Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky

Ať promluví sedlák

Nutno říci, že když se Daniel Pitek rozpovídá o krajině, zemědělství, životním prostředí, ale také o historii hospodaření, bující byrokracii nebo o opatřeních, která musí současní hospodáři při zemědělském podnikání dodržovat, mluví dlouho a těžko jej lze přerušit. Není to ale na škodu.

| nakl. Vyšehrad

Zpráva z kriminálu od vězně číslo J3N8Z6

"Kniha, kterou nyní držíte v ruce, je souhrnem mých postřehů, úvah a zkušeností nabytých mnohaletým pobytem za mřížemi, kam jsem se dostal vlastní vinou. Jejím cílem je představit, o čem je vlastně život ve vězení; jaká je teorie oproti praxi; ukázat rodinám či blízkým vězněných osob, s čím se musí člověk za mřížemi potýkat a jaké nástrahy na něj mohou čekat." Petr Komberec

| nakl. Triton
Naškrábáno po probuzení

Naškrábáno po probuzení

"Čtenář by si měl být vědom, že má před sebou pouze sbírku snů, které jsem naškrábal vždy po probuzení ze spánku – Všechny jsem je zapsal spontánně, bez přerušování, jako se odvíjejí sny, některé jsem zapsal ještě dřív, než jsem se úplně probral – V těchto snech se v prapodivných snových situacích znovuobjevují postavy, o kterých jsem psal ve svých románech." Jack Kerouac
| nakl. Argo
Konec dětství - klenot vytažený ze zlatého věku  science fiction

Konec dětství - klenot vytažený ze zlatého věku science fiction

Číst Konec dětství Arthura C. Clarka je jako číst historický román extrapolovaný do smyšlené vzdálené budoucnosti. Pocit úžasu a kosmické ohromnosti skoro nejde unést. Clarke píše majestátně, jeho hlas je vzdálený, doléhá ozvěnami, ale zaměřuje se na blízké a důvěrné; stranu za stranou lze cokoli zpochybnit a to vyvažování úhlů pohledu a možností je neodmyslitelnou součástí Clarkova stylu – literární ztvárnění vědecké metody.
| nakl. Argo
Petersonova víra v univerzální, absolutně platné morální hodnoty

Petersonova víra v univerzální, absolutně platné morální hodnoty

Dospěl jsem k názoru, že svět coby přesvědčení je uspořádaný; že existují univerzální, absolutně platné morální hodnoty (třebaže jsou strukturovány tak, že je dál možná i prospěšná různorodá škála lidských mínění). Věřím, že jednotlivci a společnosti, kteří opovrhnou těmito absolutními hodnotami – ať už z nevědomosti, nebo záměrně –, jsou odsouzení k strádání, a nakonec i k rozpadu. Jordan B. Peterson: Mapy smyslu
| nakl. Argo
Poučení z lockdownu pro pozemšťany

Poučení z lockdownu pro pozemšťany

"Během lockdownu jsme se nezabývali tím, jak rychle znovu nastartovat výrobu. Samotný zájem na „restartu“ a směřování zpátky na „cestu pokroku“ naopak vzbuzovaly všeobecné podezření. Zdá se mi, že místo hledání urychleného „obnovení“, mnozí z nás pocítili riziko, jemuž je vystaven zrod všech forem života. „Na jaké zemi budeme moci já a moje rodina žít?“ byla otázka, která vyvstala ve všech domácnostech. " Bruno Latour: Kde to jsem?
| nakl. Neklid
Lyrická próza  singl ženy středního věku, pro kterou je samota životní volbou

Lyrická próza singl ženy středního věku, pro kterou je samota životní volbou

Za mikrokosmy, v nichž se vypravěčka ocitá, lze tušit Itálii, ale spíš než identifikace konkrétních míst čtenáře zaujme schopnost vyprávět lidský život a plynutí času skrze prostor. Díky svému vynikajícímu pozorovatelskému talentu, výrazově přesnému a přitom ukázněně střídmému jazyku je skvělou společnicí i průvodkyní místy, na kterých můžeme potkat i sami sebe. Jhumpa Lahiri: Kde zrovna jsem
| nakl. Argo
Máš-li čas na mluvení, čti knihy

Máš-li čas na mluvení, čti knihy

Potulný japonský básník Nanao Sakaki (1923–2008), souputník a přítel Garyho Snydera a Allena Ginsberga, představuje nepříliš známou tvář Japonska mimo svou rodnou zemi. Kniha vychází u příležitosti 100. výročí narození autora.
| nakl. Dharmagaia
Sága o spletité ruské rodině, procházející šíleným stoletím

Sága o spletité ruské rodině, procházející šíleným stoletím

Rozsáhlý román Jákobův žebřík ruské spisovatelky Ljudmily Ulické vypovídá o tom, jaké katastrofy v posledních více než stech letech probíhaly na území ruského impéria, počínaje židovskými pogromy v Kyjevě přes stalinské represe, konče válkou v Jižní Osetii. Román se opírá o reálnou korespondenci autorčiných prarodičů a vyšetřovací spis jejího nespravedlivě souzeného dědečka.
| nakl. Paseka
Rostlina rozumná, inteligentní, vnímavá...

Rostlina rozumná, inteligentní, vnímavá...

Paco Calvo, přední osobnost filozofie rostlinné signalizace a chování, v knize Planta sapiens předkládá zcela nový pohled na biologii rostlin a vysvětluje, jak rostliny pohánějí technologický rozvoj: od robotiky přes umělou inteligenci až po řešení ekologické krize. Především však dokládá, že rostliny nejsou jen zelená kulisa — jsou to aktivní živé organismy s vlastními zájmy.
| nakl. Kazda
Zobrazuji 1 - 10 z 1015 příspěvků 123..102 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků