Pusťte si Hosta každý měsíc do domu
Knižní svět se, hodně zjednodušeně napsáno, skladá ze čtiva a z literatury. O čtivu se v Hostu nepíše. Co tedy v lednovém čísle najdete? Už na obálce je inzerováno, že hlavním tématem čísla je držitelka loňské Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Z jejího českého překladu knihy Doba z druhé ruky se stal zcela regulérní bestseller. Už delší dobu takhle u nás Nobelova cena nezafungovala. Česko-Slovensko jako bývalá sovětská republika prostě jejímu pohledu na nedávnou minulost, která ale bohužel v přítomnosti dál metastázuje, dobře rozumí. Tedy ne celé Česko-Slovensko, jak bohužel vidíme denodenně. Bělorusko-ukrajinská autorka dělá co může, aby nás varovala. A několik článků v novém Hostu ji představuje z různých pohledů a zatím v ČR nejpodrobněji.
V časopise se vzpomíná na ojedinělou básnířku a výtvarnici Hanu Fouskovou, jejíž sbírky Troud a Psice jsou zcela po právu vyprodané, protože jsou skutečně tetované pod kůži vlastní krví (Psici si na Kosmasu můžete zdarma stáhnout v e-podobě), Svoje místo má v čísle jakýsi "zápis" z debaty nad knižní produkcí roku 2015, kterou pořádá už několik let Ústav pro českou literaturu pod vedením Pavla Janáčka a má název První bilance. Host se může chlubit velkým množstvím knižních recenzí. A také texty, které zveřejňuje jako první - tentokrát jde o ukázky z poslední dopsané prózy Zuzany Brabcové, která po Stropech stačila ještě před smrtí dokončit text - zápisníky s názvem Voliéry. Ukázky doprovází i záznam emailové korespondence mezi autorkou a nakladatelem - tedy Martinem Reinerem. A ještě v textu najdete básně Pavla Šruta nebo rozhovor se sociologem médií Jakubem Mackem. Vše vkusně a aktuálně doprovázeno intimními fotografiemi Jana Svobody.
Takže: odložte hůl pusťte si Hosta domů. Není totiž jedno, co čtete a Host zůstává i nadále jedním z kvalifikovaných rádců.