Je vlastně ještě sběr léčivých bylin legální?
Jako od mnoha přirozených věcí, i od znalostí jak a kdy sbírat, sušit a používat některé rostliny, nás moderní svět vlastně izoloval. Po tisíciletí získávané vědomosti, které by se měly učit na základní škole, byly prý zásadně překonány chemickou farmacií, která babky kořenářky vymazala z lidské paměti a dodá nám ochotně svoje kapsle a tablety až do našich ochotně otevřených úst. Víme už, že takové zdraví asi není úplně nejzdravější, ale co dělat. Chemie většinou rychle zabírá a my nemáme čas na nějaké hlubší přemýšlení. A nakonec - ty léčivé rostliny už ani na louce nepoznáme, tak co?
Knihy o léčivých rostlinách mají vždy o zájem postaráno. Dobře se prodávají a skoro všechny jsou dnes v knihkupectvích vyprodané. Proto upozorńujeme zájemce o sběr a využití léčivých rostlin na další bylinářskou knihu tentokrát od dvou inženýrek, které vystudovaly zemědělskou fakultu. V abecedním pořadí představují od bazalky po zlatobýl celý pestrý bylinkový svět. Pěkně s popisem, s fotografiemi, termínem sběru (a pochopitelně s tím, která část rostliny se používá) a hlavně s informací, na co a v jaké podobě (čaj, tinktura, obklad, inhalace, koupele...) se rostlina nebo její část používá. V závěru je několik stručných užutečných rejstříků a slovníčků. Tam umístily ing. kořenářky i seznam obtíží a co na kterou nasadit. Takže - na astma třeba vlčí mák, na cukrovku pampelišku, na dnu jetel, na játra křen, na oči jmelí nebo na stáří medvědí česnek. A co se nejvíc sbírá v září? Ledacos, ale většinou z ledasčeho logicky hlavně plody nebo kořen.
Mít doma průběžně nasušené byliny, připravené rostlinné tinktury a na stole konev s bylinným čajem je paráda. Čas věnovaný poznávání, sběru a užívání bylin se vám vyplatí. Návrat k přírodě a k zelené lékarně na louce a v lese není nic minulého. To je čiro čirá budoucnost! Do bylin!