Margriet de Moorová - Utonulá

Utonulá

Nakladatel:  Paseka 2007
Rozebráno
-10%
249 Kč
224 Kč
pohlídat

Anotace

Román nizozemské prozaičky přináší v příběhu dvou sester odehrávajícím se na pozadí katastrofálních záplav, jež postihly jižní část země během zimy roku 1953, neobyčejně zdařilou variaci na autorčino oblíbené téma nicotné události či náhody, jež natrvalo poznamená zbytek života jejích hrdinů. Zatímco třiadvacetiletá Lidy důvěřivě odjíždí na jeden...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Moor, Margriet de: Utonulá

Výchozími situacemi prozaických textů nizozemské autorky Margariet de Moorové bývají často klíčové životní náhody, převracející naruby dosavadní směřování hrdinů. V novém románu s názvem Utonulá se bárka jejího vyprávění odráží od katastrofální povodně, jež Nizozemsko zasáhla v padesátých letech.
Celá recenze

Moor, Margriet de: Utonulá

V přístupu k překládání se zásadně lišíme...
Celá recenze

Všední životy pod osudovým světlem

(...) Román Utonulá je čtivým příběhem záměny identit, který se odehrává při záplavách roku 1953. Klade důležitou otázku: zůstaneme sami sebou, když se rozhodneme do důsledků převzít životní roli někoho jiného? (...) Překvapivější je, že se od ní po přečtení nedokážeme odpoutat a musíme na ni myslet. Lepší vysvědčení snad próza ani nemůže dostat.

Žít život své utonulé sestry

(...) Běsnění moře je nepochybně monumentální, jenže tato autorka je dokázala zobrazit bez křečovitých metafor a prázdných přirovnání. Takřka civilně. (...) Máme-li v tomto románě vytyčit jeden závažný moment, pak je to vedle talentu autorky její nezměrná pečlivost. (...) Její kniha, velkolepá fikce, se stala velkolepým dokumentem.
Za stejnou pečlivost je nutno pochválit i nakladatelství Paseka, jež odvedlo výbornou redakční práci, a v neposlední řadě i mimořádný překlad Magdy de Bruin-Hüblové.

Moor, Margriet de: Utonulá

Šestý román nizozemské autorky nově a zajímavě kloubí témata známá z její dosavadní tvorby. Motiv nicotné události, pouhé souhry náhod, která nám zcela podemele půdu pod nohama, pojednává autorka v tomto románu na pozadí přírodní katastrofy, která postihla v zimě 1953 jižní pobřeží Nizozemska.
Celá recenze

Moor, Margriet de: Utonulá

Jedna z těch dvou, Lidy, stála u okna a vyhlížela ven. Bylo takové to ráno uprostřed zimy, kdy je krátce po rozednění a vichřice z uplynulé noci už není útulná, ale vlezlá a otravná. Nesla na ruce dcerku, kabát už měla zapnutý...
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Utonulá
Autor:
de Moorová, Margriet
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788071858256
ISBN:
978-80-7185-825-6
Originál:
De verdromkene
Překlad:
de Bruin-Hüblová, Magda
Popis:
1× kniha, vázaná, 272 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)