Jasutaka Cucui - Peklo

Peklo: Heru

Nakladatel: Odeon 2009
Rozebráno
179 Kč
pohlídat

Anotace

Poslední, na co si sedmapadesátiletý Takeši pamatuje, že tuhle nehodu vážně nezavinil on. Když se probral, seděl v baru, najednou už nebyl mrzák na jednu nohu, mohl chodit bez námahy a bez kulhání. Je to příjemné místo, jsou tu lidé, které zná, třeba Izumi, kolega z práce, který před pěti lety… Před pěti lety? Ano, před pěti lety zahynul při...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Krátká, ale velmi nápaditá kniha, vykreslující pojetí pekla jako totálního osamění, kde se i blízcí lidé jeví jako cizinci a ve kterém se nenachází žádná útěcha v podobě Ďábla či Boha jako takového vůbec.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Japonské Peklo je určeno pro všechny bez rozdílu

Nejedná se o žádnou horkou novinku od slibného debutanta, Cucui se narodil roku 1934 a první román vydal v polovině 60. let. V Japonsku se proslavil především svými příběhy z pole science-fiction, ovšem nevyhnulo se mu ani jedno z nejprestižnějších japonských literárních ocenění, Tanizakiho cena.
Celá recenze

Bezútěšné peklo děsí ztrátou všech jistot

(...) Zprvu jasný životní příběh najednou mizí a zůstává jen změť útržků vyprávění o jednotlivých postavách, jejichž existence na věčnosti nemá začátku, konce či katarze. Cucui navíc relativizuje i rovinu snu a reality. Živí se tak ve spánku nenadále ocitají na druhém břehu a potkávají dávno mrtvé nebo zahloubáni projdou jedněmi z mnoha temných dveří, kterých si předtím nikdy nevšimli, a jsou na onom světě. To vše bez jakéhokoli náznaku mravního ponaučení: v Cucuiho pekle se prostě nakonec sejdou všichni, i ti, o kterých by jeden řekl, že musí přijít do nebe. Bezútěšnost je dokonána, před osudem není úniku.

Jak si peklo představuje Japonec

(...) Peklo je prózou mnoha významů a výkladů. Podle nátury čtenáře může být čtena jako černohumorná groteska v duchu Tarantinových filmů, jako sociálněkritická satira o tom, že všechny vrstvy japonské společnosti jsou stejně hříšné, i jako hrozivé podobenství, že obávané peklo možná není o nic strašnější než náš každodenní život. (...) Román či spíše novela Peklo může být šťastnou volbou: čtivě, přímočaře napsaná, její motivy jsou srozumitelné i evropskému čtenáři a ztvárněné oblíbeným černohumorným stylem; Cucuiův cynismus má však své meze. Nemá smysl spekulovat o tom, zda je to vhodný úvod do autorova díla, když je samozřejmě neznám a také informace o spisovatelově kariéře jsem čerpal z překladatelčina doslovu. Pokud jsou však Cucuiovy další knihy Peklu podobné, pak by Odeon s jejich vydáním neměl příliš váhat.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Peklo
Autor:
Cucui, Jasutaka
Nakladatel:
Odeon
EAN:
9788020712974
ISBN:
978-80-207-1297-4
Doporučená prodejní cena:
199 Kč
Překlad:
Anna, Křivánková
Popis:
1× kniha, vázaná, 112 stran, česky
Rozměry:
13,3 × 20,5 cm
Rok vydání:
2009