Drážďany – město Čechům vždycky blízké, kdysi pro svou krásu nazývané Florencie na Labi. Vyprávění se stává neobvyklým průvodcem městem před a po bombardování s doprovodným líčením válečné hrůzy dvou únorových nocí roku 1945.
Vrátíme se do prvních let 20. století a společně zavítáme aviatické dny a týdny v Evropě, a především ve Francii, která tehdy byla nepochybným střediskem rozvoje letectví.
Co mají společného E. E. Kisch a Alfred Redl, Klementina Hanušová a Miroslav Tyrš, Václav Brožík, Milan Rastislav Štefánik, malíř Kamil Lhoták, Alfréd Radok a Blanka Waleská, žena slavného zápasníka Miroslava Frištenská, nebo sochař Bohumil Kafka?
S Krakovem je úzce spojen příběh Oskara Schindlera, v ghettu ve čtvrti Podgórze pobýval s rodiči budoucí slavný režisér Roman Polański, płaszówským táborem prošel i pozdější „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal.
Půvab šumavské přírody vybízí k náladovým črtám, ale to by bylo málo pro autora, jakým je Břetislav Ditrych. Spisovatel literatury faktu i básník zachycuje, co ho zaujalo či okouzlilo, ale také ví nebo tuší o příbězích pod povrchem viděného.
Zastřelení 38 bezbranných a nevinných mužů v Javoříčku příslušníky protipartyzánského komanda je neomluvitelné a vraždou navždy zůstane. Ale v malé moravské osadě nedaleko hradu Bouzov se odehrával i příběh nenávisti, lásky, zrady a pomsty.
Už název napovídá, že autor, který se zabývá především literaturou faktu, vybral do své první (a jak říká, i poslední) sbírky texty, napsané v dlouhém časovém období – zhruba od roku 1965 do současnosti.
Od doby, o níž kniha Sláva balonům! vypráví, uplynulo už více než sto let. Ale na krásný barevný balon, tiše, důstojně a majestátně plující po obloze, se s potěšením, obdivem i trochou nostalgie rádi podíváme i dnes.