Do rukou se čtenářům dostává svazek věnovaný rozmanitým aspektům činnosti Komunistické strany Československa a její působení v období tzv. normalizace (1969–1989) a v transformačním období na počátku devadesátých let dvacátého století.
Kniha nabízí čtenáři exkurzi do Evropy předminulého století, do doby, kdy se rodila evropská modernita. Autoři rozborem politiky, kultury, náboženství i dalších fenoménů 19. století ukazují, jak mnoho z našeho uvažování je ovlivněno dobou.
Silvio Berlusconi, Geert Wilders, Frank Stronach, Viktor Uspaskich, Vít Bárta, Tomio Okamura a Andrej Babiš, to jsou jen některá jména politických podnikatelů, kteří vytvořili vlastní stranu a vstoupili s ní do politiky.
Jak zajistit vládní stabilitu? Proč jsou politické strany dnes jiné než v minulosti? Co je videodemokracie? Jak soudci ovlivňují současnou politiku? Upadá význam parlamentů? Kniha zahrnuje komplexní pohled na moderní politické systémy.
Jak využívá Česká republika své členství v Evropské unii? Jsou české politické elity dobře obeznámeny s tím, jak Unie funguje, jaké jsou její strategické politické priority a jaké jsou cesty k jejich naplnění? Na tyto otázky odpovídá tato monografie.
V této obsáhlé knize popisují autoři systémy politických stran v rozšířené Evropské unii a ostatních státech západní Evropy. Věnují se i jednotlivým významným stranám, konfliktním liniím, vývoji, proměnám a významu pro politiku v jednotlivých zemích.
Českou politiku tradičně provází nestabilita koaličních vlád. Od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993 do současnosti se vystřídalo už 11 vládních kabinetů, jejichž průměrná životnost byla necelé dva roky. Analýza úřednických a politických vlád.
Kniha si klade za cíl zaplnit mezeru v české společensko-vědné produkci, která spočívá v absenci textu věnovaného vývoji pol. systému v českých zemích od konstitučních experimentů v letech 1848-1849 až do pádu reálně socialistického režimu v roce 1989.
Čtenář může sledovat původ, ideologii, proměny a mezinárodní vazby jednotlivých stran v evropské perspektivě. O významu knihy svědčí i skutečnost, že původně vyšla v pres-tižním britském nakladatelství Ashgate.
Jedním z klíčových aspektů je proces doplnění klasického státocentrického pohledu na vládu a vládnutí novou perspektivou zohledňující nárůst počtu úrovní, na nichž je vládnutí prováděno.
Evropskému stranickému systému se v posledních letech dostává výraznější pozornosti politologického bádání, jehož součástí je i kniha Evropské politické strany po východním rozšíření EU.
Předkládaný sborník nabízí ve dvou oddílech možnost konfrontovat názory předních českých politoložek a politologů z různých pracovišť na kvalitu a míru konsolidace české demokracie.