Václava Jandečková - Kámen
Otevřít stranu 99
Novinka Ke stažení Info OKO

Kámen: Svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice“ u Všerub na Domažlicku

Nakladatel: Nakladatelství Českého lesa 2022
Ihned
199 Kč

Anotace

Již mnohokrát se autorka přesvědčila, že akce „Kámen“ má neobvyklé, zvláštní kouzlo. Umí otevírat lidská srdce a lidi sbližovat. Není tedy divu, že je tu nové, rozšířené vydání. Prostřednictvím barevných fotografií přibližuje důležité události, které s prvním vydáním více či méně souvisí.
Právě tato kniha se totiž stala přelomovou prací k...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Po přečtení byly oči sice červené a "opuchlé", ale na duši bylo blaze /i když to bylo o smutné věci/.
Další knihy od autorky očekávám již nyní s velikou netrpělivostí.

Miloš Bušek
Pro mne člověka z Moravy je až překvapující co se na druhé straně republiky, na hranicích s "imperialisty" dělo. U nás nikdo do Polska neutíkal, nemusel. O to více děkuji autorce tohoto díla za to, že odkryla (snad nejen pro mne) kousek skládanky z historie naší země. Historie nedávné a proto ještě nevyčpělé. Proto chápu, že pro mnohé...
Více
Když se mi dostala tato kniha do ruky, říkal jsem si 300 stran, to dnes už nikdo nemůže přečíst. Nakonec jsem ji během tří dnů přečetl (a to chodím do práce).

Letos to byla pro mě velmi pěkná sklizeň: kniha Němci (Jakub Katalpa), Daniel Stein -Překladatel (Ljudmila Ulická) a do třetice je to kniha Kámen, která má spád a dokonce se drží...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

NOVÁ TVÁŘ LITERATURY FAKTU. VÁCLAVA JANDEČKOVÁ

Zdeňka Procházky Nakladatelství Český les přidalo loňského srpna do národní bibliografie objevitelskou studii Kámen - s výpravností sobě typickou a také s poznámkou „pro Václavu Jandečkovou vydalo“. Proč právě to není předmětem našeho zkoumání a být ani nemusí, protože autorka poslala Kámen, opírající se vedle jiného o pozůstalostní strojopisné svědectví takřečeného hlavního aktéra akce „Falešné hranice“ v poúnorových Všerubech, bez rozpaků na knihkupecké pulty. Bez rozpaků oprávněně.Václava Jandečková totiž odvedla velmi náročnou badatelsko-historiografickou práci bez nadsázky precizně – a k tomu i autorský výkon v nejednom ohledu převyšující obvyklou úroveň debutů. Na severoamerickém kontinentu objevila písemnost, která ji ve zmíněném tématu posunula – ač ne profesionální historičku – na nejpřednější místo, místo mezi historiky akademiky.

Kámen konečně promluvil

(...) Václava Jandečková napsala knihu literatury faktu, která se čte jako detektivka. Jedno v ní však chybí: dopadení a potrestání pachatele. Dodnes není známo, kolika lidem Kámen zničil život. Krutou daň zaplatili i mnozí epizodní hráči. Jeden z falešných celníků spáchal po vydírání StB sebevraždu v uprchlickém táboře v Německu. Druhý byl popraven doma jako špion na začátku padesátých let. Dva z hlavních organizátorů přesto spravedlnosti dodnes unikají. Teprve nedávno byl požádán Interpol, aby pátral po Abrahamovičově pravé ruce Emilu Orovanovi, jehož stopa se ztratila v Jihoafrické republice. Evžen Abrahamovič se později stal ředitelem obchodního domu a nyní jako 93 letý už jen odpočívá ve své vile v Praze-Hostivaři. První podnět k jeho trestnímu stíhání podal historik Igor Lukeš v roce 2011. Stíhání bylo znovu obnoveno vloni v létě a je otázka, zda bude dovedeno k soudu. Kniha Václavy Jandečkové by v tom případě mohla posloužit jako důkaz.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Kámen
Autor:
Jandečková, Václava
Nakladatel:
Nakladatelství Českého lesa
EAN:
Popis:
Elektronická kniha, 344 stran, bez zabezpečení DRM, 14,0 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2022 (2. vydání)