Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky

Detektivka o záhadě mistrovské sonáty,...

Americký spisovatel Bradford Morrow (1951) pracoval na Pražské sonátě prý přes dvanáct let. Jde v ní o nalezení fragmentu sonáty z 18. století, díla, které bylo v Praze ukryto před nacisty. Je autorem světoznámý skladatel? A jak se vším souvisí městečko Prague v Nebrasce?

| nakl. Argo

Laponský Kmotr

Dějištěm knihy je severofinské městečko Utsjoki, přesněji řečeno okolní tundra, kde se popásají stáda polodivokých sobů, patřící různým majitelům. Pastevcům vládne železnou rukou Jonás-Guthur Nelihanka alias Rouku, hlava starobylého sámského rodu. Rouku je mafián; potrpí si na dobré jídlo a přepychové obleky, neváhá vydírat, uplácet a zastrašovat, ale také sponzoruje sámskou školku v městečku a tamní děti ho milují jako vlastního dědečka.

| Argo, Tomáš Weiss
O panovnici -elitě, prezidentu - povýšenci a polárníkovi v nervózním pohybu

O panovnici -elitě, prezidentu - povýšenci a polárníkovi v nervózním pohybu

Tři osoby s rozdílnou životní motivací a vytýčenými cíly, s odlišnou vůlí, s nestejnými pravidly, jež svazují jejich životy. Dokáží je žít podle svého, nebo zkameněli v zajetí vlastní falešné představivosti? Nový román Anny Zonové vybízí čtenáře k hledání odpovědí na otázky, do jaké míry je člověk ovlivněn prostředím, v němž se narodí¬ a zda je schopen změnit svoje společenské postavení pouze svojí vlastní aktivitou.
| Anna Zonová, nakl. Pulchra
Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme?

Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme?

"Červený kříž hledal děti, které mohly být během války zavlečené do Německa. Uveřejnil jejich fotografie jako inzerci v tisku. Pod těmito fotografiemi byl titulek: Kdo zná naše rodiče a odkud pocházíme? Také vylepili plakáty na sloupy po ulicích v celém Západním Německu. A právě z jednoho plakátu v Hamburku na mě zíral můj mladší obličej." Ingrid von Oelhafen - Hitlerovy ukradené děti.
| nakl. Grada, Tomáš Weiss
Dva chlápci a jejich hledání tajemství dobré výchovy

Dva chlápci a jejich hledání tajemství dobré výchovy

Vysokoškolský pedagog Marek Herman je autorem bestselleru Najděte si svého marťana. Noovu knihu napsal s kamarádem a odborníkem na výchovu Jiřím Haladou. Kniha o rodinných konstalacích a hledání sebe sama vychází ze skutečných příběhů lidí, které autoři potkávají na svých cestách po Čechách, Moravě a Slovensku.
| Marek Herman, Jiří Halada, Tomáš Weiss
17. října 2019 - Velký knižní čtvrtek a další Elena Ferrante

17. října 2019 - Velký knižní čtvrtek a další Elena Ferrante

Kromě českých autorů má letošní podzimní Velký knižní čtvrtek pochopitelně i tituly zahraniční. K těm velmi očekávaným patří Temná dcera - český překlad další knihy Eleny Ferrante. Temná dcera patří k textům, které předcházely tetralogii Geniální přítelkyně.
| Elena Ferrante, Tomáš Weiss
Za Není získal Mariusz Szczygiel nejvýznamnější polskou literární cenu - čtenářskou Niké 2019

Za Není získal Mariusz Szczygiel nejvýznamnější polskou literární cenu - čtenářskou Niké 2019

V oceněném souboru literárních reportáží Není se autor zaobírá ubýváním, loučením a smrtí. Detailně se zabývá životem a dílem básnířky Violy Fischerové i jejích manželů – literátů Karla Michala a Josefa Jedličky – či historií slavné pražské Müllerovy vily. Píše také o svém stárnoucím otci, který přijíždí opakovaně do Prahy, aby ji naposledy viděl.
| Tomáš Weiss
Srůstání člověka a stroje - budoucnost nebo už současnost?

Srůstání člověka a stroje - budoucnost nebo už současnost?

Není úplně snadné poznat start technologické singularity - tedy zlomového bodu technologického vývoje, kdy se váhy schopností překlopí na stranu umělé inteligence a lidství začne být zastaralý termín. Možná to bude trvat ještě pár let, možná už v té době žijeme. Mark ÓConnell - Být tak strojem.
| Mark Ó Connell, Tomáš Weiss
Dá se mozek vytrénovat k neuroplasticitě, o kterou stojíte?

Dá se mozek vytrénovat k neuroplasticitě, o kterou stojíte?

„Neuroplasticita, schopnost mozku vytvářet nové nervové spojení, nám umožňuje změnit naše myšlení (…) můžeme se učit a přizpůsobovat na základě nových zkušeností takovým způsobem, že to změní fyzickou strukturu našeho mozku a tím i způsob, jak budeme myslet a jednat v budoucnu. " To tvrdí autorka knihy Zdroj Tara Swartová.
| nakl, Grada, Tomáš Weiss
Láska na jeden klik

Láska na jeden klik

Elif Batumanová ve své nové knize Idiot, vycházející z jejího vlastního života, se suchým humorem popisuje tápání v lásce i v životě, které její hrdinka prožívá při vstupu na Harvardskou univerzitu v 90. letech. E-mail a e-mailová komunikace byly v té době naprostou novinkou a mnohdy přinášely jejich uživatelům různá nedorozumění a zmatky.
| nakl. Akropolis
Zobrazuji 1 - 10 z 504 příspěvků 123..51 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků