V knize jsou analyzována díla jednadvaceti prozaiků a esejistů různých generací i autorských přístupů, Cz. Miloszem počínaje a D. Masłowskou konče, vstupujících do čtenářského kontextu daných let.
Soubor esejů známého publicisty přináší úvahy o dějinách a kultuře Čech a zemí střední Evropy, jejich provázanosti s okolním světem a portréty výjimečných českých osobností. Doprovázeno četnými ilustracemi Ivana Steigera.
Soubor 43 statí českého literárního historika a komparatisty K. Krejčího (1904-1979) shrnuje jeho práce na poli srovnávací literatury a představuje hluboký, nesmírně erudovaný a stále inspirativní vhled do problematiky evropského literárního procesu.
Nevelká, ale reprezentativní publikace s kvalitním obrazovým materiálem je průřezem díla významné osobnosti české fotografie, inspirované surrealismem. Rozhovor s Karlem Hvížďalou přibližuje scénu nekonformní kultury 60. a 70. let.
Kniha dvojice známých publicistů přibližuje ve více než 40 kapitolách uzlové historické události a trendy, ilustrující skutečnou povahu komunistických režimů – od Pařížské komuny a Říjnové revoluce přes stalinismus, přes jejich četné válečné výboje.
Konečná podoba rozhovorů K. Hvížďaly s I. Wernischem spolu s básníkovou nejnovější tvorbou je doplněna řadou Wernischových koláží a dalším fotografickým materiálem. Zpracováním se blíží bibliofilským edicím.
Svazek je výborem ze stejnojmenného pořadu na Českém rozhlasu 6, obsahující autorovy rozmluvy s více než dvacítkou známých českých ekonomů, právníků a publicistů.
Kniha známé české publicistky obsahuje přes 120 fejetonů a úvah z posledního desetiletí, reagujících na příznačné situace a události nedávné doby v Česku i v neuralgických bodech rozpadlého sovětského impéria - v Gruzii, Podněstří, Náhorním Karabachu.
Soubor svěže psaných úvah spisovatele a publicisty, žijícího od 70.
let v Hannoveru, reaguje na naléhavé a bohužel mnohdy tabuizované problémy dnešního globalizovaného světa i našeho národního života.
Druhý svazek spisů Jiřího Hejdy přináší 10 sonetových věnců (150 sonetů), které autor po paměti skládal v komunistických věznicích, kam jej na doživotí poslal rozsudek v procesu s dr. Horákovou .
Dokumentární román, jehož takřka detektivní zápletkou jsou okolnosti, vedoucí v lednu 1837 k osudnému souboji Puškina s jeho švagrem G. Ch. de Heeckeren ďAnthèsem.