Andrzej Stasiuk - Dukla
Doručení po ČR zdarma

Dukla

Nakladatel:  Periplum 2006
Rozebráno
-10%
199 Kč
179 Kč
pohlídat

Anotace

Autorský soubor povídek Svět pod Duklou lze označit za reflektivní prózu v pravém smyslu slova, za vyprávění s hlubším metafyzickým ponorem, jež propojuje mystické hledačství s motivem pouti krajinou. Městečko Dukla na polsko-slovenském pomezí a nevelká sídla v jeho okolí jsou pro Stasiuka bájnými končinami, „malou šachtou či vrtnou sondou“, s...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Podivná nehybnost

(...) Polský spisovatel se ubírá originální cestou. Pomíjivost všeho, co tvoří náplň života - okamžiky plné ticha, zvuků, gest, hovorů, světelných proměn, ale i vnitřní pocity, zážitky, jež odnesl čas - zaznamenává jako okouzlený a zároveň sklíčený pozorovatel, pro něhož "je realita jen blíže neurčeným souhrnem nekonečna". (...) Závěrem knihy je leporelo drobných portrétů lidí, zvířat, ptáků, přírodních jevů i na první pohled "dukelských" všedností, jakými mohou být pro životem otupělé jedince řeka, déšť, mráz, nebe. Naléhavě však připomenou úvodní Stasiukovo krédo: "Slunce stoupá stále výš, aby si lidé mohli prohlédnout svět."

Stasiuk, Andrzej: Dukla

Dukla je knížka, která představuje stěžejní bod v tvorbě Andrzeje Stasiuka, sbírka netradičních povídek, ve kterých se Dukla – městečko na polsko-slovenském pomezí – stává metaforou paměti.
Celá recenze

Stasiukova cesta k ložisku

(...) Síla Stasiukova psaní tkví v jazykové kráse, lakoničnosti, poetických digresích, ať pootevírá dveře do samého sklepení lidskosti, nebo mluví třeba o tom, kde se vzal (...) „Dukla“ znamená jak polsky, tak česky „menší nevydřevenou šachtu vyhloubenou např. k zatímnímu větrání, průzkumu či vyhledání ložiska“. Stasiukova kniha je cestou k ložisku, cestou složenou z opakovaných návštěv jedné obce, snahou o rozluštění hádanky, proč je ta(ková) díra tak přitažlivá? (...) Dukla je malba slovem na pomezí eseje, reflexivní prózy a filozofického traktátu. Dukla je „místo, ve kterém by člověk chtěl zůstat už navždy, aniž by k tomu měl nějaký důvod“. Malá vlast (nejen polské) literatury.

Pořád se něco děje

(...) Nečekejte však od Stasiuka nějaké lyrizující obrázky z provincie. Příroda, krajina, živly i lidské tradice mají v jeho textech stejně důležité místo jako bizarnosti moderní civilizace. Jsou součást obrazu - poetického, věcného i obskurního zároveň -, v němž je Dukla "středobodem vesmíru, pupkem světa..." (...) Andrzej Stasiuk (ročník 1960) se vyznačuje originální obrazností. Jeho texty vás vtáhnou, a přitom jako by si hned říkaly o další, nové čtení, aby byl jejich neokázalý půvab odhalen až na dřeň. (Zde je na místě ovšem i pochvala překladatelce.)

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Dukla
Autor:
Stasiuk, Andrzej
Nakladatel:
Periplum
EAN:
9788086624280
ISBN:
80-86624-28-5
Originál:
Dukla
Překlad:
Kaminská, Jolanta
Popis:
1× kniha, brožovaná, 150 stran, česky
Rozměry:
11 × 20 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)