Raně novověký překlad latinsky psaného pojednání Laurentia Ventury o přípravě kamene filosofů. Autorem českého překladu je šlechtic a významný alchymista pan Bavor mladší Rodovský z Hustířan (1526-1600).
Kresby malířky Zdenky Krejčové (1944) doplněné jejím vyprávěním o letech, které strávila jako dítě v Jižní Číně nedaleko tibetských hranic. Jedinečné svědectví iniciace a celoživotního spojení s Tibetem.
Textovou část připravila Božena Správcová,
Autorskou knihou „Propojení" vstupuje Adéla Součková na sdílené pole výtvarného umění a textu, v němž hravě a zároveň inovativně rozvíjí dialog ruky a hlavy. Současný mytologický svět zachycuje myšlením kresbou prostřednictvím jednoduchých znaků.
Básnická výpověď Radka Touše (1993) je založena především na úspornosti výrazu a působivých detailech. Knihu kongeniálně doplňují kresby malíře Josefa Šmída, vzniklé za použití rybích kostí a litografické tuše.
Encyklopedický přehled zednářské, hermetické, kabalistické a rosekruciánské symbolické filosofie neboli interpretace tajných nauk skrytých v rituálech, alegoriích a mystériích všech věků.
Iniciační text hermetického filosofa Manlyho P. Halla (1901–1990).
Věčný duchovní Plamen putuje od starověkých mystérií a egyptských zasvěcenců přes křesťanské oltáře, artušovské legendy a alchymistická laboratoria až do nitra každého z nás.
Sled pečlivě vybraných, často bizarních vzpomínek z dětství a dospívání postupně modeluje titulní postavu dědka, ale i vyprávějící autorovo alter-ego a další jeho protihráče velmi plasticky a nesentimentálně.
Poetický cyklus Zápisky z garsonky je neskrývaně autobiografický – garsonka, kterou obývá malý chlapec spolu se svou invalidní matkou, je plná knih, gramodesek a matčiných svobodomyslných přátel.
Kniha Terezy Krekulové je věnována životu a dílu rabi Nachmana (1772-1810), který byl bezesporu nejoriginálnější a zároveň nejrozporuplnější osobností chasidského hnutí.
Básně prostřídané s básnickými prózami jsou postaveny na snové obraznosti, kterou však velmi netypicky provází slovní askeze a nechuť k bájení i zbytečným dekoracím.
První české vydání jedné z nejkrásnějších knih doby renesance, jejíž autorství je připisováno benátskému dominikánovi Francescu Colonnovi, s reprodukcemi všech 174 původních dřevorytů.
Pátá básnická sbírka opavského autora Ondřeje Hložka (*1986) přináší poetiku, která není na současné české básnické scéně příliš zastoupena.
Charakterizuje ji úsporný, hutný výraz, nadčasová témata a péče o zvukovou stránku verše.
Sborník Logos 2018 s podtitulem "Iniciace" je věnován zasvěcovací tradici, zejména esoterní iniciaci v kontextu západního esoterismu a jejímu obrazu v kultuře a umění.
Drozdova novela, napsaná v době začínající normalizace a dostupná pouze jako samizdat, patří k vrcholům onoho typu prózy, který by se dal nazvat sebezáchovným.