Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky

Rozsévají dobré úmysly také dobré...

Přestože nejde o první knihu Octavie E. Butlerové vydanou česky, je autorka u nás prakticky neznámá. V americké science fiction dvacátého století je ale tato Afroameričanka vzorem generací autorek nejen černé pleti. A její Podobenství o rozsévači se natolik přiblížilo realitě, až z toho mrazí.

| nakl. Argo

Poupátka, děťátka, otevřete vrátka!

Hana D. Lehečková (1990) získala za svojí psychotickou novelu Svatá hlava Ortenovu cenu 2020. Její kongeniální četbu připravil Český rozhlas s interpretem Jakubem Albrechtem. Ve své novince Poupátka je prý částečně autobiografická.

| nakl. Vyšehrad
Proč si alespoň jednou v životě nedat pořádnou osamělou tůru?

Proč si alespoň jednou v životě nedat pořádnou osamělou tůru?

Představa času stráveného o samotě mi připadala neuvěřitelné lákavá, ale zároveň jsem měl obrovský strach, co by to se mnou mohlo udělat. S túrami o samotě jsem měl jen malé zkušenosti. Celý život jsem strávil ve společnosti jiných lidí. Dokonce jsem nikdy ani sám nebydlel. Byl jsem prostě obyčejný živnostník po čtyřicítce. Tim Voors: Skvělá samota
| nakl. Práh
Vesnický román, který chcete číst v bezpečí města

Vesnický román, který chcete číst v bezpečí města

Zuzana Říhová (1981) prozaicky debutovala novelou Evička. Teď tato literární vědkyně a někdejší vědoucí katedry bohemistiky na Oxfordu, přichází s knihou Cestou špendlíků nebo jehel. Manželský pár, Bohumil a Bohumila, se společně s mentálně postiženým synem přestěhuje z Prahy do malé vesnice v pohraničí, aby vyřešil svou manželskou krizi. Podivné náhody, něco je v lese, zmizí chlapec, místní vidláci v krojích......
| nakl. Argo
I vybral prof. Putna z Magorových básniček ty o Bohu a okomentoval je

I vybral prof. Putna z Magorových básniček ty o Bohu a okomentoval je

Ivana Martina Jirouse (1944 - 2011) nezajímaly teologické teorie a metafyzické spekulace, důkazy a protidůkazy Boží existence. Za konkrétním výsměchem některých básní lze zaslechnout i smích na adresu celé „plaché zbožnosti“ jdoucí od Havlíčka přes Čapka k Havlovi. Magor věru nebyl plachý, ani pokud jde o zbožnost. Nazýval Boha přímo. Martin C. Putna (ed.) - Magorské modlitby
| nakl. Biblion
Latinos jsou pětina Spojených států

Latinos jsou pětina Spojených států

V Novém Mexiku, Kalifornii, Arizoně a Texasu dnes představují Latinos třetinu či více obyvatel. Např. každý pátý obyvatel Chicaga je Latino, najdete zde čtvrti, kde se domluvíte lépe španělsky než anglicky, a tacos, kukuřičné placky s ostrou omáčkou, si leckde koupíte snáze než hamburger. Kateřina Březinová: Latinos: jiná menšina?
| nakl. Libri
Nádherně svůdný milostný příběh skrývající se za přísně střeženým tajemstvím

Nádherně svůdný milostný příběh skrývající se za přísně střeženým tajemstvím

Když Allie v domě své babičky náhodou objeví více než třicet let starou obálku, obrátí to vzhůru nohama všechno, co si myslela, že ví o své rodině i sobě samé. Dopis ze sklonku roku 1983 mluví v náznacích o skutečnostech, které se neměla nikdy dozvědět. Protože nechce ublížit svým nejbližším, najme si soukromého detektiva, aby vypátral podrobnosti o tom, jak její zesnulá matka strávila léto předcházející Alliinu narození.
| nakl. Metafora
Slow fashion – módní revoluce

Slow fashion – módní revoluce

Máte hodně oblečení, ale stále se nemůžete zbavit pocitu, že nemáte nic na sebe? Asi vás lapila rychlá móda, tzv. fast fashion. Novinka z pera módní bloggerky Joanny Glogazy popisuje její cestu k pomalé módě, tzv. slow fashion. Kniha pomáhá čtenáři uvědoměle vybudovat kvalitní, udržitelný a šik styl.
| nakl. Alferia
Co je to život? A jak to chodí ve vědě, která ho zkoumá?

Co je to život? A jak to chodí ve vědě, která ho zkoumá?

Paul Nurse (1949) se jako genetik a buněčný biolog zabývá otázkou regulace buněčného dělení. Tento proces je základem růstu a vývinu všech organismů. Je ředitelem Ústavu Francise Cricka v Londýně a působil jako rektor Rockefellerovy univerzity a prezident britské Královské společnosti. Za výzkum buněčného cyklu získal v roce 2001 Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství.
| nakl. Dokořán
Novinový Čapek - když počteníčko, tak taky zamyšleníčko

Novinový Čapek - když počteníčko, tak taky zamyšleníčko

Deminutivum čili zdrobnělina nebo chcete-li zdrobnělinka v názvu výboru z Čapkovy publicistiky, by mohlo naznačovat, že ty novinové sloupky z let 1922 - 1938 jsou něco, co jen tak poškrábe po nedělním obědě záda a hned se na to zapomene. No uvidíte sami - je to všechno psáno čapkovsky srozumitelně, ale myšlenek, platných dokonce i po skoro sto letech je tam víc než dost. Svazek připravil Jiří Opelík. Karel Čapek - Počtení a počteníčko
| nakl. Torst, Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 742 příspěvků 123..75 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků