Bestseller Ke stažení Info OKO

Počkej na moře

Nakladatel: Prostor 2022
Ihned
297 Kč

Anotace

„Co jiného je život než sérií okamžiků, které znamenají věčnost?“

Milostný gay příběh z Anglie 60. let pojednávající o křehkosti lidských vztahů, o životních volbách a odvaze jít si za svým. O okamžicích, které by mohly trvat věčnost.

O tom, že chceme někam patřit, a o tom, jak poznáme, že jsme nepřiplavali na špatný břeh, kde nás čeká jen...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(5x)

Vaše hodnocení
"Těžké je bát se, nevědět jak dál,
těžké volání hlubin odolat,
a přece dál sedět a jen se třást -
těžké chtít zůstat a pád dolů si přát."

Karin Boye: "Jistě že to bolí"

Na začátku byla Anglie a ostrov Wight. Na začátku byl jeden profesor literatury a jeho student ze Švédska, který přijel na...
Více
Anglie, 60. léta. Student a profesor. A zakázaná láska. Pokud milujete jako já knihy od André Acimana, Počkej na moře si zamilujete od prvních stran. A neskutečný obdiv zasluhuje přímo sama autorka, která napsala román rovnající se světovému bestselleru. Ohromná škoda, že se o knize tak málo mluví.
Vlastně jde o překvapení na české literární scéně. Český román, která po Česku není ani trochu cítit. Příběh jedné lásky, která to neměla úplně lehká jak kvůli době, tak kvůli založení každého z aktérů. Samotný text je na velmi vysoké úrovni. Dokonale zvládnutá forma a působivá atmosféra nedovolí čtenáři na knihu zapomenout.
Příběh nás zavede na anglický ostrov Wight, kam přijíždí švédský mladík, aby zde studoval na univerzitě. Brzy potká staršího profesora anglické literatury a je mu jasné, že skrývá stejné tajemství jako on. Píše se rok 1967 a ač byl vydán zákon, který zrušil označovat homosexualitu jako trestný čin, společnost stále nemá jasno. Sledujeme tak...
Více
Zobrazit další (1)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Počkej na moře. Něžná i komplikovaná romance z anglického ostrova

(…) Počkej na moře je příběh o pocitech. O láskyplných dotecích, nesmělých pohledech i o zběsilém tlukotu srdce. Neřeší společenský kontext ani jiné postavy, výhradně se zaměřuje pouze na příběh studenta a profesora. Autorka k vyprávění zvolila ich-formu, vše se tedy čtenáři dozvídají pohledem Larse. Jen jemu vidí do hlavy, zabývají se jen jeho myšlenkami – profesora tak znají také pouze z pohledu vypravěče. Nikdy se tak nedozvědí, o čem v dané situaci přemýšlí profesor, což je věc, která by se některým nemusela líbit, obzvlášť u příběhu, který stojí na pocitech a myšlenkách. Na druhou stranu, čtenář se tak může na malou chvíli vžít do mladého člověka, který je hnán vášní a mladickou nerozvážností, nebojí se riskovat, ale zároveň ještě hledá sám sebe a nepřemýšlí nad tím, jaké to bude mít následky. V tomto případě by pak kapitoly zaměřující se na myšlenkové pochody profesora působily spíše rušivým dojmem. (…)

Počkej na moře: Výjimečný příběh, který si vychutnáte

Zatímco žák se zatím hledá a nemá moc zkušeností, jeho učitel si je jistější v kramflecích. Dobře ví, co chce a co nechce a má pevně vytyčené osobní hranice. Na to samozřejmě ve svém vztahu naráží a asi nemusíme zdůrazňovat, že mocenská nerovnost, které se ani naši hrdinové nevyhnuli, může být problémem vztahů s nápadným věkovým rozdílem.(…) Knížka je napsaná nádherným poetickým jazykem, popisy scenerie, a to jak přírodní, tak městské, a právě proto věřím, že si ji procítíte tak, jako já. Byla nádherná, naprosto nádherná. Naprosto výjimečná kniha jak v rámci romantických nebo historických knih, tak i uvnitř žánru queer literatury. Doporučujeme k přečtení všema deseti.

Počkej na moře: Výjimečný příběh, který si vychutnáte

(…) Knížka je napsaná nádherným poetickým jazykem, popisy scenerie, a to jak přírodní, tak městské, a právě proto věřím, že si ji procítíte tak, jako já. Byla nádherná, naprosto nádherná. Naprosto výjimečná kniha jak v rámci romantických nebo historických knih, tak i uvnitř žánru queer literatury. Doporučujeme k přečtení všema deseti.

Love story z chladných pláží anglického pobřeží

Šedesátá léta, nevelký ostrov na jihu Británie, dva muži a jedna love story. Veronika Opatřilová napsala romanci, která voní nostalgií po telefonních budkách, ale zároveň přibližuje realitu zakázané lásky – zlatá šedesátá totiž raději dělala, že homosexualitu nevidí.
Celá recenze

Počkej na moře, počkej na lásku

(...) Veronika Opatřilová má sugestivní styl a cit pro vylíčení dobové atmosféry. Je těžké se od její knihy odtrhnout a přes všechnu sladkobolnost nikdy nesklouzává k patosu či kýči. Mladý dychtivý vypravěč z ich-formy občas v románu přechází do du-formy, to když prostřednictvím textu oslovuje svého milence, jako by se celým textem obracel přímo k němu, a tím jen zesiluje naléhavost knihy. Ta ve výsledku čtenářům předkládá prostě jen příběh jedné lásky, ale podaný bez banality i přepjatých gest, plný prchavé krásy každodenních okamžiků. Vypráví mimo jiné o vrtkavosti pocitu štěstí. A je vlastně lhostejné, jakého pohlaví jsou jeho hrdinové. Což je další z mnoha předností tohoto působivého románu.

Počkej na moře je román o lásce dvou mužů z šedesátých let

Pokud máte chuť přečíst si opravdu dobrý román o lásce, sáhněte po knize Veroniky Opatřilové. Ta vypráví příběh dvou mužů, kteří se setkávají jednoho léta roku 1967 na ostrově Wight. Tento romantický, poetický a vášní nabitý příběh vás chytne za srdce. (...) Kniha je brilantně napsaná, autorka má skvělý vypravěčský jazyk a umí se jedinečně nacítit. Je to romantické každým coulem, poetické. Tohle je literární skvost, i symbolika moře a atmosféra ostrova dokáží čtenáře naprosto okouzlit. Je to opravdu nádherné, dávám 100% a ráda si rovněž od autorky přečtu její prvotinu Ostrov žije. Kniha Počkej na moře má i krásnou obálku, je na ní kresba Henryho Scotta Tukeho (1858–1929), který se proslavil jako malíř romantických aktů mladých chlapců u moře. Stejně tak i příběh provází hudba 60. let, názvy písniček, úryvky textů nebo básní. Číst tuto knihu je vůbec umělecký zážitek. (...) Hodnocení: 100%

LGBTI tématiky pořád není dost

Říjnový teroristický útok na bratislavský LGBT+ podnik byl drsnou připomínkou, že ani v Evropě 21. století není bezpečné projevit menšinovou sexuální orientaci. A co teprve před více než půl stoletím? Román Veroniky Opatřilové Počkej na moře vypráví vytříbeným stylem a bez sentimentu příběh „nepřípustné“ lásky v Anglii na konci šedesátých let. Živoucí postavy, fatální romance a dokonale vykreslená atmosféra přinášejí výjimečný čtenářský zážitek. (...)

Magazín OKO

Milostný gay příběh z Anglie 60. let pojednávající o křehkosti lidských vztahů
Ukázky

Milostný gay příběh z Anglie 60. let pojednávající o křehkosti lidských vztahů

Ukázka:

Mohlo by to tak zůstat už napořád. Ty a já a brightonské molo za brzkého rána, velcí šedobílí racci kroužící nad našimi hlavami. „Mohlo by to tak už ...

 |  nakl. Prostor

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Počkej na moře
Autor:
Opatřilová, Veronika
Nakladatel:
Prostor
EAN:
Doporučená prodejní cena:
297 Kč
Popis:
Elektronická kniha, 328 stran, bez zabezpečení DRM, 2,4 MB ePUB ePUB, 5,0 MB Mobi Mobi, 2,4 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2022