Margriet de Moorová - Malíř a dívka

Malíř a dívka

Nakladatel:  Pistorius & Olšanská 2011
Rozebráno
-10%
269 Kč
242 Kč
pohlídat

Anotace

Je 3. května 1664. Na amsterodamském náměstí Dam se koná veřejná poprava osmnáctileté Dánky Elsje Christiaens, která do vysněného města dorazila před pár týdny z Jutska a v hádce ubila sekyrou svou bytnou. Její osud je zaznamenán v dobových smolných knihách. Ve městě, jež je hospodářským centrem tehdejšího světa, žije i stárnoucí malíř. Zármutek ze...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Moor, Margriet de: Malíř a dívka (in Host)

Malíř a dívka je čtvrtý román známé nizozemské prozaičky Margriet de Moorové, který vychází v češtině. Stejně jako tři předchozí — Šedá, bílá, modrá, Kreutzerova sonáta a Utonulá — přináší tato kniha poutavý příběh, který přerůstá přes konkrétní postavy, prostředí a dobu v univerzální témata, hlubší úvahy a podněty k čtenářově (sebe)reflexi. Autorka i zde předvádí svůj um splétat motivy v okouzlující celek, který pak na jednotlivé složky vrhá nové světlo.
Celá recenze

Tiché a silné holandské vody

(...) Jde o experimentální prózu, která rozehrává riskantní hru s dobovým jazykem sedmnáctého století a současnými vyjadřovacími prostředky a předkládá strhující drama mladé vražedkyně, jejíž mrtvola a osud zaujaly věhlasného nizozemského malíře natolik, že ji neváhal zachytit na dvou lavírovaných perokresbách o velikosti dlaně. (...) Psát přitom tahle velká oblíbenkyně proslulého německého kritika Marcela Reich-Ranického začala až ve svých šestačtyřiceti letech. Do té doby se věnovala hudbě, zpěvu, archeologii a dějinám výtvarného umění – a jako žena v domácnosti také rodině. Tahle sbírka vzdělání a životních zkušeností se zrcadlí také v jejím literárním díle. Často je v něm přítomný intimní příběh na pozadí mnohovrstevnatého společenského, většinou také historického kontextu.

Moor, Margriet de: Malíř a dívka

Margriet de Moorová vypráví napínavý příběh Elsje Christiaens, mladé Dánky z Jutska, která se na sklonku tuhé zimy 1664 vydá lodí do Amsterodamu. Toto hospodářské centrum tehdejšího světa přitahuje jako magnet přistěhovalce ze všech koutů vidinou lepších, tedy i důstojnějších životních podmínek. Symbolem města je zbrusu nová radnice s nádherným Občanským sálem, volně přístupným všem obyvatelům.
Celá recenze

Moor, Margriet de: Malíř a dívka

V den, kdy dívku uškrtili, vyrazil malíř do města už ráno. Jinak by tou dobou pracoval, teď kráčel po Rozengrachtu. Bylo po desáté a velmi pěkné počasí. Stísněnost, kterou pociťoval celý uplynulý týden, polevila. První květnové dny jsou od přírody radostné, na léto s úmorným horkem ještě nemyslíme. V ranním světle se průčelí domů skládají z odstínů šedé a hnědé, černá není potřeba, a nebe nad nimi je nepojmenovatelně modré. Přešel ulici.
Celá recenze

Moor, Margriet de: Malíř a dívka

Příběh Elsje v podání Margriet de Moorové odpovídá do puntíku, mnohdy dokonce doslova, záznamu ve smolných knihách – tedy co se týče dívčina pobytu v Amsterodamu a popisu vraždy (o motivu zločinu se lze pouze dohadovat). Jak přesně se v polovině dubna 1664 do Amsterodamu dostala či z jakých rodinných poměrů pocházela, není známo.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Malíř a dívka
Autor:
de Moorová, Margriet
Nakladatel:
Pistorius & Olšanská
EAN:
9788087053560
ISBN:
978-80-87053-56-0
Originál:
De schilder en het meisje
Překlad:
de Bruin-Hüblová, Magda
Popis:
1× kniha, vázaná, 232 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 20 cm
Rok vydání:
2011 (1. vydání)