Umělé dýchání

Nakladatel:  Paseka 2014
Skladem
249 Kč
224 Kč

Anotace

Hlavní hrdina románu spisovatel Emilio Renzi pátrá po svém vzdáleném příbuzném a snaží se rozluštit hádanku, jakou historickou roli sehrál tajemník jedné z významných postav argentinských dějin. Byl to hrdina, nebo zrádce? Skrze tyto a další postavy rozvíjí Piglia literární hru, která se dotýká základních traumat argentinské společnosti.
Román vznikal v době, kdy se chýlila ke konci vláda...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Radost z klaustrofobie

Zběsilý román o zběsilé, v textu uvězněné zemi (...) Nosné napětí Pigliova románu tak netkví ve vztahu postav a problémů, jimž musí čelit. Hrdinové nejasných kontur mají v Umělém dýchání zálibu ve vytváření a vrstvení problémů, nikoli v jejich řešení: neustále chrlí text, interpretují, dekonstruují, kritizují. A zároveň se živelně snaží — marně — textovou bažinou prodrat někam ven, opilí a s prostitutkou v náručí, protože politika ani literatura nejsou salónní hry, nýbrž životní vášně. Fascinující napětí románu prýští ze vztahu živelných postav a textuality, do níž jsou uzavřeny, kterou spoluvytvářejí, o níž ví, ale kterou jako intelektuálové nemůžou než živit. (...) Umělé dýchání je vynikající román o literatuře, politice, filozofii a především o Argentině. Ricardo Piglia nicméně nenapsal publicistické klišé na kýčovitou pohlednici z Buenos Aires; zve čtenáře dovnitř lokální uhýkané putyky, kde se knížky čtou a trhají, kde žádný encyklopedický nástěnkář nevydrží příliš dlouho.

Piglia, Ricardo: Umělé dýchání

Pochoutku pro náročné čtenáře s alespoň základní znalostí argentinských dějin a literatury nabízí první překlad z díla argentinského spisovatela Ricarda Piglii. Román lze vnímat jako mozaiku, jež dohromady skládá věrný obraz Argentiny.

Magazín OKO

Knižní pól z Paseky
Recenze

Knižní pól z Paseky

Knižní pól 10. 1. 2015

Přece tady nebudeme sedět nasucho – říká Ladislav Horáček Petrovi Placákovi a podle téhle více než dvojsmyslné věty je pojmenovaná celá kniha, ve které se ...

 |  Zdenko Pavelka

Autor/Autorka

Ricardo Piglia

Ricardo Piglia se narodil v roce 1941 v argentinském Adrogué. Vystudoval historii na Národní laplatské univerzitě a pracoval v různých nakladatelstvích v Buenos Aires jako specialista na detektivní literaturu. Působil jako profesor literatury v USA na Princetonské a Harvardově univerzitě. Za romány Umělé dýchání (Respiración artificial), Nepřítomné město (La ciudad ausente), Spálené peníze (Plata quemada) a Noční terč (Blanco nocturno) obdržel celou řadu mezinárodních ocenění. V roce 2013 vydal román Idina cesta (El camino de Ida).
Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Umělé dýchání
Autor:
Piglia, Ricardo
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074324840
ISBN:
978-80-7432-484-0
Překlad:
Hloušek, Jan
Popis:
1× kniha, brožovaná, 220 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2014 (1. vydání)