Khaled Hosseini - Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí

Nakladatel:  Argo 2013
Rozebráno
-10%
298 Kč
268 Kč
pohlídat
Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí

149 Kč
134 Kč
Rozebráno
-10%
149 Kč
134 Kč

Anotace

Druhá kniha a světový bestseler Khaleda Hosseiniho přináší příběh dvou žen, jejich zamotaných, dramatických a více či méně tragických životů na pozadí válečných konfliktů v Afghánistánu. Z jejich počáteční nedůvěry se postupně stává láska na život a na smrt.

Marjam je harámí, dítě hříchu, která celý život hledá vztah, který by jí poskytl...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Příběh dvou žen mě nesmírně zaujal, knihu jsem přečetla jedním dechem. Autor má vyjímečné vypravěčské nadání. Došla jsem k názoru, že vůbec není špatné narodit se jako žena v Česku, moci chodit do školy, svobodně si vybrat partnera, zaměstnání i oblečení. To všechno si člověk uvědomí po přečtení osudu žen z Afganistánu a podobných lokalit.
Tato kniha (a jí podobné) vám pomůže otevřít oči, abyste viděli, nebo si dovedli představi, jak se žije v muslimských zemích. A když se tak stane, je člově rád, že vlastně žije tam, kde žije, a že naše problémy mohou být malicherné ve srovnání s tím, s čím se musí potýkat "obyčejní lidé" v Talibanem ovládané zemi. I přes drsnost prostředí a skoro...
Více
Nádherná kniha, která Vás k sobě připoutá, nebudete moci přestat. Přečetla jsem ji za jediný den, neustále jsem chtěla vědět jak dopadnou všechny ty hrůzy, co hrdinky prožívají.
Ač obálka knihy naznačuje, že se jedná o další dílo typu 'Bez dcerky neodejdu', obsah je mnohem hlubší. Nakladatel volbou obálky způsobil, že ten, komu je kniha určena, si ji zřejmě nekoupí, zato ten, kdo prahne po šokujících popisech týraní ženy někde v některé z arabských zemí, bude zklamán. Já jsem se zmást nenechala, tušila jsem, že to bude...
Více

Jakmile tento román začnete číst, neodtrhnete se od něho. Khaled umí skvěle pracovat s emocemi, román je velmi čtivý a poznání Afghánksých reálií je dost poučné a smutné. Jakmile jsem knihu dočetla, šla jsem si koupit Lovce draků - btw tato kniha také zfilovaná - The kite runner.

Jakmile jsem začala číst, nemohla jsem přestat. Kromě poutavého příběhu se dozvíte také něco o afganských dějinách a ujasníte si, co se vlastně v téhle zemi děje.
Úžasně poutavá a velmi čtivá kniha, přečetla jsem ji za jediný den a nenecházím jedinou chybu, příběh vás vtáhne do děje tak, že od ní nejde odejít, s každou další kapitolou se do ní vžíváte víc a víc...neprosto úžasný zážitek, vřele doporučuji.
Vřele doporučuji. Pro mě byla tato kniha vánočním dárkem od manžela 'zkonzumovaným' do tří dnů. Výborně napsaný a poutavý příběh a jako bonus poučení o politické situaci v Afghanistánu v průřezu 70. a 80., posléze i 90.let očima civilistů.
Krásná kniha, přečetla jsem ji asi za 3 dny. Nešlo se od toho odtrhnout. Krásně napsané. Silný příběh.Vřele doporučuji všem
Výborně napsaná čtivá dojemná kniha, plná emocí... Nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Zobrazit další (7)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Hosseini, Khaled: Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí

Obě knihy spojuje téma vývoje politické situace v Afghánistánu, která má zásadní vliv na osudy hlavních hrdinů. Významným narativním principem, který autor používá v obou knihách, je zrcadlení velkých dějin v individuálních příbězích postav. Sovětská okupace i pozdější převzetí moci Talibanem se dotýkají jejich osudů a mnohdy je nenávratně přetvářejí.
Celá recenze

Khaled Hosseini, Tisíce planoucích sluncí

(...) Román Khaleda Hosseiniho je přitažlivý. Na rozdíl od autorovy prvotiny Lovec draků se příběh odehrává celý v Afghánistánu a zachycuje značnou část dějin země - od šedesátých let minulého století po současnost. V Afghánistánu se během těchto let událo mnoho, a tak má autor pro život dvou hlavních postav proměnlivé pozadí. (...) Autorovy vypravěčské dovednosti jsou vůbec obdivuhodné a jsou bezesporu třetím důvodem přitažlivosti knihy. Místy naturalistické, místy poetické vyprávění činí knihu čtivou, ba napínavou. Afghánistán se svou historií v knize ožívá téměř jako jedna z postav.

Ženské vzdělávání není leštění plivátka

(...) Je zřejmé, že osudy mnoha žen, které utekly z Íránu, Jordánska, Iráku a dalších zemí, kde se nehodlaly vzdát vlastní důstojnosti a práva na samostatný život, poutají už po desetiletí čtenářský zájem. A Hosseini svým osobitým vkladem úročí zasetou literární setbu svých předchůdců.

Bojovník s genderovým apartheidem

(...) Pokud by se příběh dvou žen, Marjam a Lajly, neodehrával v Afghánistánu a pokud by nebyl napsán tak, jak je napsán, byl by jen těžko uvěřitelný. Asi by se zdál přehnaně krutý a vykonstruovaný. Ale není tomu tak. I když Hosseini tvrdí, že jde o osudy zcela smyšlené, určitě se někde v té nešťastné zemi musely stát, a stávají se dodnes. Tisíce planoucích sluncí je vyznáním spisovatelovy hořkosti nad "genderovým apartheidem", který ve vystoupení na knižním veletrhu v New Yorku v roce 2007 označil za "jednu z největších nespravedlností moderního světa". Na rozdíl od Lovce draků není Hosseiniho druhá kniha na první pohled autobiografická. A přesto, že se v ní vyskytuje řada dat a historických faktů, není ani "učebnicí" afghánské kultury, ani encyklopedií. Hosseini správně předpokládá, že Američan či Evropan neví o kontextu afghánských dějin nic. A tak mu řadu dat "natluče" do hlavy, aniž by dotyčný byl rušen při čtení vzrušujícího dobrodružného příběhu.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Tisíce planoucích sluncí
Autor:
Hosseini, Khaled
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788025710074
ISBN:
978-80-257-1007-4
Originál:
A Thousand Splendid Suns
Překlad:
Šenkyřík, Ladislav
Popis:
1× kniha, vázaná, 408 stran, česky
Rozměry:
15 × 21 cm
Rok vydání:
2013 (1. vydání)