Jiří Křesťan - Zdeněk Nejedlý

Zdeněk Nejedlý

Nakladatel: Paseka 2013
Magnesia Litera 2013

Rozebráno
332 Kč
pohlídat

Anotace

Poutavě psaná životopisná monografie o Zdeňku Nejedlém (1878–1962) těží z autorova více než dvacetiletého výzkumu a je první velkou a komplexní analýzou této kontroverzní postavy moderní české historie. Zabývá se Nejedlého vědeckým i politickým působením, příčinami jeho příklonu ke stalinismu, jeho poměrem k politickým idolům (Masaryk, Stalin,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Monumentální portrét užitečného idiota Nejedlého

(...) Výborná a vyčerpávající publikace Jiřího Křesťana Zdeněk Nejedlý – politik a vědec v osamění (stupeň Křesťanova ponoru do tématu naznačuje poslední věta práce "Neboť jsem Zdeněk Nejedlý.") je tak v první řadě zprávou o jednom zmařeném životě a celkové pošetilosti lidského pinožení. (...) Křesťanova práce, ve většině případů držící přísnou neutralitu, tak ohromí šíří záběru, pramenů a faktografických dat (někdy možná až moc). Kdo hledá snadné odpovědi, v Křesťanově knize je nenajde. Přesto však Nejedlého patrně nejobsáhlejší biografie nevyřčeně směřuje k tomu, pro co se vžil hezký termín: užitečný idiot.

Židé na cestě

Spisovatel a žurnalista Joseph Roth (1894–1939) patří k autorům, z nichž pestré životní osudy a žánrově rozmanitá tvorba činí jen obtížně zařaditelné solitéry. Jedním z mála nabízejících se přídomků se v jeho případě stává Středoevropan, či ještě lépe Evropan.
Celá recenze

Zpráva o proměnách vnímání Nejedlého osobnosti

Podle autora má ona temná zákoutí, která vylíčil u Z. Nejedlého, i každý z nás. Ale v jistém smyslu citlivými a zranitelnými bytostmi byli i ti největší světoví diktátoři. Nakolik má pravdu Karel Čapek, že všechno pochopit znamená všechno odpustit? Asi zbytečná otázka, ale určitě má cenu se o to alespoň pokoušet, i když to nemůže umenšit míru utrpení, které způsobili. Může to ovšem sloužit pro výstrahu a snad i jako podnět k meditaci nad spletitostmi a hlubinami lidské povahy.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Zdeněk Nejedlý
Autor:
Křesťan, Jiří
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074322532
ISBN:
978-80-7432-253-2
Doporučená prodejní cena:
390 Kč
Popis:
1× kniha, brožovaná, 570 stran, česky
Rozměry:
16,5 × 24 cm
Rok vydání:
2013