Franz Kafka - Proměna
Ke stažení

Proměna

Nakladatel: Radioservis 2013
Proměna

Proměna

169 Kč
Skladem
169 Kč
Ihned
199 Kč
Proměna

Proměna

179 Kč
Rozebráno
179 Kč
pohlídat
Proměna

Proměna

159 Kč
Není v prodeji
159 Kč
pohlídat

Anotace

„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů.
Jeho...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Kafkova povídka jako obvykle popisuje absurdní zápletku, ve které se vyskytuje klasická hlavní postava, známá též jako tzv. "viník bez viny", kterým je v tomto případě Řehoř Samsa. Tato povídka svým "úřednickým" jazykem působí temně a občas si říkám, zdali by se toto dílo nedalo zařadit mezi nový žánr ABSURDNÍ POVÍDKA S...
Více
Nejlepší a nejdojemnější povídka, jakou jsem kdy četl. Velkolepé dílo. Kafka je mistrovský spisovatel.
Moje první kniha tohoto autora, kterou jsme si jako studentka půjčila, protože jsme si řekla, že od Kafky něco prostě přečíst musím. Vybrala jsem ji protože byla prostě nejúžší, ale nelituji toho, neb mě svými drsnými sděleními absolutně pohltila a dokonce jsem na závěr litovala, že stránek neměla více.
Učím na střední škole a Proměna byla vůbec první knížka, kterou měli zájem číst všichni mí studenti. Skutečně je pro ty, kteří nemají až tak vřelý vztah k literatuře.Dobře udělaný komiks.Kdyby ji před měsícem neztratili, tak ji čtou dodnes.

skvělá alternativa pro ty kterým se nechce číst klasická povídka. Skvěle vystihuje celý příběh i s tak malým počtem slov. Rozhodně doporučuji studentům kteří mají 'málo' času na povinnou četbu.

Zrcadlové vydání knihy, kt. byla autorem napsána v německém jazyce, vítám, protože trh je zavalen knihami v angličtině, ale ostatní jazyky jsou drženy zkrátka.

Čeština tu ovšem velmi kulhá. Co si např. představit pod větou: '... kolébal se utajeným pohybem ...'. Překlad mi připadá šitý horkou jehlou a výsledek celého počinu kazí.

Zobrazit další (3)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Skvělá komiksová adaptace Kafkovy Proměny

(...) Gatarik sleduje chronologickou linii příběhu, mění však jeho dynamiku, nechává rozvinout scény, které jsou v knize okrajové (spor s nájemníky), jiné krátí, že raději sáhnete po textu, aby vám jejich smysl neušel. To je však součástí autorské licence a v komiksovém žánru běžný postup. Gatarikova adaptace příběhu potvrzuje, že i do žánru donedávna považovaného za podřadný lze převést i komplikovanější texty, aniž by trpěly "ztrátou v překladu", i že komiksové zpracování může jejich působivost podtrhnout.

Kafkova Proměna ožívá v obludném komiksu

(...) Gatarikovo pojetí je surreálnější a obludnější, i když i on má smysl pro humor. Lidé v jeho obrázcích nicméně jako lidé moc nevypadají, rysy mají neforemné, podivné, občas připomenou shnilou zeleninu. Potvory hmyzí, nebo lidské? Gatarik tak zdůrazňuje, že Řehoř byl pro rodinu i zaměstnavatele užitečný, je dokud pracoval a vydělával. Jakmile nemůže, stává se břemenem, obtížným hmyzem. Ale není stejně "hmyzí" i jeho okolí? (...) Gatarikův komiks je až na pár stránek černobílý. Barevné obrazy však nejsou o moc veselejší. V závěrečné scéně jede spokojená, osvobozená rodinka tramvají na výlet. Nedaleko tlačí paní postiženého kluka na vozíku a po zdi leze zelený brouk. Další Řehoř?

Václav Gatarik: Proměna

Výtvarník (sochař!) Gatarik se rozhodl komiksově zpracovat nejslavnější povídku Franze Kafky, přičemž přesně vyvážil pietu k originálu i vlastní autorské pojetí. Příběh Řehoře (nebo v novějších překladech Gregora) Samsy, který se promění v ohromného brouka a své rodině tím nadělá spoustu trápení, sleduje kompletní děj povídky až do smutně optimistického závěru konečně šťastné rodinky v tramvaji. Kresba se pohybuje někde mezi Čtyřlístkem a německým expresionismem. Občas neuznává perspektivu, působí střídavě dětsky neohrabaně a mézlovsky hrozivě. Robustní linkou tu kreslí převážně nehezké tváře i výjevy, nikterak nebohého brouka Samsu nešetří: je to ohyzdné stvoření zanechávající po sobě sliznatou stopu. Jestliže při čtení povídky máme tendenci dění vnímat jako absurditu, Gatarik nám předvádí expresivní hrůzu všech zúčastněných.

Autor/Autorka

Interpret/Interpretka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Proměna
Autor:
Kafka, Franz
Nakladatel:
Radioservis
EAN:
Doporučená prodejní cena:
199 Kč
Interpret:
Adamíra, Jiří, Beníško, Karel, Filipovský, František, Friedel, Milan, Haničinec, Petr, Havelková, Libuše, Lír, Jiří, Nedbal, Miloš a Slunéčková, Karolína
Popis:
AudioKniha ke stažení, 3 x mp3, délka 1 hod. 10 min., velikost 64,3 MB, česky
Rok vydání:
2013