Ke stažení

Divocí detektivové

Nakladatel:  Argo 2017
Ihned
248 Kč

Anotace

Chilan Roberto Bolano (1953–2003), básník a prozaik, je v současnosti zřejmě nejvýraznější postavou latinskoamerické literatury. V této knize vypráví příběh dvou „divokých detektivů“, básníků-desperátů Artura Belana a Odyssea Limy a jejich přátel, umělců a stoupenců „žaludečního realismu neboli žaludného či záludného realismu, někdy též...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(
(1x)

Vaše hodnocení
Divocí detektivové sa na prvý pohľad tvária ako zábavka, ale nenechajte sa odradiť. Áno, Divocí detektivové sú riadny úlet, lenže zároveň sú o Niečom, dokonca mám pocit, že obsah prekonáva formu. Výnimočné dielo.
Pravděpodobně nejsem dost vzdělaný čtenář, abych mohl ocenit hloubku a rozmanitost této knihy. Byla to neskutečná nuda na mnoha stranách. Přečetl jsem čtvrtinu a zjistil jsem, že můj život je příliš krátký než bych dorazil zbytek. Za mě 0 a z Mexika už jen Tequilu.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové

Román Chilana Roberta Bolaña Divocí detektivové (španělsky vyšel v roce 1998) vyvolal senzaci a napsáno o něm bylo tolik, že už je těžké přijít s něčím novým.
Celá recenze

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové

Divocí detektivové jsou kniha, která se dá číst mnoha způsoby.
Celá recenze

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové 2

Zatelefonoval jsem Maríe Fontové. Řekl jsem, že ji chci vidět. Zapřísahal jsem ji, že se musíme vidět.
Celá recenze

Divocí detektivové v akci

(...) Asi i proto vyvolal román Chilana Roberta Bolana Divocí detektivové (španělsky vyšel v roce 1998) senzaci, kritici ho označili za průlomové dílo a setkal se s nadšeným přijetím i u čtenářů. (...) Nejsou ovšem detektivkou v tom smyslu, co od tohoto žánru čtenář očekává. Pátrání po mytické básnířce Cesáree Tinajerové je jen jednou z několika vrstev románu nabitého literárními odkazy, dekadentní erotikou, šílenstvím, drsným humorem a ironií.(...) Divocí detektivové jsou napsáni srozumitelně, střídání vypravěčské perspektivy ani obrovské množství literárních a historických odkazů na tom nic nemění. Kniha připomíná stavebnici, z níž si může každý vybrat kostky podle vlastního uvážení. Jenom se občas stane, že dílek přebývá nebo chybí, což je pochopitelně autorovým záměrem.

Melancholie žaludečních realistů

(...) Posledním z důležitých prvků každé detektivky je tajemství. Čtenář má privilegium dostat se nejblíž k jeho rozluštění, je tím, komu je dopřáno sledovat dynamickou první a třetí část a navíc nahlédnout do křišťálové koule paměti druhých. Zároveň ale s množstvím indicií roste i počet otázek k životům samotných protagonistů i svědků. Rozkrytí jedné záhady nemůže vysvětlit vše ani nás nezbaví melancholie, jež se nás nad příběhem celé dané básnické generace zmocňuje. Osudy hrdinů se rozplývají v poušti času - koneckonců stejně jako osudy čtenářů. Fakt, že " je smutné, že umřeme a že zestárneme a že se od nás dobré věci vzdalují cvalem", Roberto Bolańo nikterak neskrývá. Avšak neskrývá ani veselí, komiku či absurdní nesmyslnost, jež jsou součástí jak daného příběhu, tak příběhů nás všech. A nejneproniknutelnějším tajemstvím tak v závěru zůstává, jak umět hořce vylíčit svět s tak rozvernou hravostí.

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové

"Roberto Bolaňo čtenáře vede k jakési paranoidní četbě. Čtenář pořád čeká, že se něco stane, a to něco stále nepřichází..." Rozhovor nad knihou Divocí detektivové spolu vedly hispanistky Anna Housková a Anežka Charvátová.
Celá recenze

Divoký román. A skvělý

(...) Divocí detektivové jsou nepřehlédnutelní nejen svým objemem, který čítá více než 600 stran napěchovaných bezpočtem příběhů o lásce, o sexu, o vraždě. Je to román, kde se čtenáři před očima jako v deliriu míhá prostředí univerzity, kaváren, blázince, mexické pouště i evropských velkoměst. (...) Absurditu a ambivalenci grotesky podtrhuje i propojení násilí s výsostným uměním - poezií, neboť básníci se tu pohybují v kontaktu s podsvětím, na hraně zákona nebo uprostřed válečné vřavy. Svůj styl vypravěč vybrušuje jakoby za pochodu, stále hledá vhodná slova, koriguje, což umocňuje dynamiku vyprávění a je zároveň jedním z jeho komických prvků. Závěrem: Divocí detektivové jsou knihou vskutku strhující a patří k tomu nejlepšímu, co bylo ze španělsky psané literatury u nás přeloženo.

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové 1

Ten příběh je smutný, ale když si na něj vzpomenu, chce se mi smát. Potřebovala jsem pronajmout jeden z pokojů svého bytu a první přišel on, a třebaže ve mně Latinoameričani vyvolávají nedůvěřivost, on mi připadal spíš jako slušný člověk a plácla jsem si s ním. Zaplatil mi zálohu na dva měsíce a zavřel se ve svém pokoji.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Divocí detektivové
Autor:
Bolaňo, Roberto
Nakladatel:
Argo
EAN:
ISBN:
Originál:
Los detectives salvajes
Překlad:
Charvátová, Anežka
Popis:
Elektronická kniha, 606 stran, bez zabezpečení DRM, 2,2 MB ePUB ePUB, 5,1 MB Mobi Mobi, 5,1 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2017