László Darvasi - Legenda o ...

Legenda o kejklířích se slzami

Nakladatel: Dauphin 2008
Rozebráno
358 Kč
pohlídat

Anotace

Román, který se odehrává v 16. a 17. století, kdy se Uhry nacházely pod tureckou nadvládou. Řada bezvýznamných, často až bizarních postaviček a příběhů, jež na první pohled nic nespojuje ani s dějinami, ani mezi sebou navzájem, ožívá dotekem se slzami kejklířů brázdících silnice časů. Objevují se hned tu, hned zase tam. Marně a snad i zbytečně se...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Nic nemá tvar. Historická freska László Darvasiho

Román Legenda o kejklířích se slzami nás zavádí do doby, kdy bylo Maďarsko pleněno Turky, avšak děj se odehrává střídavě na mnohem širší ploše evropských zemí a v popředí stojí okrajové, pro dějiny nepodstatné postavy, často bizarní figurky se symbolickým charakterem. Setkáváme se zde s kejklíři, vojáky, derviši, liliputány...
Celá recenze

Nic nemá tvar

(...) Textem prolíná dynamický souboj života a smrti a zároveň se tu v jeden celek spojuje profánní a posvátné, vysoké a nízké, krásné a ošklivé. (...) Nejsilnější dojem vyvolává autorova imaginace a schopnost vystižení atmosféry doby. Historicko-surrealistická freska o válečném rozkladu je zároveň působivým podobenstvím o stavu současného světa: " Svět ovládá zlo. Samá válka, hladomor, neštěstí. Lidská duše marně doufá a marně je dobrá, kazí ji bestie. Všechno se rozpadá a nic nemá tvar."

Třicetiletá válka ještě neskončila

(...) Darvasi zvolil pro svůj karneval smrti kostýmy a kulisy z války Maďarů proti Turkům, respektive třicetiletou válku. Ale i když se osudy jeho postav odehrávají v dostatečně odlehlém historickém čase - rámují ho pro Maďary klíčové roky 1526 (bitva u Moháče), 1541 (obsazení Budína Turky) a 1686 (dobytí Budína habsburskými vojsky) -, dotírá na nás při četbě stále naléhavěji pocit, že to, co sledujeme jako zprávu z minulosti, ve skutečnosti trvá. Zlo, nad kterým už i ďábel ztratil kontrolu, protože se stalo výsadou člověka a jen jeho vůli a zákonům podléhá, je zde předvedeno tak "svižně" a věcně, v tolika variantách a inovacích a v tak detailních záběrech, že předem znemožňuje nadhled i odstup. (...) Násilí plodící bolest se tedy ukazuje jako jediná spolehlivá kontinuita lidských dějin. Nelze jí čelit ničím dílčím, jedinečným. Je třeba najít nějakou jinou kontinuitu, aby křehká rovnováha dobra a zla zůstala zachována.

Legenda o kejklířích se slzami 1

Otevíráme knihu a spatřujeme svět definovatelný pojmy bezhraničnost, mnohost a otevřenost. Starý kontinent, nám důvěrně známý, a přesto zde, v Darvasiho románu, divoký a neprobádaný, jehož krví pulzující tepny představují hranice státních útvarů, kurií a držav, které stejně rychle jak vznikaly, mohly opět zanikat.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Legenda o kejklířích se slzami
Autor:
Darvasi, László
Nakladatel:
Dauphin
EAN:
9788072721443
ISBN:
978-80-7272-144-3
Popis:
1× kniha, brožovaná, 456 stran, česky
Rozměry:
12 × 20 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)