Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Měsíc autorského čtení 2024: Tereza Semotamová

Tereza Semotamová (1983) překladatelka z němčiny, publicistka, autorka rozhlasových her a spisovatelka: Počong aneb O pinoživosti lidské existence (s J. Vítkem, 2015), Ve skříni (2018) a Radikální potřeby (2024. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU a germanistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Moderuje Klára Kubíčková.

| MAČ 2024

Měsíc autorského čtení 2024: Pavel Tomeš

Spisovatel, publicista, nakladatel, stand-up komik. Narozen 1977 v Brně. Napsal sbírky fejetonů Facky z Marsu, Zápisky malého tyranosaura a Tohle lidi hodně berou. Za román Až na ten konec dobrý obdržel Cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera 2022 a sbírka povídek 13! se dostala do širší nominace Magnesia Litera 2024 v kategorii humoristická kniha. Provozuje nakladatelství Otoč. Věnuje se stand-up comedy; vystupuje v televizních pořadech (Na stojáka, Comedy club) i naživo s vlastní one-man-show.

| MAČ 2024

Měsíc autorského čtení 2024: Pavel Kolmačka

Básník a prozaik. Narozen 1962 v Praze. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval jako sanitář a středoškolský učitel, dnes překladatel na volné noze. Autor pěti sbírek poezie (naposledy Život lidí, zvířat, rostlin, včel, 2018), souboru deníkových zápisů Jedna věta (2012) a románů Stopy za obzor (2006) a Canto ostinato (2023). Moderuje Petr Gojda.

| MAČ

Měsíc autorského čtení 2024: Iva Hadj Moussa

V letech 2020–2024 spisovatelka - psychoterapeutka vydala pět knih prózy pod svým aktuálním příjmením (Šalina do stanice touha, Hlavně na to nemysli, Démon ze sídliště, Havířovina a Těžké duše). O Těžkých duších napsala: „Hledala jsem odpověď na otázku, jak se žije se škraloupem sexuálního predátora – jak se s ním vyrovnává nejen dotyčný, ale i jeho okolí.“

| MAČ

Příběh o holce, která přestala utíkat

Viktor Tauš příběh Amerikánky nejprve inscenoval v divadle Jatka 78, kde ji vidělo přes 100 000 diváků. Filmová adaptace bude v kinech od 26. září 2024. Amerikánka je dívka, kterou Viktor Tauš potkal v 90. letech, kdy sám žil na ulici jako bezdomovec. „Byli jsme součástí první generace obětí svobody. Lidé bez domova, to byly tenkrát především tisícovky dětí, které vyrůstaly samy, bez rodičů, v socialistických dětských domovech.“ Knihu napsal David Jařab.

| Totalfilm, nakl. Ikar

Měsíc autorského čtení 2024: Alena Machoninová

Kdo nemůže být na živých vystoupeních Měsíce autorského čtení má šanci shlédnout alespoň záznam. V průběhu let tak vzniká zajímavá kolekce světových i domácích autorů. Letošní ročník MAČ odstartovala 1.7. Alena Machoninová.

| MAČ

Stvořil svůj vlastní svět - zemřel Alois Mikulka

"Jeho dílo má jednotný charakter s jasně čitelným rukopisem, ať už jde o výtvarno či o knihy pro děti a odrostlejší čtenáře. Bylo plné světla a radostné poťouchlosti, ozdravné, lehce podvratné obrazové i jazykové neotřelosti, bystrosti a hravosti a především – tak trochu rošťácké, realismem nespoutané – fantazie." Vladimír Hulec

| Oko

Milena Jesenská a Felice Bauerová: Monika Zgustová a Magdaléna Platzová

V rámci připomínek 100. výročí úmrtí Franze Kafkyse v Knihovně Václava Havla v Praze konala debata, kterou moderoval Petr Vizina. Spisovatelky Magdaléna Platzová a Monika Zgustová seznamovaly s životními osudy Mileny Jesenské a Felice Bauerové a jejich vlivem na Kafkovo literární dílo.

| Knihovna VH

Debata ke knize rozhovorů Erika Taberyho se Zuzanou Čaputovou

Politický, ale především lidský příběh přináší rozhovor bývalé prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové a šéfredaktora Respektu Erika Taberyho. A ano - respekt k této političce byl v Česku vždycky veliký. Vida, co dokáže autentická slušnost a citlivost.

| Dennik N

Tereza Matějčková o Peteru Singerovi a jeho Praktické etice

Australský etik Peter Singer má pověst zlého muže. Má totiž zato, že naše intuitivní představy o dobru jsou v mnoha ohledech zmatené, působí utrpení, a jsou tudíž ve skutečnosti zlé. Ilustrovat to lze třeba i na empatii. Tato rituálně vyzdvihovaná vlastnost má svou temnou stránku: nadhodnocujeme utrpení těch, kteří nám jsou blízcí nebo milí. Do konání dobra je podle Singera třeba zapojit více racionality.

| Echo Media
Zobrazuji 1 - 10 z 919 příspěvků 123..92 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků