Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky

Z neurotika psychoanalytikem

Je to vskutku román, kde hlavní roli hraje paměť. A co víc, paměť psychoanalytika! Člověk se ho brzy snaží analyzovat mezi řádky. Jako by nám autor pobaveně svěřil navlhlé klíče ke svému nevědomí. A sám Declerck měl jistě oči zarudlé od toho, jak zkoumal a pozoroval v zrcadle, v ušmudlaném zrcadle, sám sebe. Jak tomu čelit? Humorem a smíchem.

| Tomáš Weiss

Potřebuji pomoc, to zní jako dobrý...

Erlend Loe (1969) autor tzv. nového naivismu, směru, který se objevil v norské literatuře v posledním desetiletí 20. století jako reakce na přeestetizování literatury. Popularitu mu vynesla jeho druhá kniha Naivní. Super, která byla záhy označena za generační a přeložena již do 37 jazyků. Schopnost psát vtipně a srozumitelně o složitých věcech potvrdil autor v mnoha dalších knihách, jejichž hrdiny jsou osamělí podivíni reflektující svůj vztah ke světu.

| Tomáš Weiss
Meltingpot 2017: Když pankáči píšou historii - Katja Kettu

Meltingpot 2017: Když pankáči píšou historii - Katja Kettu

Finská spisovatelka Katja Kettu (1978) se u českých čtenářů etablovala knihami Sběratel dýmek a Porodní bába. Moderní energický hlas, který, podobně jako např. Sofi Oksanen, zaříkává do příběhů nedávnou minulost, která stále není dostatečně popsaná a vypovídaná. Právě vycházející román Můra je pokračováním téhle literární terapie. Setkejte se s autorkou v Ostravě ve čtvrtek 20.7.
| Katja Kettu
Portrét skandalisty, který by pro vtip a efektní podívanou prodal vlastní babičku

Portrét skandalisty, který by pro vtip a efektní podívanou prodal vlastní babičku

Je prosinec 1987 a David slaví dvacáté narozeniny. Má za sebou studium střední průmyslovky a už druhým rokem se marně hlásí na UMPRUM. Chce být sochař, temný sochař. „Pohled do temnoty je přece zábavnej, ne?“ Za několik dekád se s ním povleče pověst skandalisty, který by pro vtip a efektní podívanou prodal vlastní babičku.
| Jan H. Vitvar
Další souboj dobra se zlem pro young adult - Paní půlnoci

Další souboj dobra se zlem pro young adult - Paní půlnoci

"Mladí dospělí" si takové souboje oblíbili a dobře snášejí i to, že se jeden podobá druhému někdy víc, než je zdrávo. Možná to bude i tím, že se autoři jejich ság trénovali nejprve jako autoři fanfiction, tedy na fanouškovských kopiích úspěšných originálů. Stejně tak autorka Paní půlnoci Cassandra Clare. Tady ukázka z prvního dílu.
| Cassandra Clare
Když na konci války nahnali na jatka nezletilé

Když na konci války nahnali na jatka nezletilé

Zemřít na jaře je, jak poznamenal na stránkách týdeníku Der Spiegel kritik Thomas Andre, protiválečný román, který snese srovnání s nejlepšími díly tohoto žánru, jako je Na západní frontě klid spisovatele Ericha Marii Remarquea. „Nejsilnější pasáže jsou ty, v nichž autor vypráví o otcích a synech, které spojuje tatáž válečná zkušenost v obou světových válkách, které Německo vedlo.
| Ralf Rothmann
Když Pynchon vykřikne...

Když Pynchon vykřikne...

Jedna z událostí letošní překladové sezóny je tady: česky vychází zatím poslední kniha legendy americké moderní literatury Thomase Pynchona (1937). Originálu, který pod názvem Bleeding Edge vyšel v roce 2013, dal překladatel Martin Svoboda název Výkřik techniky.
| Tomáš Weiss
Ochutnej Sonnergaarda!

Ochutnej Sonnergaarda!

Povídky Jana Sonnergaarda v Dánsku způsobily malou revoluci. Dříve zde tento žánr platil za zaprášenou a lehce trapnou záležitost pro intelektuály, Sonnergaard ve svých krátkých prózách úderným jazykem, tématy i hodně černým humorem zasáhl i ty, kteří knihy vlastně nečtou.
| Helena Březinová, Jan Sonnergaard
Bez plen ke štěstí

Bez plen ke štěstí

Může být mimino bez plen? No když mu je nedáte, samo si je nevezme, že ano. Takže jde tady především o rodiče a jejich možnosti.Vezměte to tak, že se nás matka tří dětí snaží přinutit uvažovat o tom, že to jde i jinak. Odkud myslíte, že pochází "zpruzený člověk"?
| Tomáš Weiss
Takže to nejni o Remkovi, jo? - ukázka z Kosmonauta z Čech Jakuba Kalfaře

Takže to nejni o Remkovi, jo? - ukázka z Kosmonauta z Čech Jakuba Kalfaře

Debut Jaroslava Kalfaře Spaceman of Bohemia měl nadšené recenze v Guardianu, Financial Times, v New York Times i Wall Street Journalu. „Jako by se srazila epizoda Star Treku a Žert Milana Kundery,” píše recenzent Guardianu Tibor Fischer. Podle něj román působí jako typické české dílo a vidí v něm odkazy Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého nebo Karla Čapka. Jde o sci-fi novelu, která vyšla v angličtině, a v českém překladu vyjde 6. 6. 2017.
| Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 290 příspěvků 123..29 >>> Zobrazit 153050100 příspěvků