Antonio Lobo Antunes - Jidášova díra
Doručení po ČR zdarma

Jidášova díra

Nakladatel:  Mladá fronta 2002
Rozebráno
-10%
189 Kč
170 Kč
pohlídat

Anotace

Drsná a upřímná výpověď o zkušenostech mladého muže, kterého navždy poznamenalo setkání se smrtí a s bezmocností jedince tváří v tvář absurditě a krutosti války. Čtenář naslouchá spolu s anonymní posluchačkou u stolu v koutku malé vinárny a při procházce neopakovatelnou noční atmosférou portugalské metropole velmi krutému a opravdovému vyprávění,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Lobo Antunes, António: Jidášova díra 3

Román jednoho z nejvýznamnějších žijících portugalských autorů Antónia Lobo Antunese Jidášova díra pochází z roku 1979, je autorovým druhým dílem a zachycuje první ze zmíněných portugalských politických epizod - tedy válku na území Angoly.
Celá recenze

Lobo Antunes, Antonio: Jidášova díra 1

Portugalský spisovatel António Lobo Antunes pochází z rodiny napůl brazilského, napůl německého původu. Odtud pramení pocit vykořeněnosti, často patrný v jeho knihách.
Celá recenze

Lobo Antunes, Antonio: Jidášova díra, o překládání

Původně se kniha měla jmenovat Memória de Elefante (Sloní paměť), ale teto název nakonec dostala Antunesova prvotina, a v pořadí druhá vydaná kniha dostala název Os cus de Judas, čímž vznikl poněkud zapeklitý problém pro pozdější překladatele...
Celá recenze

Noční můra z Angoly

(...) V knize Jidášova díra pochopitelně převažují spíše emoce dané bezprostřední zkušeností než komplexní analýza příčin brutálního násilí. Autor barvitě líčí rozklad demoralizované a hladové armády v absurdní a předem ztracené válce, ve které nejsou pro vojáky a sužované domorodce nebezpečím jen nášlapné miny, ale také všudypřítomná tajná policie zvaná PIDE. (...) Antunese zuřivě kritizuje nejen režim jako takový, ale i národ, který není schopen se vzbouřit. (...) Český čtenář si v Antunesově knize najde i paralely k vlastní nedávné historii. Ta sice v porovnání s portugalským svědectvím nevypadá tak dramaticky, přesto mají obě zkušenosti hodně společného.

K přečtení

(...) Antunesovo svědectví o zrůdné absurditě války (v překladu Lady Weissové) není první ani poslední literární počin tohoto druhu. Jeho naléhavost je však fascinující. Jako by větší rafinovanost a krutost válečného vraždění přinášela i dokonalejší umělecké zpracování.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Jidášova díra
Autor:
Antunes, Antonio Lobo
Nakladatel:
Mladá fronta
EAN:
9788020409645
ISBN:
80-204-0964-5
Originál:
Os cus de Judas
Překlad:
Weissová, Lada
Popis:
1× kniha, brožovaná, 216 stran, česky
Rozměry:
11 × 17,8 cm
Rok vydání:
2002