Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky

Šeptuchy - lidové léčitelky ze...

Podobně jako Kateřina Tučková v Žítkovských bohyních popsala Alena Šabuchové ve svých Šeptuchách ženy, které léčí a pomáhají s problémy. Jejich technikou je šeptání nemocnému do ucha. Co přesně? Zaříkávání? Modlitby? Za knihu získala autorka v roce 2020 nejprestižnější slovenskou literární cenu Anasoft Litera. V českém překladu Lubomíra Machaly.

| nakl. Host

Ekolog, kosmolog a vypravěč nového...

"Dnes je pro nás nejnaléhavějším úkolem znovuobnovit vědomí prvenství vesmíru jako našeho prazákladního kontextu a prvenství Země jako naší matrice, z níž vzešel a na níž závisí veškerý život. Je nezbytné znovuobjevit toto vědomí, abychom mohli ustavit nový rámec pro rozvinutí vzájemně obohacujících vztahů mezi člověkem a Zemí, pro rozkvět života na planetě.“ Thomas Berry: Velké dílo

| Jiří Zemánek
Gombrichova studie o psychologii dekorativního umění

Gombrichova studie o psychologii dekorativního umění

"Mým záměrem, řečeno troufale, bylo věci vysvětlit. Ona „studie o psychologii dekorativního umění“, kterou ohlašuje podtitul, měla přednést a otestovat teorii vyhlášenou v názvu knihy, teorii, že existuje smysl pro řád, který se projevuje ve všech stylech designu a který, jak věřím, má kořeny v biologickém dědictví člověka." Ernst Hans Gombrich
| nakl. Argo
Oceňovaná historická trilogie Hilary Mantelové je kompletní

Oceňovaná historická trilogie Hilary Mantelové je kompletní

První dva svazky cromwellovské ságy líčíly Cromwellův vzestup a okolnosti, za kterých se postupně stal Jindřichovým nepostradatelným rádcem. Zrcadlo a světlo navazuje přesně v okamžiku, kde druhý díl končil: kat si čistí krvavý meč, dvorní dámy ukládají do rakve bezhlavé tělo Anny Boleynové. Britská literární kritika označuje cromwellovskou trilogii Hilary Mantelové za největší anglicky psaný historický román, který zatím v tomto století vznikl.
| nakl. Argo
Copak si to s sebou přivezla Sheila domů z márnice?

Copak si to s sebou přivezla Sheila domů z márnice?

V knize Anyi Martin Tráva vás čeká skutečně zvláštní příběh o prapodivné bažinné lásce, ztrátě, sexu a smrti. Tráva je nejspíš jakýsi kříženec Bažináče – na toho dokonce odkazuje –, Tváře vody a Solaris Stanisława Lema. Možná vám to připadá šokující, ale Anya Martin všechny tyto vlivy využívá a vypráví o samotě a depresi ze ženského úhlu pohledu.
| nakl. Medusa
Nesmrtelný důchodci jsou furt důchodci

Nesmrtelný důchodci jsou furt důchodci

"Loni nevyšel český titul, který bych zařadil mezi deset nejlepších", napsal znalec fantasy a sci-fi Boris Hokr ve svém sumáři toho nejlepšího, co vyšlo česky z fantasy za rok 2021. "V rámci guilty pleasure bych snad zmínil Posmrtnou predaci Viléma Koubka, cynickou noirově pojatou dystopii z rezervace pro důchodce, kteří jsou zde vyobrazeni jako ta největší možná monstra. Vřele doporučuji do tramvaje i do školních škamen coby pandán k Nerudově Dědově míse."
| nakl. Host
Intimní povídky o nesnesitelné lehkosti navazování vztahů

Intimní povídky o nesnesitelné lehkosti navazování vztahů

Novinka Dory Čechové ( 1971) obsahuje devět povídek a nese název Ženy, které potřebují muže. Ústředním tématem většiny textů je vztah mezi muži a ženami. Na záložce čteme doporučení od Ivany Myškové – rovněž pozoruhodné povídkářky. Podle ní Čechova „ještě věří ve velké příběhy a na malé ploše je vypráví sympaticky a úsporně“.
| nakl. Labyrint
Nebudeme už na nic čekat, budeme přímými účastníky

Nebudeme už na nic čekat, budeme přímými účastníky

Nová sbírka básnířky Simony Rackové Noční převádění mláďat je souborem (zdaleka ne pouze mateřsky) provázaných emocí: obav, něhy, lásky; a doplněn je o dimenzi vzpomínky na vlastní dětství a mládí, které se s dětstvím potomků probouzí k nové barvitosti a znovuprožití – pokračuje. A samozřejmě také ke srovnávání: jaká jsem byla ve věku mých dětí já? Jaká byla má matka v mém nynějším věku? Foto: Michaela Klevisová
| nakl. Protimluv
Vysoce literární pokus proniknout v roce 1911 do Zakázaného města

Vysoce literární pokus proniknout v roce 1911 do Zakázaného města

Victor Segalen (1878–1919) patří mezi tvůrce, kteří stojí za svého života na okraji literárního dění a uznání docházejí teprve s odstupem. Klíčovým pojmem jeho díla je exotismus, chápaný jako setkávání s „Jiným“, s „ne-já“, jež umožňuje vést metafyzický dialog a dotváří celek jedince. Román René Leys, odehrávající se v Pekingu roku 1911, popisuje formou deníkových zápisků úsilí vypravěče proniknout prostřednictvím mladého učitele do Zakázaného města a odhalit jeho tajemství.
| nakl. Rubato
Svoboda není nic jiného než vzdálenost mezi lovcem a kořistí

Svoboda není nic jiného než vzdálenost mezi lovcem a kořistí

Román Na Zemi jsme na okamžik nádherní americko-vietnamského spisovatele Oceana Vuonga se snaží nacházet nový jazyk, ve kterém bychom dokázali žít světu navzdory. Kniha je dopis syna adresovaný matce, která neumí anglicky a nikdy si ho nedokáže přečíst: „Mami, píšu ti, abych se tě dotknul – přestože každým slovem, které napíšu, se vzdaluju místu, kde jsi.“ Právě díky tomu může Vuong vyslovovat intimní a naléhavé věci bez obav z jejich dopadu.
| nakl. Vyšehrad
Zobrazuji 1 - 10 z 845 příspěvků 123..85 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků