Role fotbalu v osamělosti třiašedesátileté ženy

/ Tomáš Weiss

Tady byla Britt-Marie je další knihou Fredrika Backmana. Audio hlas Valérie Zawadské, která se ujala už četby Babička pozdravuje a omlouvá se, říká „V ‘Babičce’ se o Britt-Marii mluví jako o určité osobě, která žije v domě spolu s ostatními hrdiny. A posluchač si ji zafixuje jako odpornou, protivnou, ječivou, hádavou ženskou. Kdežto v Tady byla Britt-Marie nám dojde, proč taková je. A pochopíme ji. Román vypráví také o vnitřní osamělosti, do které se člověk může dostat jak sám, tak okolnostmi.

Další články

Rádio Kosmas

Nestat se cynickým idiotem

Původně čtyřdílnou rozhlasovou inscenaci podle Dostojevského románu Idiot natočil v roce 1982 Josef Melč. Je příkladnou ukázkou jeho precizní práce, pokorně vůči významovým intencím předlohy a náročné na interprety. Tak jako scénárista se i režisér soustředil na dramatické vztahy mezi hrdiny románu. V hlavní roli Jan Hartl.
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Hlasový galakoncert hvězd - rozhlasová lahůdka Sedm svědků

Rudolf Hrušínský, Rudolf Jelínek, Ladislav Kazda, Jaroslav Marvan, Radoslav Brzobohatý, Karel Höger, Dana Medřická...ti všichni v rozhlasové hře z roku 1967 Sedm svědků. Ve hře Petera Karvaše se sice vyšetřuje, ale detektivka to není. Spíš ukázka charakterů. Variace na téma: jde kolemjdoucí kolem násilnosti a co udělá?
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

AudioPoláček a jeho zdramatizované Hlavní přelíčení

Poláčkovo Hlavní přelíčení přepracoval v roce 1984 pro Československý rozhlas Stanislav Neubert a nastudoval režisér Jan Lorman. V roli Josefa Maršíka předvedl vynikající výkon František Husák, postavu citlivé, naivní a vdavekchtivé služebné Válové ztvárnila Iva Janžurová.