velký knižní čtvrtek - jaro 2019: Obonete S Ubam Sedm let v Africe

Obonete S. Ubam se narodil české matce a nigerijskému otci. Vyrůstal s matkou a otčímem v Bruntále a v patnácti letech odjel poprvé do Nigérie, aby blíže poznal svého otce, generála policie. Po návratu do České republiky odmaturoval a nastoupil na Vojenskou akademii ve Vyškově. Po absolutoriu pokračoval v profesionální službě na oddělení zahraničních styků na ministerstvu obrany.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Alena Machoninová o knize Ljudmily Ulické Případ Kukockij

Co vypráví populární ruská spisovatelka ve svém dalším, do češtiny přeloženém, románu Případ Kukockij, který vydala už v roce 2001 a získala za něj nejprestižnější ruskou literární cenu Ruskij Booker? A jak to vlastně s Ulickou je jako s autorkou a občansky angažovanou občankou putinovského Ruska, která protestuje proti okupaci Krymu a je pro některé "vlastence" zrádkyní národa?

| tomáš weiss, vojtěch polák

Voices of Meltingpot: Amit Goswami

Amit Goswami je známý filozof a vědec zaměřující se na studium vědomí, které podle něj tvoří základ kvantové fyziky. „Vědomí, ne hmota, je základem celé existence,“ říká profesor z University of Oregon. Prosazuje posun klasických přírodních věd do spirituální roviny. Jde o tzv. nové vědy zahrnující vědomí - science within consciousness. Říká o sobě, že je kvantový aktivista. Nezpomeňte si u videa zapnout české titulky.

| Meltingpot

Na Slovensku měl premiéru film podle Karikovy Trhliny

Nezaměstnaný absolvent Igor objeví záznamy výpovědí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten před sedmdesáti roky záhadně zmizel v pohoří Tribeč a když se po více jak dvou měsících stejně záhadně objevil, měl na těle divné popáleniny a zranení. Byl dezorientovaný, nedokázal vysvětlit, co se mu stalo, už nikdy se z toho nevzpamatoval. Igor pátrá dál s údivem zjišťuje, že Fischerův případ není ojedinělý...

| TV JOJ

Voices of Meltingpot 2018: Martin Hilský

Český překladatel a profesor anglistiky Martin Hilský je dobře znám tím, že celoživotně zkoumá dílo Williama Shakespeara, které také kompletně přeložil do češtiny. Přednáší na Karlově univerzitě a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V současné době překládá už pouze díla, která pro něj osobně mají velkou hodnotu. Loňský rok byl takého hostem diskuzního fóra Metlingpot, které je součástí festivalu Colours of Ostrava.

| Voices of Meltingpot

Bowie jako malovanej

Život a uměleckou i osobní dráhu Davida Bowieho (1947 - 2016) zachycuje prostřednictvím surrealisticky laděných maleb i textů ilustrovaný životopis, který vytvořila autorská dvojice María Hesseová a Fran Ruiz. „Kniha sleduje život, uměleckou dráhu a zároveň osobní život. Popisuje jeho eskapády s drogami, ženami a různé sexuální experimenty. V knize potkáte i Lou Reeda, Andyho Warhola, Iggyho Popa, Freddieho Mercuryho nebo pochopitelně obě manželky Angelu a Iman.

| Tomáš Weiss

Petr Zelenka o Naomi Kleinové

"Úplně u nás chybí obavy z toho, kam směřuje korporátní kapitalismus amerického i asijského typu. Přitom je to systém, který podle mě naši civilizaci může zahubit. Tenhle systém úplně ignoruje argumenty klimatologů. Zboží v něm bylo povýšeno na něco posvátného. Vyjadřovat se k tomu bude i můj zmiňovaný nový film." To říká režisér Petr Zelenka, ambasador nové edice populárně naučných společnských textů Crossover, kterou letos začalo vydávat Argo.

| tomáš weiss, vojtěch polák
Zobrazuji 1 - 10 z 451 příspěvků 123..46 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků