Mircea Eliade - Paměti

Paměti

Nakladatel:  H+H 2007
Rozebráno
-10%
400 Kč
360 Kč
pohlídat

Anotace

Proslulý historik náboženství, filozof, spisovatel a publicista (1907–1986) vypovídá o svém dětství v Bukurešti za první světové války, o prvních přátelstvích, zálibách pro přírodní vědy, filozofii a literaturu i o svém pozdějším odjezdu do Kalkaty, který předurčil jeho další životní dráhu. V Indii studoval pod vedením filozofa S. Dásgupty, žil v...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Eliade, Mircea: Paměti

„Narodil jsem se v Bukurešti 9. března 1907 (25. února podle juliánského kalendáře).“ Tak začíná své Paměti Mircea Eliade, rumuský vědec, novinář a spisovatel. Paměti vyšly v českém překladu Jiřího Našince v roce 2007 u příležitosti stého výročí autorova narození.
Celá recenze

Nezrazovat historii

(...) První díl Pamětí je beletristicky propracovanější, ve druhém díle se autor přibližuje spíše deníkové formě a na své deníky, které rovněž byly zčásti vydány, mnohde odkazuje. (...) Jejich konec je už spíše jen výčtem jmen, s nimiž se autor setkal, a letmých postřehů z navštívených zemí, přesto stojí za dočtení až do poslední stránky, protože až zde je možné hledat odpověď na otázku, zdali se Eliadovi povedlo " žít v historii, nezrazovat ji, nepopírat, a přitom se podílet na jakési naddějinné skutečnosti".

Eliadův zápas s časem

(...) Čteme-li jeho knihu jako lineární historii (osobní nebo politickou), pak nám bude nutně připadat neskutečná, mezerovitá a neukončená: poslední dvě kapitoly jsou už jen výčtem a fragmentem. Čtemeli ji ale pomocí klíče Mýtu o věčném návratu jako osobní mýtus o hledání počátku, o touze přijmout vlastní úděl i rozpor, nechybí v ní vůbec nic.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Paměti
Autor:
Eliade, Mircea
Nakladatel:
H+H
EAN:
9788073190491
ISBN:
80-7319-049-4
Originál:
Memorii
Překlad:
Našinec, Jiří
Popis:
1× kniha, vázaná, 592 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)