Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Jessie Chaffeeová: Florencie v extázi

Hlavní postavou románu Jessie Chaffeeové Florencie v extázi je mladá Američanka Hana, která cestuje z Bostonu do Florencie. Je to žena, jejíž život je protkán uměním a také mnoha problémy, se kterými se ve svém životě potýká. Jedním z nich je právě porucha příjmu potravy.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Film podle knižní předlohy: Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni

Aja je chudý kouzelník a fakír z malé indické vesničky. Místo zvláštních schopností disponuje vybroušenými triky, zručností a talentem. Jeho nemocná matka ho vyšle na misi, má v Paříži navštívit Eiffelovu věž. Neshoda s taxikářem Aju zanechá kousek od Paříže, v obchodě Ikea. Tam se seznámí s nejkrásnější ženou, jakou kdy viděl, okouzlující Marii. Ale jeho naděje na lásku je zmařená, když v Ikei náhodou uvízne ve skříni, která je i s ním zabalena a odeslána napříč Evropou.

| Tomáš Weiss

Měsíc autorského čtení 2018: Josef Pánek

Letošní Měsíc autorského čtení je minulostí. V pěti městech - Brno, Ostrava, Košice, Wroclaw a Lvov - vystoupilo před publikem víc jak 60 literátů z Turecka, ČR a SR. A příští ročník bude jubilejní, dvacátý.

| MAČ, Tomáš Weiss

Brendan Kiely: Zimní evangelium

Prozaická prvotina amerického autora je příběhem šestnáctiletého mladíka, který se stane jednou z obětí sexualního zneužívání ze strany představitele katolické církve. Autor byl hostem letošního Meltigpotu, diskuzí v rámci Colours of Ostrava.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Petr Fischer, šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava, o zkušenostech z nové Vltavy, hlavně té literární

Za šéfredaktorem Českého rozhlasu - Vltava Petrem Fischerem jsme se už pár měsíců chystali. Hlavně kvůli novému vysílacímu schématu stanice, který byl na první poslech na české poměry sympaticky rázný a odvážný. Když už jsme měli natočeno, najednou koukáme, že to začalo kolem Vltavy nečekaně bublat. Takže: měli jsme natočeno před tou pseudo-porno-kauzou a náš mravní život trpí nestydatostí některých lidí - ale lidi v Českém rozhlasu Vltava to nejsou.

| tomáš weiss, vojtěch polák

James Kakalios: Fyzika superhrdinů

Dalším z hostů letošního Meltigpotu, diskusního fóra při Colours of Ostrava, je americký profesor fyziky James Kakalios. Ten vysvětluje fyziku na komiksových figurkách a akcích a dnes, 20. 7. , vystoupí na KOSMAS/Argo stage od 17:15. A před ním ještě shakespearologové porf. Hilský a prof. Shapiro a vítěz letošní Litery za prózu Josef Pánek.

| Tomáš Weiss

James Kirchick: Konec Evropy

"Myslím, že Evropa je mnohem ohroženější. Americká demokracie je velmi silná, máme nejstarší ústavní demokracii na světě a vidíte to i u prezidenta Trumpa. Proti tomu, co dělá, se vždycky postaví nějaký odpor, média, soudy, různé instituce, veřejnost, občanská společnost, jeho vlastní strana se mu někdy postaví. Čili, o budoucnost amerického demokratického projektu nemám zas tak velké obavy. Mnohem víc mě trápí situace tady v Evropě. Nejsem si jistý, že to vydrží." James Kirchick: Konec Evropy

| tomáš weiss, vojtěch polák

David Zábranský čte z připravovaného rukopisu - MAČ 2018

Jeden ze záznamů letošního Měsíce autorského čtení (probíhá do konce července - víc sleduj na www.autorskecteni.cz) nabízí Davida Zábranského a ukázku z jeho rozpracovaného rukopisu, který prý má zatím název Logoz. Autor se vrátil z cesty po Číně. Ta prý na něj velmi silně zapůsobila. A téma nové knihy? Stěhování národů dnes. Po půlhodinovém čtení beseda. Poznámka k videu: napanikařte prosím, video ve skutečnosti začíná až v čase 8:08.

| MAČ, Tomáš Weiss

Těžká manuální práce za minimální mzdu, ubytovna, žádné zastání

Ta informace už obletěla Česko: česká novinářka Saša Uhlová se rozhodla udělat reportáž o drsných poměrech v několika českých firmách, kde dělají lidé důležitou práci, která je ale mizerně placená a pracovní podmínky těžko slučitelné se šťastným životem. Vznikly novinové reportáže, režisérka Apolena Rychlíková připravila film a teď je tady kniha, vycházející z autorčiných deníků z té doby, kdy byla "hrdinkou kapitalistické práce".

| Český rozhlas, Tomáš Weiss

Man Bookerem z Man Bookera je Anglický pacient

Prestižní britská literární cena Man Booker Prize slaví padesátiny. A při té příležitosti si zahrála hru na Gold Man Booker. Za každé desetileí byla vybrána jedna vítězná kniha a hlasovalo se, které z těch pěti je...co vlastně? Nejlepší? Nejznámější? Nejpopulárnější? Ať tak nebo tak - vítězem se stal Anglický pacient Michaela Ondaatjeho.

| Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 393 příspěvků 123..40 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků