Kosmas OKO Magazín OKO

Rozhovory

Cizí lidé mi předpovídali, že budu další...

V roce 2013 vydala román Kostičas (česky 2014), první knihu z plánované sedmidílné série, který záhy po vydání obsadil přední příčky žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Téměř přes noc se Samantha Shannonová stala fenoménem. Nejen o jasnovidcích, dracích a psaní si s autorkou povídala odpovědná redaktorka českého vydání Kateřina Šardická. Tady je ukázka:

| Kateřina Šardická, nakl. Host

Znovu nalézám schopnost cítit údiv nad...

Hezké počasí je básnická sbírka, v níž básník Radek Štěpánek prozkoumává možnosti, jak najít rovnováhu v době klimatické krize, všudypřítomného sucha a globálních změn na planetě. V subtilních obrazech venkovského plynutí, v laskavém tónu a ve všímavosti k dešti, rorýsům a svým nejbližším lidem vytváří protiváhu ekologickým hrozbám a katastrofickým scénářům.

| Klára Kubíčková, nakl. Host
LEg GOdt čili „hezky si hraj"

LEg GOdt čili „hezky si hraj"

LEGO — Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě je titul publikace, která čtenáře seznamuje se vzrušujícími dějinami legendární stavebnice. O ikonické hračce a tajemství úspěchu firmy LEGO si s autorem Jensem Andersenem povídal redaktor českého vydání knihy Zdeněk Staszek.
| Zdeněk Staszek, nakl. Host
O síle a křehkosti žen. O životě v pohraničí. O stárnutí. O křivdách, lásce a přátelství.

O síle a křehkosti žen. O životě v pohraničí. O stárnutí. O křivdách, lásce a přátelství.

Až ke křížku Kláry Teršové je novela, navazující na předchozí Bílý pramen: vyprávění z Aše a její minulosti. Autorka tentokrát nahlíží léta sedmdesátá prizmatem žen z vlastní rodiny. 1970. Eliška Mazochová opouští s manželem a dvouletou dcerkou Volary. Odcházejí na periferii republiky do Aše, kde se chtějí skrýt před dlouhými prsty totalitního režimu. Eliška vyrůstá za totality a pere se s mnohostí rolí, jež má zastávat.
| nakl. Argo
U každého  právníka ocením, když vidí za hranu svého pracovního stolu

U každého právníka ocením, když vidí za hranu svého pracovního stolu

"Je-li podtitulem knihy Život soudce, čtenář by možná očekával ohlédnutí za známými případy. Tím ale tato kniha není. Není ani výsekem podrobné historie institucí, o nichž se zmiňuje: soudů, ministerstev, univerzit. Je jen souborem vzpomínek, někdy lesklých a stále živých, jindy zašlých a polozapomenutých. V každém případě subjektivně vnímaných a podaných." Dlouholetý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v knižní rozhovoru s Tomášem Němečkem.
| nakl. Vyšehrad
Halounovy obaly desek jsou legendární

Halounovy obaly desek jsou legendární

V knize To musí jít přečíst i po tmě jsou shromáždené obaly hudebních nosičů, které v letech 1979–2022 navrhnul nebo spolunavrhnul výtvarník a grafik Karel Haloun (1951). A to včetně návrhů, které bolševická cenzura nepustila. K tomu všemu je v knize autorský komentář, rozhovor nebo texty některých kolegů. Kniha, kterou nejen čtete se zaujetím, ale přes legendární obaly se vám vrací hudební zážitky a kus osobní historie.
| Headliner - Ondřej Bezr
#mojeargo 3/2023: rozhovor s Petrou Hůlovou o její nové knize Nejvyšší karta

#mojeargo 3/2023: rozhovor s Petrou Hůlovou o její nové knize Nejvyšší karta

Skandální odhalení, nebo mystifikace? Provokace, nebo skutečnost? Autobiografie, nebo fikce? I takové otázky si budou pokládat čtenáři Nejvyšší karty, nejnovější knihy od Petry Hůlové, která vychází v rámci Velkého knižního čtvrtka a v níž je hlavní postavou spisovatelka Sylvie Novak.
| #mojeargo - Anežka Dudková
Dovolte snovému světu vstoupit do vašeho života - rozhovor s Marion Woodmanovou

Dovolte snovému světu vstoupit do vašeho života - rozhovor s Marion Woodmanovou

Pro někoho může být dostatečný směrníkem to, že Marion Woodmanová (1928 - 2018) byla uznávaná jungiánská psychoanalytička. To, že byla Kanaďankou asi k zájmu samo o sobě nikoho nestrhne. Jak ale pracuje se sny? Co radí?
| nakl. Alpha book
I liberální Rusové stereotypně opovrhují Ukrajinou...

I liberální Rusové stereotypně opovrhují Ukrajinou...

Radomyr Mokryk, Ph.D., (1987) je ukrajinský historik a kulturolog. Působí jako akademický pracovník v Ústavu východoevropských studií FF UK. V knižním rozhovoru s Jiřím Padevětem se pokusí čtenářovi přiblížit moderní dějiny Ukrajiny a její současný boj bez propagandistických klišé a historických mýtů. Ukrajinský příběh se až do uplynulého roku nacházel v zajetí mnoha mýtů, které můžeme často slyšet i v České republice.
| nakl. Academia
Hořkosladký román o životní únavě i zoufalé touze udržet se naživu — pokud možno šťastný

Hořkosladký román o životní únavě i zoufalé touze udržet se naživu — pokud možno šťastný

Představujeme nového českého autora Jana Kholla, který napsal čtivou knihu o hledání ztraceného štěstí — „mušky jenom zlaté“. V následujícím rozhovoru se dočtete, jak psaní prožíval, proč se velká část příběhu odehrává v Číně a k čemu je mu motorová pila.
| Michaela Dermauw, nakl. Host
Zobrazuji 1 - 10 z 279 příspěvků 123..28 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků