Seznamte se: Samuel Shem


Narodil se v roce 1944 a lékařskou praxi získal v nemocnici v Bostonu (Beth Israel Hospital), která pak posloužila jako předobraz ke knize Dům páně. A každý, kdo tuto knihu četl by se měl nemocnici v Bostonu (řečeno s mírnou nadsázkou) vyhýbat. V Domu páně se totiž Shem pokusil demytizovat zdravotnictví a ukázal, jakou tvář také může péče o nemocné mít. Způsobil tím obrovský poprask, jak na scéně literární, tak i v lékařských kruzích. Román vyšel poprvé v roce 1978 a dodnes se o něm mluví a dodnes se čte.
Na úspěch této knihy pak navázal o pár let později románem Hora hoře, který rovnou umístil do psychiatrické kliniky (tedy do prostředí jemu nejbližšího). Navázal nejen tématem, ale i postavami a tak je Hora hoře přímé pokračování Domu páně. Teprve třetí knihou, která vyšla v roce 2008, se Shem odpoutal od kritiky amerického zdravotnického systému.
Duch místa, jak se román jmenuje, má sice za hrdinu také zdravotníka, ale ten tentokrát nebojuje s cynickými kolegy, ale s maloměstem, ve kterém vyrůstal a kam se už neplánoval vrátit. Jenže, pokud chce dědit po své matce, musí jí splnit její poslední přání: Žít tam rok a třináct dní. Samuel Shem má dar pro komiku a jeho styl je nenáročný, přesto jeho knihy rozhodně nezapadnou. Tam, kde si odpustil černý humor dosadil dojemný příběh člověka znovuobjevujícího své kořeny.
Další články

Něco vám na tuhle společnost prozradím

Velký knižní čtvrtek - 16. 10. 2014
