Trhlina do audia

/ Radioservis, Tomáš Weiss

Tribeč – hory nedaleko slovenské Nitry, odkud se nemusíte vrátit. Magické místo, kde se mísí křesťanská a pohanská mystika, se stalo v nedávné historii posledním výletem řady lidí. A kdo se přece jen vrátil, ten o svých zážitcích odmítá mluvit…Trhlinu Jozefa Kariky, jejíž filmové zpracování se stalo kasovním hitem slovenských kin, načetla trojice Josef Kaluža, Norbert Lichý a David Viktora.

Na průzkum nebezpečného Tribeče se vydává nesourodá čtveřice mladých lidí. Bloger Igor, který touží po popularitě a udělá tedy všechno pro to, aby jeho články dostaly co nejvíce lajků. Mia, Igorova dívka, která jediná má zkušenost s pobytem v horách. David Kerčel, nerudný učitel s racionálním pohledem na svět a se zoufalou snahou si svůj stále křehčí světonázor udržet. A Andrej Bežanský, ajťák, jenž věří, že všechno je možné. Téměř se neznají a každý má k podivnému výletu jiný důvod. Pustí je Tribeč zpátky…?

Slovenský spisovatel Jozef Karika napsal vlastně jednoduchý příběh, ve kterém jednu z hlavních postav hraje atmosféra. Nervy vám napíná ona známá chvíle, kdy dobře víte, že někdo odněkud vybafne, ale nevíte kdy, kdo a už vůbec ne odkud. Karika si s vámi hraje jako kočka s myší, nedá vám vydechnout, pracuje se slovy jako špičkový cukrář s mistrovským dortíkem, opatrně a s rozmyslem přisypává chybějící informace, jenomže místo aby se po nové dávce čtenáři ulevilo, je mu stále hůř. Jsou zkrátka věci, jež se dovědět nechtěl. Aby svět mohl být místem, ve kterém se cítíme bezpečně, musí mít řád. Jozef Karika v Trhlině žádný řád nectí, ba naopak jej jemně, tak aby zachoval zdání pravděpodobnosti, avšak vytrvale a se stále větším důrazem nahlodává. Přesně tímto způsobem se mu daří vytvořit zcela prostupnou hranici mezi realitou a ….. zkrátka „tím ostatním“. Kdo se odváží říct, že nic z toho, o čem Karika v Trhlině píše, se nikdy nestalo a nestane? 

Ale vy vlastně netušíte, o čem to tady vlastně vyprávím. Nezbývá, než se v zimě (ano, musí to být v zimě) vypravit na Tribeč. Neberte to ovšem, prosím, jako doporučení, neradi bychom měli někoho na svědomí. Mnohem bezpečnější bude pustit si večer naši audioknihu. Snad…

Další články

Rádio Kosmas

Nechte si přečíst čeho před smrtí nejvíce litujeme

Audiokniha čerpá z osobní zkušenosti autorky, která několik let působila v paliativní péči. Setkání s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti naléhavě otevřela palčivá osobní témata a možná trochu pozapomenuté hodnoty, proměnila i její vlastní život. Rozhovory s umírajícími naznačily několik hlavních směrů lítosti – kéž bych měl odvahu žít opravdu podle sebe, ne podle očekávání druhých, kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city...
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Tajemné spiknutí v labyrintu rudolfinské Prahy

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš přijíždí do Prahy z povolání císařova bratra, arcivévody Matyáše. Zatímco za denního světla se nové císařské sídlo rozrůstá, bohatne a vzkvétá, v noci se mění v labyrint zločinu a podezřelých přivandrovalců z celé Evropy. A mistr meče rozhodně nezahálí. Pak se však objeví muž v černé kápi, který vraždí prvorozené děti významných katolických hodnostářů...
 | Tympanum
Rádio Kosmas

Tatíček je mrtev, ať žije Masaryk!

"Mě baví TGM. Zdaleka s ním nesouhlasím ve všem, ale líbí se mi jakási opravdovost, s kterou to bere. A i když se mýlí, tak je to zajímavé. Když udělal onu aféru s rukopisy a zjistil, že naštval celý národ, byl z toho v šoku, protože si jako vědec myslel, že když má vědec pravdu, tak to ostatní uznají. A teď zjistil, že národ samozřejmě netvoří vědci a že nikoho žádná pravda nezajímá." Pavel Kosatík. Audioknihu Jiný TGM čte Pavel Batěk.