Kultovní knížka italské literatury pro děti, dobrodružný a noetický román „Čipí“ od spisovatele a učitele Maria Lodiho (1922-2014) a jeho žáčků představuje nevídanou a dojemnou epopej vrabčáků ze střechy.
Autor knihy studoval v letech 1975 až 1980 v Leningradě, dnešním Sankt Petěrburgu, v tehdejším Sovětském svazu. Tedy v normalizační době, kdy oficiální názory byly nějaké a skutečnost odlišná.
Jihokorejský prozaik Pak Mingju (nar. 1968) se svými absurdními, lehce filosofickými, fantaskními a skvěle napsanými texty zabydlel v posledním desetiletí mezi elitou světových spisovatelů.
Příběh nás zavede do mystického království ztraceného uprostřed africké pouště, kam se náš hrdina dostane na počátku boje o trůn, protože vládce Hvězdné hory náhle zemřel a jeho jediná dcera musí učinit životní rozhodnutí.
Mrazivý příběh zasazený do alternativní historie. Píše se rok 1953, Německo vyhrálo válku a Čechy jsou součástí tisícileté říše. Výhodné spojenectví ale nepřineslo to, co od něj Češi očekávali. Válka skončila, přesto smrtící stroj zabíjí dál.
Na počátku svých pamětí Ladislav Fuks říká: "Nejúplněji jsem obsažen jen a jen ve svých knihách. Bude-li je někdo číst za sto let, nebude ho zajímat, jaký jsem byl já. Pokud ano, tak si mě stvoří z toho, co si přečetl."
Autor knížky španělských veršů Miloslav Uličný (*1942) vydal dosud kromě mnoha překladů, vlastních veršů a knihy povídek též první rýmovaný převod Máchova Máje do španělštiny.
Lidstvu se budoucnost příliš nepodařila. Dokáže sice létat na jiné planety, ale ekologické dopady na zdraví obyvatelstva jsou značné. Na Zemi žije již 15 miliard lidí. Přesto v tomto přelidněném světě se někdo po někom intenzívně shání.
Skříň #13, prvotina dnes nejen v Koreji známého prozaika Kim Onsua, považovaného za jeden z největších objevů desátých let nového tisíciletí, je ve všech směrech románem 21. století.
Čítanka klasické korejské literatury poskytuje zájemcům o korejskou kulturu rámce a vodítka při orientaci v labyrintu tamního písemnictví, vinoucího se patnácti staletími, dynastiemi, módami, dobovými a nadčasovými žánry a autory.
Tak jsme zase oslavili 17. listopad. Vzpomínáte ještě, jak jste jej prožívali před třiceti roky? Možná jste byli v Praze uprostřed dění, ale napadlo vás, jak se události jevily dál od hlavního města?
Nejnovější výběr, Nová kytice ze španělských romancí, sahá od různorodého Zpěvníku romancí Martina Nucia (1547) až po soubor historických romancí Lorenza de Sepúlvedy (1584).
Tato sbírka je vůbec první knihou soudobého thajského autora, která vychází v češtině. Obsahuje čtveřici povídek: dvě science fiction z daleké budoucnosti a dvě povídky s tajemstvím odehrávající se v Thajsku koncem 20. století – jedna z nich byla nom