Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Ja-Ma recenzuje Zlatý kompas

O knihách se na youtube kanálech mluví dost a dost. Ale často se víc hýká, než informuje. Honzův přístup je ale solidní, stejně jako jeho knižní výběr. Tentokrát se ve svém Dočteno podělil o svůj pohled na Zlatý kompas Philipa Pullmana a vlastně tak trochu i na celou trilogii Jeho temné esence.

| Ja-Ma

Magorské modlitby v Knihovně Václava Havla

Po svazku věnovaném Karlu Čapkovi se literární historik Martin C. Putna věnuje dalšímu muži víry a velikánovi české literatury Ivanu Martinu Jirousovi. Otázky kladl Jáchym Topol.

| Knihovna VH

Jakub Hussar, fantaskní svět Coraab a 0 TU

Obsáhlý dvoudílný debutový román Jakuba Hussara je jednou z nejambicióznějších českých science fiction poslední dekády. Tvorbě fiktivního vesmíru se autor věnuje více než dvacet let a kniha, stejně jako dříve úspěšná karetní online hra ze stejného světa, dosvědčuje neuvěřitelnou propracovanost tohoto vesmíru. Kniha obsahuje i QR kód, pod kterým se ukrývá knižní soundtrack.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Martin Hilský přednáší o Shakespearově Anglii

Když se potká člověk se svým tématem, nebe se otevírá. Prof. Hilský se potkal se Williamem Shakespearem - a čtenáři z toho mají náramný užitek. Nejen, že se v češtině mohou setkat s klasikem, ale skrze Martina Hilského se jim otevírá celá doba se všemi velkými i nepatrnými souvislostmi. Čtenář žasne - a Shakespeare se diví. Cena Kniha roku Litera z téhle knihy událost nedělá. Ta kniha je událostí sama o sobě. Nechte si o ní vyprávět samotným autorem.

| Městská knihovna v Praze

Kateřina Březinová a její kniha Latinos: jiná menšina?

„Když Mexiko vysílá své lidi [do USA], neposílá ty nejlepší.…Posílají nám problematické lidi, kteří své problémy vozí k nám. Přivážejí drogy. Přivážejí kriminalitu. Znásilňují. Ovšem, asi se mezi nimi najde i pár dobrých lidí“ Vypovídá tenhle citát Donald Trumpa něco reálného o vnímání Latinos většinou americké společnosti? Jakou roli vlastně hraje těchto 18 % americké populace?

| tomáš weiss, vojtěch polák

8. června budou předány ceny Litera 2021 - ČT art, 20:15

20. ročník literárních cen, které se za dvě desetiletí staly nejviditelnějšími. Všímají si jich média, tedy všímají si jich i lidé. Jak knih nominovaných, tak knih vítězných. A pro knižní svět je vždycky dobré, když se o knihách píše a mluví.

| Tomáš Weiss

Martina Formanová hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí

V Americe žije od roku 1994. Prožila 23 let s filmovým režisérem Milošem Formanem. O tom, jak jí bylo po jeho odchodu, napsala knížku Nalakuj to narůžovo. Jaký jeho film má nejraději? Co ji nejvíc překvapuje na politické situaci v Česku? A jaký má pocit ze současných českých filmů?

| ČRo

Za 95 let života sira Attenborougha dostala příroda od lidí pěkně zabrat

David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Česky vyšel přírodopisný bestseller, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument

| nakl. Práh

Zemřela Jiřina Šiklová - kočka, která nikdy nespala

Ne, že by nikdy nespala - ale smysl titulku je jasný – socioložka Jiřina Šiklová rozjela za svého života tolik akcí a seznámila se a ovlivnila tolik lidí v celém Československu, že bude opravdu mnoha lidem chybět. Tohle video jsme natočili v Knihovně VH na večírku k jejím osmdesátinám. Tohle byla - a pro mnoho lidí stále bude - paní Jiřina: kotel energie, co na srdci, to na jazyku, smysl pro humor, pořád myslící na to, jestli nemůže životu kolem sebe nějak pomoct.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Cena Evropské unie za literaturu 2021: Lucie Faulerová - Smrtholka

Vítězný román Smrtholka je druhou prózou jedenatřicetileté autorky. Debutovala v roce 2017 knihou Lapači prachu. Roku 2011 se českým vítězem stal Tomáš Zmeškal s prózou Milostný dopis klínovým písmem, o tři roky později uspěl Jan Němec s Dějinami světla a naposledy v roce 2017 Bianca Bellová s románem Jezero.

| Knihovna VH
Zobrazuji 1 - 10 z 655 příspěvků 123..66 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků