A kdo je tady Pražák?!
Přesněji o svazích Radotínského údolí, které, když navštívíte v pravý čas na počátku léta, budete si připadat jako v jiném světě, jako o stovky a stovky kilometrů dál na východ, v jihoruské stepi. Vlní se tu totiž porost kavylu Ivanova jak se dozvídáme z knihy Neznámá tvář Prahy, od Jarmily Kubíkové a spol.
Praha není jenom stověžatou, ani matkou měst, i když je pro mnohé z nás tím nejkrásnějším městem, které známe, je také skutečným srdcem Evropy. Málokdy si uvědomíme, že vzdušnou čarou je to přibližně stejně daleko k Jaderskému, Severnímu i Baltskému moři, stejně jako do Budapešti, Varšavy, Hamburku, Gdaňska či Terstu. A jak poznamenává jeden ze spoluautorů knihy Neznámá tvář Prahy, Jiří Kříž, „není na světě žádné jiné město, které se může pochlubit tak zajímavou, dávnou a dlouho geologickou historií, jakou má Praha. Starobylé město bylo vystavěno na mnohem starobylejších horninách, které vznikaly přes půl miliardy let. Praha se dnes rozkládá na území usazenin celkem tří moří.“
Pokud tedy z Prahy nechcete vidět jenom Karlův most a Pražský hrad, neváhejte a kupte si tuhle knihu, která vás povede po neuvěřitelných cestách a jistě s ní zažijete nejedno dobrodružství. Autoři publikace se zaměřují nejen na současnou městskou krajinu a vegetaci, na ohrožené a vzácné druhy rostlin, dřevin, zmiňují i ohrožené zahrádky, parky a bohužel i druhy, které v našem krásném městě již nenajdeme např. lýkovec vonný či toliji bahenní.
Zmíněny jsou i dříve založené parky, dnes s novou výsadbou tu ovocných stromů, tu nové vinohrady, které Praze odkázal již Karel IV. Autoři knihu vybavili poctivým rejstříkem, fotografiemi i ilustracemi, nechybí ani mapa chráněných území v Praze. Pokud si tedy myslíte, že tohle město skrz naskrz znáte, nenechte si „rukověť prašných cest“ ujít a vyražte na průzkum, vždyť léto je za dveřmi!
Mirka Fojtíková, Městská knihovna Praha