Pražské jaro 1968 u nás a ve světě

Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si téma do oblíbených.
Jako pražské jaro je označováno období politického uvolnění v Československu v roce 1968. Toto období začalo v roce 1967 na prosincovém plenárním zasedání ústředního výboru strany, které skončilo 5. ledna 1968, kdy se prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) stal Alexander Dubček, a pokračovalo do noci z 20. na 21. srpna téhož roku, kdy vojska Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila do Československa, aby zastavila započaté reformy (Vpád vojsk Varšavské smlouvy). Většina z nich sice opustila Československo k 16. říjnu 1968 část ale zůstala na území státu jako „sovětské jednotky dočasně umístěné na území Československa“ bez časového stanovení termínu odchodu, formálně „do ukončení konsolidačního procesu“. Část těchto jednotek opustila zemi v polovině roku 1987, poslední pak až po sametové revoluci.

Pražské jaro 1968 u nás a ve světě v Oko Magazínu OKO

Dokument o fotografovi Josefu Koudelkovi v kinech od 5. ledna

Izraelský režisér a kameraman Gilad Baram měl dělat původně Josefu Koudelkovi asistenta při jeho focení v Izraeli. Nakonec je z toho dokumentární film o tom, jak český emigrant, fotograf, který je členem agentury Magnum Photos, ...

Knižní pól Zdenko Pavelky - Zátopek kreslený i jako Emil - běžec popsaný a další tiskoviny

Tentokrát by se měl pravidlený literární pořad Zdenko Pavelky vysílat živě z atletického stadiónu. Už je tu taková doba - děti kupují svým rodičům kreslené knihy.

Válka je vůl!

Když se 19. století změnilo ve 20., nikdo to nemohl tušit. Místo klidu a míru a pokroku, vyvolali bojechtiví válku nebývalých rozměrů. Vyvraždit se ale nedokázali. Jak zpívá Filip Topol: poprvé to nevyšlo, tak udělali repetici. ...
Další články

VYBRANÍ AUTOŘI

František Emmert

Spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách. Psaní knih se věnuje od roku 2001.

...

Pavel Kosatík

Spisovatel a scenárista Pavel Kosatík (1962) je autorem řady monografií význačných osobností české ...

Robert Kalivoda

PhDr. Robert Kalivoda, DrSc., (1923–1989) byl český filozof, historik a estetik, významný ...

Milan Kundera

Prozaik, básník, překladatel, esejista a dramatik. Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším ...

Rok 1968 v Československu

Praha 1968

Praha 1968

(1x)
Historická práce přináší zcela nový pohled jak na politické a vojenské pozadí okupace Československa v srpnu roku 1968, tak i na samotný její průběh. Autor jako jeden z prvních mohl pracovat i s dokumenty z archivů bývalého SSSR, NDR, Bulharska a Polska.

Rok 1968 ve světě

Rok 1968 ve fotografii