O'Callaghan dovede i o nejtemnějších tématech psát s neobyčejnou vřelostí
„V Papírákovi, podobně jako v předešlých dvou česky vydaných románech, rozehrává Billy O'Callaghan veskrze intimní příběh postav, který se odehrává na pozadí událostí, jež je mohutně přesahují,“ říká překladatel Petr Eliáš.
Vyprávění se začíná odvíjet ve Vídni 30. let: Rušné město se ocitlo na pokraji války a Matthias Sindelar patří k nejslavnějším fotbalistům na světě. Přezdívá se mu Papírák. Když Sindelar potká Rebeku, jejich životy se navždy změní. Aby válku přežili, musí se ale jejich cesty rozdělit a osudy zpřetrhat. Druhá příběhová linka se odehrává v 80. letech v Corku: Jack Shine objeví ve věcech své matky Rebeky krabici od bot plnou milostných dopisů. Rebekah přišla do města po vypuknutí druhé světové války jako židovská uprchlice z Vídně. Brzy poté zemřela a Jack se nikdy nedozvěděl, kdo je vlastně jeho otec. Proč si tedy matka schovala výstřižky z novin o slavném fotbalistovi? Kdo byl Papírák?
„Podobně jako v Doživotí, i zde se na relativně omezeném (přinejmenším na žánrové poměry historických románů) prostoru noříme hluboko do napjaté atmosféry válečné Vídně a spolu s jednou z hlavních postav Jackem Shinem postupně odkrýváme pohnutý příběh velké fotbalové hvězdy Matthiase Sindelara. Ten se narodil v roce 1903 do kovářské rodiny v moravském Kozlově jako Matěj Šindelář. Jeho životní osud je v podání Billyho O'Callaghana příběhem velké lásky a osobní odvahy, vyprávěný citlivě a s určitou naléhavostí, ukotvenou především v jazyce a stylu,“ dodává Eliáš.
Billy O'Callaghan (1974) debutoval v roce 2008 souborem povídek s názvem In Exile. Pozornost literární kritiky získala jeho třetí povídková sbírka The Things We Lose, The Things We Leave Behind. V roce 2013 za ni O'Callaghan obdržel Irskou národní cenu. Kromě množství povídek napsal také dva romány. V roce 2017 vyšel The Dead House, který v nejlepším navazuje na tradici duchařských románů. O dva roky později uhranul literární svět O'Callaghanův román My Coney Island Baby.