Miloslav Petrusek - Společnosti pozdní doby

Společnosti pozdní doby

Nakladatel: SLON 2007
Rozebráno
-10%
339 Kč
305 Kč
pohlídat

Anotace

Soubor sociologických esejů, které se snaží systematickou formou odpovědět na otázku, v jaké společnosti žijeme. Autor zvolil poněkud neobvyklou metodu: vybral totiž více než sto pojmenování, jichž se v sociologii a příbuzné literatuře pro označení moderní a postmoderní společnosti používá, seřadil je abecedně, vyložil jejich významy původní a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Miloslav Petrusek Společnosti pozdní doby

(...) V úvodu Petrusek připouští, že název knihy je poněkud únikový - chtěl se vyhnout pojmu postmoderní společnost, právě toto heslo je ovšem v knize nejrozsáhlejší a představuje v češtině asi nejpřehlednější text o různých pojetích postmoderny a o jejích kriticích. Kniha může být užitečná nejen pro sociology, ale pro každého, kdo se zabývá tématy jako sekularismus, cynismus, karnevalovost, heroismus a mnoha dalšími.

Co my to vlastně žijeme?

(...) Stále čekáme na Petruskovu knihu, které on sám neformálně říká "všechno, co vím o sociologii". Zatím jsme však dostali hutný text a dlouhý text, kterému můžeme říkat "všechno, co si o sobě myslí společnost posledního století". Myslí si toho o sobě hodně a autor to shrnuje "uživatelsky přátelským" způsobem.

Sociologie z Borgesovy babylonské knihovny

(...) Petruskův dárek k jeho vlastním sedmdesátinám odstraňuje z cesty k soudobé sociologii všechny překážky v podobě uzavřeného odborného jazyka, povinných metodologických úvah či ideologické předpojatosti, která by čišela z každého řádku. Ne že by z knihy nešlo vyčíst Petruskův názor či hodnocení konkrétních fenoménů, ale vždy si můžete být jisti, že vychází z kritické pochybnosti, a nikoli z hotového a neotřesitelného názoru.
Kniha Společnosti pozdní doby je zkrátka otevřené dílo v tom nejlepším slova smyslu. A takových knih je dnes, kdy znovu tak toužíme po pevné ideologické kotvě, velmi třeba.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Společnosti pozdní doby
Autor:
Petrusek, Miloslav
Nakladatel:
SLON
EAN:
9788086429632
ISBN:
978-80-86429-63-2
Popis:
1× kniha, brožovaná, 464 stran, česky
Rozměry:
15 × 23 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)