Magnesia Litera 2008

Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si téma do oblíbených.

Výroční knižní ceny Magnesia Litera každoročně hledají nejlepší domácí knihy v jednotlivých kategoriích, které pokrývají všechny literární žánry a obory. Slavnostní vyhlášení vítezů sedméno ročníku proběhlo 20. dubna. Cenu za nejlepší knihu poprvé v historii Litery získala dětská knihy - Záhádky od Petra Nikla.

Magnesia Litera 2008 v Oko Magazínu OKO

Malý princ vznikl v New Yorku, Petr Sís o tom kreslí v nové knize

Petr Sís je v současnosti světově nejznámější český ilustrátor. Jeho autorské knihy mají univerzální platnost. A úspěšnost. A jeho gobelin na pražském letišti už jste viděli? Který člověk myslíte, by na svůj projekt získal peníze ...

VYBRANÍ AUTOŘI

Petr Placák

Petr Placák (* 1964), spisovatel, publicista, historik. V 90. letech vystudoval dějiny na FF UK. ...

Petr Nikl

Petr Nikl (*1960 ve Zlíně) je velmi všestranný umělec: malíř, hudebník a divadelník. Je činný v ...

Lubomír Martínek

Český prozaik a významný esejista. Klíčovým tématem se pro něj stal jazyk a smysl literární tvorby. ...

Orhan Pamuk

Turecký spisovatel, romanopisec, scenárista, esejista a novinář. Nositel Nobelovy ceny za literaturu ...

Litera 2008 za překladovou knihu

Litera 2008 za knihu pro děti a mládež

Záhádky

Záhádky

(2x)
Záhádky jsou další Niklovou autorskou knihou a navazují na Lingvistické pohádky. Jde o komplexní umělecké dílo, které malé i větší čtenáře zavádí do světa hravé fantazie. Kniha obdržela cenu Magnesia Litera 2008 pro nejlepší knihu roku.

Litera 2008 za naučnou literaturu

Soběslav I.

Soběslav I.

(1x)
Autor si klade provokující otázku: Byl Soběslav „ideálním Přemyslovcem“, mužem statečným i rozvážným, jak jej líčí některé prameny, či typickým despotou raného středověku, který se nerozpakoval zastrašovat velmože inscenovanými procesy a popravami?

Litera 2008 za prózu

Olej do ohně

Olej do ohně

(1x)
Soubor osmi povídek a jedné delší novely od známého českého spisovatele. Prózy mají dva společné jmenovatele: odehrávají se v jakémsi blíže neurčeném přístavu a jejich protagonisté se dostávají do situací, kdy musí řešit problémy až na ostří nože.

Litera 2008 za poezii

Spálov

Spálov

(1x)
63. svazek Edice poezie. Tašo Andjelkovski (* 1949) studoval na FF UK v Praze. Živil se jako dělník na stavbě, pošťák, tiskař, pracoval v cihelně.

Litera 2008 za publicistiku

Fízl

Fízl

Rozsáhlý knižní esej Petra Placáka je věnovan době komunistického režimu založeného na plošném fízlování. Vychází z dobových úředních materiálů Státní bezpečnosti, které konfrontuje se svými vzpomínkami, poznámkami a texty.

Litera 2008 pro objev roku

Litera 2008 - cena čtenářů