Deník

Nakladatel:  Akropolis 2013
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
189 Kč
170 Kč

Anotace

Teprve v 90. letech minulého století poprvé vyšel soukromý deník proslulého zakladatele francouzské moderní poezie Guillauma Apollinaira, který si básník s určitými přestávkami vedl po dvacet let – od roku 1898 až do své smrti v roce 1918.
Je...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(
(1x)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Apollinaire, Guillaume: Deník 1898–1918

Guillaume Apollinaire, známý autor Pásma a Pražského chodce, se českým čtenářům představuje svými osobními záznamy z posledních dvaceti let svého života: obsahují každodenní události i inspiraci k tvorbě. Navzdory malému rozsahu přináší publikace nepřeberné množství informací. Kdo však bude chtít pochopit básníkovy záznamy komplexně, bude muset jít za hranice této knihy.

Napsal Alkoholy – a utajený deník

(...) Od roku 1898 až do své smrti v roce 1918, tedy dvacet nejplodnějších let, si slavný francouzský básník Giullaume Apollinaire vedl deník. Není sice ničím niterně osobním, jak jsme obvykle zvyklí, jde spíš o poznámky pro budoucí tvorbu, ale i tak jsou tyhle sešity cenné pro porozumění básníkovu životu a dílu. V originále vyšly až v devadesátých letech, jejich vydání totiž dlouho bránila vdova po Apollinairovi. (...) Básník si poznamenával zaslechnuté hovory, poutavé scény ze všedního života, přirovnání, která ho jen tak napadla, i fragmenty, z nichž později vycházel při psaní Alkoholů. Třeba všední přirovnání Bílý jako z tvarohu. A do toho jen jakoby mimochodem intimita: "Návrat v 5 h. Její duše je dost hanebná, ale židovsky urozená. Nabídla mi, že se můžu kdykoli vrátit, dá mi zadarmo."

Autor/Autorka

Guillaume Apollinaire

Vlastním jménem Wilhelm Albert Wladimir Alexandre Apollinare de Kostrowitzky. Francouzský básník, dramatik a anarchista polského původu. Jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie a významný propagátor avantgardy v umění. Zcela zásadní pro další vývoj evropské poezie mají jeho sbírky Alkoholy a Kaligramy.

Narodil se jako nemanželský syn polské šlechtičny a důstojníka sicilské armády. S matkou žili v Monaku, kde získal první vzdělání, ve studiích pak pokračoval v Cannes a v Nice. Od roku 1899 žije v Paříži a tady si nachází místo domácího učitele ve šlechtické rodině, v jejíchž službách ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Bibliografické údaje

Název:
Deník
Autor:
Apollinaire, Guillaume
Nakladatel:
Akropolis
EAN:
9788073041618
ISBN:
978-80-7304-161-8
Překlad:
Podhorská, Jana
Popis:
1× kniha, brožovaná, 76 stran, česky
Rozměry:
15,4 × 23,2 cm
Rok vydání:
2013 (1. vydání)
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také